'Vrienden' willen Troost in rvc van Feyenoord Van Gelder wil weer kansen krijgen van de bond: 'Je moet niet gestraft blijven' 30 Soms heeft Yuri van Gelder (34) het idee dat de turnbond hem liever kwijt is. Zijn top- sportstatus hangt aan een zijden draadje. Maar zijn vechtlust blijft groot. o tumultueus als 2016 verliep, zo stil bleef het afgelopen jaar rond de persoon Yuri van Gelder. Veel te stil, naar de zin van de turner zelf. Demonstraties en gala's niet mee geteld kwam hij tot één publiek optreden (de NK in Rotterdam) en een besloten selectiewedstrijd, waarbij hij een WK-ticket misliep. „De EK in Roemenië in april heb ik bewust laten schieten. Na de Olympische Spelen had ik tijd no dig om alles een plekje te geven. Het was de bedoeling om vol voor de WK in oktober te gaan. Daar ga ik gewoon een mooie oefening neerzetten, dacht ik. Totdat opeens de kwalificatie-eis zó hoog was en ik een fout maakte bij de afsprong. Zonde. Daarna zijn er voor mij ook geen wedstrijden meer geweest", overziet Van Gel der zijn sportjaar 2017. Landing Terug naar die bewuste zaterdag middag in augustus, in de trai ningszaal van Flik-Flak. Voor de eerste selectiekans, een week eer der, meldde hij zich af, omdat hij zei nog tijd nodig te hebben om zijn afsprong fijn te slijpen. En waar ging het vervolgens mis? Bij de landing. Je kon een speld horen vallen in de hal, toen Van Gelder aan de ringen hing. De gebruike lijke aanmoedigingen waarmee de turners elkaar probeerden op te peppen, bleven uit. Wellicht uit vrees voor hun eigen hachje, want er waren maar zes WK-tickets te verdelen. „Ik kon wel begrijpen dat de jonkies zoiets hadden van 'wij willen daar een keer staan'. Ik ben bijna 35, ben het langst van ie dereen op topniveau. Zolang ik blijf doorgaan, ben ik een bedrei ging voor een ander", zegt Van Gelder. Van Gelder kiest zijn woorden tegenwoordig zorgvuldig, besef fend dat hij verder moet met de turnbond. Hij wil niemand tegen de schenen schoppen. Wel mist hij waardering voor iemand die Nederland op de kaart heeft gezet in het mannenturnen door in 2005 wereldkampioen te worden. Sinds 'Yurigate' (Van Gelder werd tij dens de Spelen naar huis gestuurd vanwege een avondje stappen en drinken, red.) lijkt zijn krediet op. De paar jaar die ik nog heb in het turnen, wil ik goed invullen Heeft hij het er zelf niet naar ge maakt, dat hij uit de gratie is? „Tuurlijk, het begint allemaal bij mezelf. Ik ben gestraft, maar je moet niet gestraft blijven, je moet ook kansen krijgen. Faat me toch gewoon sporten. Ik heb toch nie mand vermoord? De paar jaar die ik nog heb in het turnen, wil ik goed invullen." In februari volgt voor Van Gel der een cruciale test, waarbij de nationale selecties zullen worden gevormd. Op het spel staat zijn A- status van NOC*NSF. „Ik moet wel mijn huis blijven betalen. Vanaf 2003 heb ik altijd individu eel een status gehaald. Nu heb ik die nog op basis van het team. Als ik mijn oefening doe en op mijn voetjes land, heb ik in elk geval weer voor een halfjaar rust." Hondje „Na de WK heb ik een dipje gehad. Effekes. Na de NK in juni meldde zich een sponsor. Ik zou in decem ber op trainingskamp gaan, een hond nemen en in februari en maart drie wereldbekerwedstrij den doen. Vooral naar Melbourne keek ik uit." In de Australische stad werd hij in 2005 op 22-jarige leeftijd wereldkampioen. „Maar doordat ik dit jaar de WK miste, haakte de sponsor af. Nu heb ik het geld niet. Geen wedstrijden en een hondje komt er ook nog niet." Door optredens als Barabbas in The Passion en een kanotochtje in het tv-programma Risky Rivers in Albanië blijft hij nog in beeld. „Ik krijg heel veel verzoeken voor tv- shows. De meeste zeg ik af." Het wachten is op een biografie over zijn leven in en buiten de turnsport. „Ik ben ermee bezig. Maar dit is nog niet het moment. Ie komt pas met een biografie als je carrière erop zit, toch? Ik heb het gevoel dat ik er middenin zit. Ster ker nog: ik ben blij dat ik nog geen biografie heb. Nu komen er nog een paar hoofdstukken bij." Een jaar geleden vertrok ook Pim Blokland al uit het toezichthou dend orgaan. „De Vrienden van Feyenoord hebben vervolgens ge zocht naar iemand met veel voet balverstand, maar dat wel gekop peld aan een echt Feyenoord-hart", zegt Blokland. „We vinden dat er binnen de rvc voetbalkennis aan wezig moet zijn. Diegene moet met technisch directeur Martin van Geel kunnen discussiëren over voetbaltechnische beslissingen. Troost kan dat zeker." Slotboom stipte bij zijn vertrek al aan dat het gebrek aan voetbalver stand in de rvc en hetzelfde euvel bij de kersverse algemeen directeur Jan de Jong iets is wat de club in toekomst kan opbreken. Het was zelfs de hoofdreden dat Slotboom, die Robert Eenhoorn van AZ als di recteur naar de Kuip had willen zien verhuizen, de deur in de Kuip achter zich dicht trok. Blokland botste eerder vooral met de solisti sche Gerard Hoetmer, de presi dent-commissaris van Feyenoord die in de ogen van veel investeer ders steevast het spoor van tech nisch directeur Van Geel koos, in plaats van de discussie met hem aan te gaan. Sjaak is een echte Feyenoorder, hij is de man die we al een tijdje zochten Troost was tussen 1978 en 1992 een stoere verdediger in de Kuip. Hij maakte in 1988 deel uit van de Oranje-selectie die Europees kam pioen werd. „Sjaak is een echte Fey enoorder, hij speelde bijna 400 wedstrijden voor de club en na zijn loopbaan werkte hij in de Kuip in het management en zelfs in de di rectie", zegt Blokland. „Hij is de man die wij al een tijdje zochten. Uiteraard moeten er nog allerlei of ficiële plichtplegingen plaatsvin den alvorens Sjaak echt kan worden benoemd, maar voor ons is hij de ideale pion die ontbrak in de hui dige samenstelling van de raad van commissarissen." Het toezichthoudend orgaan van de Rotterdamse club bestaat nu uit Gerard Hoetmer, Herman van Drie, Gérard Moussault en William Bon- tes. Troost zat in de periode 2006- 2007 ook al even in de raad van commissarissen van Feyenoord, met Jorien van den Herik als preses. zaterdag 6 januari 2018 GO 'Laat me gewoon sporten' Marcel Luyckx Den Bosch -Yuri van Gelder (34) Sjaak Troost zat al eerder in de rvc bij Feyenoord. foto pro shots De vermogende Vrienden van Feyenoord gaan er vanuit dat Sjaak Troost de investeerders- groep zal gaan vertegenwoordi gen in de raad van commissaris sen van de club. Troost (58) zelf is al bereid om namens de Vrien den van Feyenoord de zetel in te nemen, die vacant is na het ver trek van Rob Slotboom. Mikos Gouka Rotterdam —Pim Blokland (Vrienden F'noord) Yuri van Gelder: ,lk heb het gevoel dat ik nog midden in mijn carrière zit." FOTOROYLAZET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30