28 VOETBAL NEDERLAND IN CRISISA Eric Gudde rondt deze maand zijn analyse af over waar het heen moet met Oranje en het technisch beleid in Zeist. De KNVB-baas kijkt goed hoe het Duitse voetbal zichzelf vernieuwde. Het boek Das Reboot gaat over die transformatie en toont de te volgen koers voor Nederland. »RALF RANGNICK MET ZIJN TACTIEK BORD, DIE WORDT IN EERSTE INSTANTIE BESPOT DOOR ANALYTICI EN OUDERE COLLEGA- TRAINERS voetbal. Klinsmann en BierhofF wil den voor die rol eigenlijk de succes volle en vooruitstrevende Duitse hockeybondscoach Bernhard Peters, die later alsnog in het topvoetbal te rechtkomt. Maar het wordt nu Sammer, die net als Klinsmann als een bulldozer te keergaat. Een Duitse versie van een Masterplan jeugdvoetbal is vijf, zes jaar daarvoor al uitgerold. Dat ge beurde na het WK van 1998 en het succes van Frankrijk daar, met een jonge ploeg vol multicultureel talent. In Duitsland blijft nog te veel talent onopgemerkt, is de gedachte. De in steek wordt: meer jongetjes aan het voetballen krijgen met hulp van be ter gekwalificeerde trainers. Sammer gaat tussen 2006 en 2012 nog verder: bij de Duitse nationale jeugd teams focust hij ook extreem op winnen en het mentale aspect. Elk team krijgt een eigen psycholoog in de staf Oud-profs die als junioren- bondscoach niet voldoen, vervangt Sammer. Hij trekt ook een Nederlan der aan, Marcel Lucassen. Die schrijft voor de DFB een beleidsplan over in dividuele techniektraining en mag het ook zelf uitvoeren. In 2007 wint Duitsland onder 17 voor het eerst een EK. De jaren erna winnen meer jeugd teams toernooien en in 2014 volgt de kroon op het werk: Duits land wint in Brazilië het WK (foto links), precies tien jaar na de wan hoopskreet van Klinsmann. De toekomst Bijna een decennium na zijn mis lukte optreden bij de ZDF is ook Ralf Rangnick terug op tv. Nu hangt Duitsland aan de lippen van de man die het onbeduidende amateurclubje TSG1899 Hoffenheim heeft opge stuwd tot in de Bundesliga. Zijn Hij gaat met vier verdedigers en met zonedekking spelen, terwijl het Duitse voetbal nog vastgeroest zit in een harnas van vijf man achterin, met een echte ausputzer en man dekking. De mediabenadering van voetbal gaat in Duitsland over een breed front in een sfeer van mannetjes makerij en ouwe-jongens-krenten- brood, zo staat te lezen in Das Re- boot. Typerend: De ZDF Sportschau probeert eens een jonge trainer uit een nieuwe generatie het spelcon- cept met vier verdedigers uit te la ten leggen voor een groot tv-publiek. Maar Ralf Rangnick met zijn tactiek bord en onderwijsachtergrond wordt belachelijk gemaakt door analytici en oudere collega-trainers. Wat denkt dit professortje wel?! Ook Klinsmann heeft het aanvankelijk zwaar. In het voorjaar van 2006 verliest hij met 4-1 van Italië. Het is kort voor het WK, maar Bïld eist meteen ontslag. Het tijdspad naar succes Klinsmann blijft echter. En het WK wordt de eerste kennismaking met een Duits elftal nieuwe stijl, dat on verwacht derde wordt. Jonge knapen als Schweinsteiger en Lahm tonen de eerste tekenen van nieuw leider schap. 'Ein Sommermarchen', een zomersprookje, schrijft Bild, dat plots 180 graden is gedraaid in zijn bericht geving: hulde voor Klinsmann. Klinsmann stopt nu zelf, hij voelt aan dat de verdere uitbouw van de ploeg in goede handen is bij zijn as sistent Löw, van hun tweeën de be tere 'trainer'. Bovendien is er nog een nieuw kopstuk in de revolutie aange treden: Matthias Sammer. Een tech nisch directeur, die zich primair richt op de vernieuwing van het jeugd- Het Duitse nulpunt Het is juni 2004 en Duitsland bereikt een dieptepunt in zijn voetbalhisto rie. De Nationalmannschaft crasht al in de groepsfase van het EK 2004: 0-0 tegen Letland, 2-1 verlies tegen een Tsjechisch B-team. Het verval is geen incident meer maar structureel, want vier jaar eerder is er ook al een toernooi verknald. Het EK in Nederland en België ver liet Duitsland zelfs puntloos na drie duels. Tussendoor kwam het nog wel tot één opleving: WK-finalist in Zuid-Korea en Japan, zoals bij ons het WK van 2014 een laatste stuiptrek king van Oranje was tussen twee mis lukte EK-campag- nes. En wat ook op valt: Duitsland ves tigt rond 2004 al zijn hoop op de enige offensieve spe ler die nog van we reldklasse is, Michael Ballack. Hij is de Arjen Robben van de Oosterburen. Rudi Voller neemt op het nul punt ontslag als bondscoach, maar zijn gedroomde opvolger wil niet in stappen. Ottmar Hitzfeld kiest voor een sabattical. Anderen willen wel, maar bij de bond is men verdeeld, zelfs een buitenlander (Guus Hid- dink) is een optie. Tot er een interview verschijnt in de Frankfurter Allgemeine met Jürgen Klinsmann. In een vlammend betoog veegt die de vloer aan met alles wat in zijn ogen fout en gedateerd is aan het Duitse voetbal. „We leiden geen dribbelaars meer op. We spelen al leen nog maar breed en terug en mis sen tempo ten opzichte van het bui tenland", analyseert Klinsmann. En natuurlijk weert die oude politiek zich. Rudi Assauer, de directeur van Schalke bijvoorbeeld, met zijn onaf scheidelijke sigaar tussen de lippen. Assauer zoekt direct het populisti sche Bïld om zijn gal te spuwen over de nieuwlichterij. Klinsmann praat over 'energievelden' die spelers bij zichzelf moeten activeren. Hij intro duceert fitnesstrainingen uit de VS. Hij traint op dat moment geen club, woont al een tijdje in Amerika, zoekt geen baan, maar wil desnoods zelf instappen. Bondspresident Ger- hard Mayer-Vorfelder vindt het wel mooi, zo'n onafhankelijke geest zon der column in Bild of een ander me dium, die zijn nek uitsteekt. De Duitse bond gaat bij de aanstelling van Klinsmann zelfs voorbij aan de invloedrijke Franz Beckenbauer. Die denkt dat hij zijn vriend Holger Osieck er wel even doordrukt als as sistent. Klinsmann wil alleen Joachim Löw, een jonge veertiger, ex- trainer van onder meer Stuttgart, tactisch sterk. Op weg naar het WK 2006 in eigen land komt er daar naast hulp van een 'General Manager Natio nale ploeg', Oliver Bierhoff. Ook zijn aanstelling in een nieuw gecreëerde functie komt niet voort uit een old boys net- work. Zijn belangrijkste taak: media tor zijn tussen Klinsmann/Löw en de bewakers van de oude politiek. Het krachtenveld zaterdag 6 januari 2018 howgerMAI FOOicn rEinventE0 itsele cdNOUERED the WORLD Duitsland als spiegel voor keuzes van de KNVB Tekst Maarten Wijffels De wedergeboorte van het Duitse voetbal wordt beschreven in Das Reboot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28