Jesus Christ Superstar SS rULTUUR 25 i ïi Tot 15,-korting* :vKVv\> zocht eerder een geestverwant en reisgenoot dan iemand die haar weer sloeg en seksueel alle hoe ken van de kamer liet zien. „Zo ontstond een verstandshuwelijk dat 35 jaar standhield. Overigens was zij nóg rijker dan Porter. Toen ze trouwden kopte een krant: 'Million dollar boy wedsgirl with two...' Linda Lee Thomas wist niet alleen dat haar 'echtgenoot' van de herenliefde was, ze bracht zelfs mannen onder zijn aandacht. Zo leerde hij via haar, de mondaine vrouw die bevriend was met groten als Strawinsky en Picasso, de Russische danser en dichter Boris Kochno kennen, de liefde van zijn leven. Porter durfde evenwel niet openlijk voor zijn ho moseksualiteit uit te komen en Kochno, op zijn beurt, nam geen genoegen met een bijrol toen Por ter en Lee Thomas trouwden. „Hij heeft zijn leven lang betreurd dat hij Boris liet gaan." Toen Hollywood Porter ontdekte, groeide hij snel uit tot een gewilde componist van musicals als Anything goes, The gay divorce en Silk stockings. Groot: „Het was de glorietijd van de grote filmstu dio's. Porter schreef muziek voor filmmusicals met Fred Astaire. Het kon niet op." Op het eind was Porter een knorrige alcoholist en een kluizenaar geworden Een drama in zijn 47ste levensjaar maakte echter een einde aan de jaren van voorspoed. Groot: „Por ter viel van een iets te schichtig paard. Het dier was vervolgens twee keer over zijn benen gerold. Die bleken verbrijzeld." Zijn vrouw Linda Thomas ver bood evenwel dat de ledenmaten werden geampu teerd. Die verminking zou de ijdele Porter niet overleven. Er werd jaren letterlijk gesleuteld aan zijn benen. Bergafwaarts „Vanaf dat moment ging het bergafwaarts met Porter. Hij kreeg hardnekkige beenmergontstekin gen en door gangreen werden zijn benen stilaan zwart. Hij was trots, hield zich goed en zijn succes sen regen zich aaneen, maar hij leed heftige pijnen die hij met medicijnen, drank en drugs poogde te onderdrukken." Dat is ook het moment waarop de musical You're the top (in 1995 voor het laatst in Nederland uitge voerd, Willem Nijholt speelde toen de hoofdrol) begint. Groot: „We pakken zijn leven op in 1958 als hij 67 is. Zijn vrouw is overleden en hij woont alleen met zijn butler. Porter is depressief, drankzuchtig en vervreemd van zijn vrienden. Die kwamen ooit drie keer per week met tien man dineren, tot hij zijn kunstgebit aan tafel in een glas water liet val len of zijn urinaal gebruikte tijdens de maaltijd. De constante pijn had hem egocentrisch gemaakt." De achtkoppige cast met onder anderen Marjo lein Keuning en een live orkest onder leiding van Ed Boekee gidst het publiek zingend, dansend en acterend door het turbulente leven van de legen darische songwriter met, inderdaad, Neveradull moment. TIM RICE ANDREW LLOYD WEBBER Het mooiste aanbod voor een avondje uit! Bestel uw tickets op pzc.nl/jcs zaterdag 6 januari 2018 Ode aan een legendarische dandy Paul Groot speelt de hoofdrol in You're the top. „We pakken het leven van Porter op in 1958, als hij 67 is. Zijn vrouw is overleden en hij woont alleen met zijn butler." FOTO NICO KROON —Paul Groot Voor speellijst: american-songbook.com ïst De wereldberoemde rockopera vertelt het verhaal over de laatste week uit het leven van Jezus, gezien door de ogen van zijn beste vriend en verrader Judas. Het muzikale meesterwerk van Andrew Lloyd Webber, de aangrijpende teksten vanTim Rice en de doorgewinterdeTed Neeley vormen samen een (bijna) heilige drie-eenheid. Slechts 7 voorstellingen van 28 maart t/m 1 april 2018 te zien in AFAS Live Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25