Studentenleven Bouwer Tocardo van getijdencentrale in de problemen Zeeuwen doen minst vaak aangifte van misdrijf 2 MAIKEL HARTE Column We waren van de week met het gezin een paar dagen in Amsterdam en daar stond ik dan ineens: met m'n vrouw en m'n kinderen te loeren naar een erkertje op vierhoog aan de Ceintuurbaan in de Pijp. „Dat was mijn raam", zei ik. Te genwoordig mag ik dan graag in het Zeeuws optreden en promoot ik m'n streek van harte, ik heb ech ter heel graag een jaar of zes in Amsterdam gewoond. En toen ik in het begin terug was in het Zeeuwse, vond ik het nog niet zo heel makkelijk. Ik miste vooral de dynamiek. Hier moet je het opzoeken als je wat wilt beleven, in Amsterdam komt het vanzelf naar je toe. Een wandelingetje door de Pijp levert al één en al entertainment op. Ik ging bovendien graag door de week uit, dat was niet zo druk als in het weekend en in Paradiso draaiden ze juist op woensdag de beste muziek. Geweldig was dat. De eerste week dat ik terug in Zeeland was en op woensdag avond op m'n fietsje naar de stad ging, viel het toch wat tegen. Ik realiseerde me echter vrij snel dat mijn studentenleventje er eigen lijk gewoon op zat. Was ik in Amsterdam gaan wer ken, dan kon ik ook niet langer door de week op stap. Voor iedere fase in je leven geldt misschien wel een andere pas sende omgeving. Als je jong en vrijgezel bent, is er niets leukers dan een gezellige studentenstad, maar als vader van kinderen is er in mijn ogen geen betere stek dan Zeeland. En die dynamiek? Geef me te genwoordig drie bier en ik lig op apegapen. Terwijl ik aan die Cein tuurbaan onder het raam van mijn ouwe studentenkamer wegmij- mer, hoor ik m'n dochter zeggen dat ze hier nooit zou kunnen wo nen: veel te druk. „Je weet niet wat je mist", zeg ik. Al heb ik er als vader van alleen maar dochters best moeite mee het studentenleven te promoten. Als ze maar niet gaan doen, wat ik allemaal heb gedaan. Als vader van alleen dochters heb ik er best moeite mee het studentenleven te promoten DESTELLING Vandaag: Ik ben de ontpolderdiscussie nu wel zat Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Vrouw gewond bij ongeval Films Erik de Bruyn op tv Politie bekeurt 52 hardrijders WEMELDINGE CZAV boekt winst van 3.6 miljoen Tocardo in Den Oever ontwikkelt turbines die elektriciteit opwekken uit het verschil tussen eb en vloed. Die techniek staat nog in de kinder schoenen. Er is veel geld nodig om de turbines verder te ontwikkelen en rendabel te maken. Tocardo hoopte dat geld te verkrijgen door 53,5 procent van de aandelen te ver kopen aan het Canadese Tribute Resources. Dat heeft al een belang van 46,5 procent. Maar de deal is niet doorgegaan, omdat Tribute Re sources zelf met financiële tegen vallers kampt. „We zoeken nu naar een oplossing en zijn in gesprek met een aantal Nederlandse inves teerders", aldus Van Breugel. Voor de getijdencentrale in de Oosterscheldekering heeft de 'af koelingsperiode'- zoals Van Breugel het noemt - geen consequenties. „Dat project is ondergebracht in een aparte vennootschap en is zelf standig gefinancierd. De centrale draait gewoon door." Het opwekken van getijdenener- gie is nog relatief duur, net zoals zonne-energie en windenergie op zee dat een aantal jaar geleden ook nog waren. „Die technieken zijn, met miljardensteun van de over heid, volwassen geworden. Getij- denenergie kreeg die steun niet en staat dus nog aan het begin van de leercurve." De getijdencentrale in de Oosterscheldekering staat hier los van en draait gewoon door Maar Van Breugel ziet een kente ring. „Het energie-akkoord dat nu in de maak is, lijkt getijdenenergie een kans te geven om volwassen te worden." Van Breugel denkt dat 'de grote markt voor getijdencentrales in Zeeland ligt'. „Het getij is er altijd en is dus een zekerheid om stroom mee op te wekken." VLISSINGEN Inwoners van Zee land en Groningen deden in 2016 het minst vaak aangifte na een mis drijf: zo'n twintig procent. