aftocht naar 'woestijn' als onvermijdelijk einde 27 humme\ Danny Koevermans naar FC Utrecht 2015: Demy de Zeeuw naar NAC 2014: Tim Krul begon vorig seizoen als huurling bij Ajax, maar vertrok in januari opeens naar AZ. En FC Utrecht hengelde in januari 2014 oud-international Danny Koever mans binnen, die amper twee i Clubs proberen de rust te bewaren, maar minimaal de helft ligt achter op zijn eigen doelstellingen maanden later prompt stopte met (prof-)voetbal. Demy de Zeeuw dook in 2015 op bij NAC, zoals ook Bryan Roy in 2001 plots binnen kwam wandelen in het Rat Ver- legh Stadion. En Edgar Davids keerde in januari 2007 terug bij Ajax, een club die toch al een rijke geschiedenis heeft van winterse miskopen: van Angelos Charisteas tot Samuel KufFour. Maar nog los van de transfer markt zelf: de maand januari biedt een vermakelijke combinatie van bezinning en gejaagdheid. Op de traditionele nieuwj aarsrecepties oreren voorzitters over ambities en meerjarenplannen, om vervol gens doodleuk de trainer te ont slaan en een volgende paniekaan koop vast te leggen. Clubs probe ren de rust te bewaren, maar mini maal de helft ligt achter op zijn ei gen doelstelling, of dat nu de landstitel is of lijfsbehoud. Ook zo'n geinig fenomeen: bui tenlandse trainingskampen, zoge naamd goed voor de 'teambuil ding', maar in werkelijkheid net zo vaak een kiem van onvrede. Dan weer is het te warm, dan weer is het tijdsverschil moordend, dan weer zijn de velden te slecht, dan weer is er een Oost-Europese scheidsrechter omgekocht, en het volgende moment verveelt de se lectie zich zo stierlijk, dat er van teambuilding helemaal niets te rechtkomt. Een klassiek voorbeeld is het trainingskamp dat Feyenoord in 2007 in het Turkse Belek belegde. Niet alleen regende het hevig, tus sen trainer Gert jan Verbeek en de spelers ontstond een breuk die niet meer te repareren viel. Maar zeker zo curieus: de overzeese trai ningskampen die PSV en Ajax be legden in 2013, in respectievelijk Thailand en Brazilië. Bloedhitte Het leverde geld op, maar sportief bleken het rampzalige exercities in de bloedhitte, op dramatische vel den en met lange reistijden. In Eindhoven werd het later zelfs als verklaring aangedragen voor de gemiste landstitel van 2012-2013, want PSV boekte kort na het trai ningskamp hondsberoerde resul taten. Het weerhoudt de koploper er trouwens niet van om deze keer naar Florida te reizen. „De om standigheden zijn perfect", belooft technisch directeur Marcel Brands. Over het nut van trainingskam pen kun je toch al een boek schrij ven. Verbeek, tegenwoordig trai ner van FC Twente, hekelde deze week nog het kamp dat zijn club in Spanje gaat beleggen. Een zes daagse trip die al voor diens komst werd vastgelegd. „Recent weten schappelijk onderzoek heeft aan getoond dat een winters trainings kamp in warme oorden de kans op blessures vergroot", aldus Ver beek. „Omdat je lichaam aan een klimaat moet wennen." W Bij PSV werd het trainingskamp in Thailand later als verklaring aange dragen voor de gemiste titel van 2013 Ondertussen wemelt het de ko mende dagen en weken van de open eindjes, in de aanloop naar de hervatting van de competitie, over grofweg twee weken. Waar gaat 'joker' en 'krokettenfeno meen' Michiel Kramer naartoe? Welke grote namen laten zich nog verleiden door Advocaat en Sparta? Welke versterkingen tove ren degradatiekandidaten zoals NAC, Excelsior en Roda JC nog uit de hoge hoed? Hoe snel slaat de aanpak van Ten Hag aan bij Ajax? Gouden regel Tot de laatste dag van januari zal het allemaal nog wel even door sudderen, want ook dat is een gouden regel: klassieke paniekaan kopen worden pas in de laatste uren voor de transferdeadline be klonken. Of ze stranden juist, zoals in het memorabele geval van Bas