Sneijder: 26 Huurlingen, proefspelers, overzeese trainingskampen, nieuwjaarsborrels, paniekvoetbal, ontslagen trainers en onvermoede redders. Januari is misschien wel de meest onderschatte voetbalmaand van het jaar. Column S JOERD MOSSOU meer. Een handvol jaar geleden liepen we hier nog langs de dichtgetimmerde ramen, nu ligt er een smetteloos plein, grenzend aan de schitterende nieuwe hoofdtribune van Anfield. Van alle moderne voetbaltribunes is dit de mooiste die ik ooit zag, omdat hij met zoveel ge voel voor stijl en historie is gebouwd. De prachtige camelkleur van de bakstenen. Het Hillsborough- monument, zo waardig onder de tribune gelegen. Het weergaloze kanteldak, dat je vanuit Stanley Park hoog boven de bomen kunt zien uittorenen. Maar toch. Hier wandelen, een paar uur voor de Merseyside Derby tussen Liverpool en Everton, heeft ook iets schizofreens. In de straten van An field - de wijk -zijn mooi en lelijk bijna letterlijk met elkaar verstrengeld. Authentiek en pervers, arm en steenrijk; ze zijn hier eikaars buren. Een groot misverstand dat over de club Liver pool bestaat, is dat de omliggende wijk zoveel pro fijt heeft van zijn beroemde voetbalclub, die er al sinds 1892 speelt, en die zo innig verbonden lijkt met de karakteris tieke arbeidersstraten. Het is verleidelijk te denken dat het prach tige Anfield nog enig aanzien geeft aan de verloederde buurt. Dat het zonder de club nóg treuriger en uitzichtlo- zer zou zijn. Het tegendeel is waar. Een paar jaar ge leden al onthulde The Guardian hoe de voet balclub alle huizen rond het stadion doel bewust opkocht, vaak via tussenhandelaren, om de boel daarna moed willig te laten verkrotten. Leegstand werd vanaf midden jaren 90 expres aangewakkerd door Liver pool. De dappere families die bleven, zagen de hui zen om hen heen aftakelen, de prijzen kelderen. Levendige straten veranderden in spooksteegjes. Criminaliteit en armoede tierden welig. Het uiteindelijke doel van de clubeigenaren: de boel voor een penny opkopen en platgooien, ten behoeve van de uitbreiding van Anfield. Meer geld was nodig in de wedloop van de Premier League. In Bagnall Street veegden bulldozers in 2016 alles weg, net als een groot deel van Pulford Street. Nu lopen er sponsors over het mozaïek van baksteen, op weg naar hun kaviaar en hun business seats. Van Engels voetbal houden, vraagt steeds meer selectieve waarneming en semi-bewuste blind heid. Het absurde bedrag dat Liverpool neertelde voor Virgil van Dijk alleen al, en waar de Engelse media maar niet over uitgeoreerd raken, geobse deerd als ze zijn door geld en nog meer geld. De exorbitante kaartjesprijzen bij Liverpool ook, ooit de club van hardwerkende Scousers, tegen woordig een multinational in Amerikaanse han den. Je kunt maar beter je oogkleppen opzetten en recht vooruit kijken. Naar het schitterende veld en naar de dieprode shirts. Naar het gezang van The Kop. Naar The Al ben, de klassieke voetbalpub die als een Gallisch dorpje overeind bleef, pal naast de hypermoderne, glazen Megastore. Modern Engels voetbal is een beetje zoals Dis- neyland. Sprookjesachtig mooi in bepaalde op zichten, zolang je maar niet achter de facjades kijkt, of naar de gezichten achter het masker. Zodra je snapt wie er werkelijk in het Mickey Mouse-pak zit, is het gedaan met de magie. Van Engels voetbal houden vergt steeds meer selectieve waarneming en semi-bewuste blindheid Nigel de Jong naar Mainz 05 Van de Beek tekent bij Vorig jaar was daar opeens Aleksei Korota- jev, een onbe kende Zwitserse Rus uit Dubai, die Roda JC ging redden met grof geld en een zootje nieuwe spelers. Afgelopen dins dagmiddag stond Dick Advocaat opeens op het veld van Het Kas teel, als de grote redder in nood van Sparta. Morgen in Amsterdam: de pre sentatie van Erik 'Pep' ten Hag als nieuwe coach van Ajax, terwijl Rotterdam vurig hoopt op de snelle thuiskomst van Robin van Persie - maar nu écht. Januari is weer losgebarsten, ogenschijnlijk een slaperige voet balmaand, in werkelijkheid één van de meest vermakelijke perio des van het seizoen. Waar de zo merse voorbereiding steevast traag en zorgeloos voorbijtrekt, in een loom sfeertje van 'alles komt goed', is januari als een op hol ge slagen centrifugetrommel. Een maand van hoop en wanhoop. De stress regeert. Lekkages moe ten nog vlug gerepareerd. Iedereen kiest opnieuw positie. Roda JC haalde vorige winter liefst negen nieuwe spelers, NAC trok twee jaar eerder een blik met zelfs tien aankopen open - om vervolgens te degraderen. De winterse paniek leidt nogal eens tot, laten we zeggen, 'laatste- hooptransfers'. De categorie min of meer 'vergeten' grote namen die, op zoek naar betere tijden, opeens in de eredivisie komen aanwaaien. Van Persie past niet helemaal in die categorie, al is het maar omdat die nooit is 'vergeten', en omdat zijn transfer al maanden in de pijpleiding zit. Voorbeeld Mounir El Hamdaoui is een tref fender voorbeeld van zo'n laatste- hooptransfer, een dwalende broodvoetballer van 33, die mo menteel stage loopt bij FC Twente. Sparta denkt aan vijfvoudig inter national Adam Maher van PSV. Het kon haast niet mooier allemaal, op die 9de juni 2017 in Rotterdam- Zuid, uitgerekend op zijn 33ste ver jaardag. In de feestelijke thuiswed strijd tegen Luxemburg (5-0) mocht Wesley Sneijder zich defini tief tot recordinternational van Oranje kronen. Een mijlpaal om te 2017: Tim Krul naar AZ zaterdag 6 januari 2018 GO @sjoerd mossou Anfield De huizen in Bagnall Street bestaan niet VOETBAL Nigel de Jong vertrekt bij Galatasaray en gaat per direct spelen voor Mainz 05. Oud-in ternational De Jong had nog een ver bintenis tot komende zomer in Tur- kijke, maar zijn contract werd met we derzijds goedvinden ontbonden. Mainz is de nummer 15 van de Bun- desliga. VOETBAL Na Frenkie de Jong heeft ook Donny van de Beek zijn contract bij Ajax ver lengd. De middenvelder is nu tot de zomer van 2022 aan de Amsterdam mers verbon den. Het vo rige contract van Van de Beek liep tot juli 2020. Ajax legde gisteren ook Nicolas Tagli- afico defini tief vast. O fi. (0 Januari is altijd Tekst Sjoerd Mossou Spandoek voor Wesley Sneijder bij zijn recordinterland. Slechts zeven maanden later belandt hij in de Qatarese 'zandbak', fotoanp Opeens ging het snel neer waarts, de carrière van Wesley Sneijder (33) als topvoetballen Zijn vertrek naar Al-Gharafa in Qatar is geen schande, wel het einde van een tijdperk, zeven maanden na zijn glorieuze huldi ging tot recordinternational van Oranje. Sjoerd Mossou Rotterdam 4£dc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26