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. Zeeu wen deden daarentegen wel het vaakst van alle Nederlanders mel ding van een misdrijf: in 16,6 pro cent van de gevallen. De resultaten zijn afkomstig uit de meest recente Veiligheidsmoni tor. Van iets meer dan een kwart van de misdrijven werd aangifte ge daan, van zo'n tien procent kreeg de politie alleen een melding. Dit be tekent dat het slachtoffer de politie op de hoogte stelt, maar niet wil dat de dader vervolgd wordt. Zo'n mel ding kan de politie bijvoorbeeld aangrijpen om vaker een rondje door de buurt te doen. In Zeeland doen slachtoffers van een misdrijf in 16,6 procent van de gevallen melding van het misdrijf. Daarmee voert onze provincie de lijst aan. Tot daadwerkelijk aangifte doen komt het in Zeeland in slechts 20,5 procent van de gevallen. Alleen in Groningen ligt dat getal nog la ger: 19 procent. VEEL NEDERLANDERS ZITTEN VAST IN DE ALPEN IK ZEI TOCH BAT WE BETER IN BE AUTO KONDEN BLIJVEN, HENK.'.' zaterdag 6 januari 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Doel moet dicht 1740 reacties 'S-GRAVENPOLDER Een automobiliste is gis termiddag van een dijk gereden en gewond ge raakt. Het ongeval ge beurde rond 13.35 uur op de kruising van de 's-Gra- venpoldersestraat en de Hoondertsedijk in 's-Gra- venpolder, meldt HV Zee land. De vrouw is per am bulance naar het zieken huis gebracht. Over de aard en ernst van haar verwondingen was giste ren nog niets bekend. De auto is door een ber gingsbedrijf weggetakeld. VLISSINGEN De komende tijd zijn twee films van de in Terneuzen geboren en in Bruinisse opgegroeide Erik de Bruyn te zien op NPO 3. Zondagavond (21.17 uur) is J. Kessels te zien, de verfilming van de roman van P.F. Thomése. Op 14 februari (20.25 uur) en 16 februari (22.05 uur) wordt de muzikale romantische comedy Het hart van Ha- diah Tromp uitgezonden. De Bruyn woont tijdelijk weer in Zeeland om de televisieserie Grenslan- ders op te nemen. HULST De politie heeft donder dag in Hulst en Burgh- Haamstede in totaal 52 bestuurders bekeurd voor te hard rijden. Agen ten controleerden met een radar 1.076 voertui gen op de Absdaalseweg in Hulst. Daarvan reden 44 bestuurders te hard. In Burgh-Haamstede werd gecontroleerd op de Kraaijensteinweg. De politie controleerde 1.186 voertuigen. Acht bestuur ders reden te hard. Landbouwcoöperatie CZAV uit Wemeldinge heeft vorig jaar 3,6 mil joen euro winst gemaakt. Dat komt vooral door de resultaten van de Agri- markt en de AgriSneltank. In april opent de CZAV in Terneuzen de zesde Agri- markt met sneltank. CZAV wil dit jaar het aantal elek trische laadstations ver dubbelen. Er loopt nu een pilot met 30 laadstations. Tocardo, het bedrijf dat de eerste getijdencentrale in Zeeland heeft gebouwd, heeft uitstel van beta ling gekregen. Het heeft drie maanden de tijd om een oplos sing te zoeken. De situatie heeft geen consequenties voor de vijf turbines die in de Oosterschelde- kering zijn gebouwd, aldus direc teur Hans van Breugel. Jeffrey Kutterink Vlissingen - Hans van Breugel, directeur Hans van Breugel, directeur Tocardo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2