Dost. Die leek in januari 2011 op het al lerlaatste moment naar Ajax te vertrekken, na wekenlang gesteg gel over de transfer. Er kwam een arbitragezaak aan te pas, er was om vijf voor twaalf op de dag van de deadline opeens alsnog een ak koord tussen de Amsterdammers en Heerenveen, maar de paperas sen bleken net niet op tijd in orde. „Ik voelde me genaaid", zei Dost, als sluitstuk van een onvergete lijke, typische januarisoap. koesteren, helemaal zelf afgedwon gen door het volksjochie uit de Utrechtse wijk Ondiep. Maar het feestje zou feitelijk zijn laatste echte wapenfeit als topvoet- baller blijken. In de zeven maanden die volgden ging het hard, en niet in positieve zin. Teleurstelling volgde op teleurstelling. Twijfels groeiden ook: hoe moest Sneijder nog een waardig vaarwel regisseren voor zichzelf, in de wetenschap dat het WK in Rusland stilaan uit zicht raakte? Lagen er nog ergens één of twee mooie jaren in het verschiet? Contract Wat de boel compliceerde: relatief laat in de zomer kon hij zijn con tract ontbinden bij Galatasaray, de Turkse topclub waar hij successen vierde, maar waar de weg stilaan doodliep, ondanks een heel be hoorlijk laatste seizoen. Met die transfervrije status groeiden ook de dilemma's. De absolute top kwam niet meer voorbij. Oude liefde Ajax had geen interesse, FC Utrecht kwam niet verder dan een flirt. Het werd OGC Nice, een ambiti euze Franse subtopper, gevonden door zijn onvermoeibaar lobby ende zaakwaarnemer Guido Al- bers. Dat leek niet eens zo onlo gisch: Nice had zelfs nog uitzicht op de Champions League, en trainer Lucien Favre speelde een systeem met een ouderwetse spelmaker. Op het terras van het Hyatt-Re- gency hotel in Nice, aan de be roemde Promenade des Anglais, vertelde Sneijder begin augustus hoeveel zin hij wel niet had, en hoe hij genoten had van zijn eerste se rieuze trainingen in weken. De tijd tot de cruciale interland tegen Frankrijk in Parijs was kort, maar wellicht nét voldoende, op zijn minst voor een plekje op de reser vebank. i De beoogde climax tegen Frankrijk werd een historische, ontluisterende sof Maar die beoogde climax werd een historische, ontluisterende sof. Sneijder kreeg zowaar een basis plaats van bondscoach Dick Advo caat in het Stade de France, maar speelde één van de meest hopeloze interlands van zijn loopbaan, com pleet verzuipend op een driemans middenveld: 4-0. Al na één helft werd Sneijder gewisseld. Worsteling Bij Nice werd de worsteling alleen maar groter. De ploeg van Favre draaide niet, de Zwitserse coach veranderde al snel van spelsysteem, Sneijder worstelde om topfit te worden en raakte stilaan op het tweede plan aan de Cöte d'Azur. Bondscoach Advocaat weigerde hem af te serveren bij Oranje, maar ook daar was de boodschap hard en helder: de trotse recordinternatio nal verpieterde als bankzitter in Aberdeen, mocht alleen nog heel even invallen in Boekarest. In Nice bekoelde de relatie tussen Favre en Sneijder volledig. Albers kon niet anders dan op zoek gaan naar een uitweg. Nog één keer deed de zaakwaarnemer een poging bij Los Angeles FC, al lang de ge droomde bestemming voor de fa milie Sneijder, maar ook de club uit de Major League Soccer haakte nu definitief af voor de Nederlander. De zogenoemde 'woestijn' was de enige overgebleven optie. Geen schande: Nederlandse topspelers zoals Frank en Ronald de Boer en Phillip Cocu gingen hem voor, net als heel veel buitenlandse sterren. Het leven is er goed, het geld nog veel beter. Niemand pakt Sneijder nog zijn fantastische loopbaan af. Maar met de uitweg naar Al-Gha- rafa sluit hij wel een tijdperk af Het echte werk is definitief voorbij. zaterdag 6 januari 2018 FOTO'S PRO SHOTS wel goed voor een soapje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27