tt E 21 Bedrijven kunnen hun activiteiten wegsluizen, maar niet hun klanten Waarom moet het verzet vanuit de bevolking komen? „Mijn boek veroor zaakte vier jaar geleden veel opschud ding, maar voor echte verandering is meer nodig. Zolang mensen niet precies weten hoe groot het aandeel is dat de rijksten der aarde zich toe eigenen, kan er geen echte verande ring plaatsvinden. Meer gelijkheid moet worden afgedwongen van on deraf. Onze informatie over wie welk deel van de rijkdom naar zich toe trekt, is nu beschikbaar, jullie (jour nalisten, red.) moeten de mensen hiervan op de hoogte brengen." Is er dan niets veranderd door alle aandacht sinds 2014? „Jawel, dat is ook de reden waarom we nu een nieuwe stap kunnen zetten. Sinds het boek hebben we van overheden, onderzoekers en verschillende instel lingen nieuwe informatie gekregen. We slaan de handen ineen met on derzoekers die heel nauwkeurig de belastingafdrachten van mensen en bedrijven in kaart brengen. Het feit dat de allerrijksten eenvoudig hun belastingbij dragen kunnen omzeilen, terwijl gewone arbeiders die moge lijkheid niet hebben, maakt de onge lijkheid nog groter." Private partijen Als mensen die ongelijkheid zo'n punt vinden, waarom kiezen ze dan geen politici die meer herverdelen? Het probleem is volgens Piketty en zijn onderzoeksgroep dat de overheid zelf steeds minder te besteden heeft. Sinds 1970 verschuift een groter deel van het vermogen van overheden naar private partijen. In Amerika en het Verenigd Koninkrijk heeft de overheid zelfs een netto schuld, terwijl het vermogen in private han den spectaculair is toegenomen. „Tel daarbij op dat Amerikaanse multinationals 65 procent van hun winst 'buiten Amerika' hebben be haald en daar dus geen belasting over betalen, en je ziet hoe een overheid verarmt", aldus Gabriel Zucman, die het Piketty-clubje voorziet van belas tingdata. Zucman staat met zijn on derzoek naar belastingontwijking in het middelpunt van het verhitte dossier in Europa. Hij adviseert Euro commissaris Moscovici over hoe hij multinationals kan dwingen te beta len. „Eigenlijk is het vrij eenvoudig: de winstbelasting van bedrijven moet worden bepaald op basis van de ver koopcijfers in een land. Bedrijven kunnen veel activiteiten proberen weg te sluizen naar belastingpara dijzen, maar niet hun klanten." Piketty zelf gelooft meer in veran dering vanuit het volk dan in het ad viseren van Europese instanties: „Als wij een overheid willen die via onder wijs, uitkeringen en marktregulering ongebreidelde ongelijkheid tegen houdt, dan zullen de mensen dat duidelijk moeten opeisen." In tv-debatten met multimiljonairs vraagt Piketty zonder blikken of blo- zen naar hun vermogen en hoeveel belasting ze daarover betalen. Als zijn opponenten dan beginnen te stun telen, pakt hij door: „Waarom bent u daar niet open over? U kunt moeilijk de mond vol hebben over de maat schappij, maar niet vertellen hoeveel u heeft en wat u daarvan bereid bent af te dragen." Ook voor miljardair Bill Gates heeft hij weinig sympathie. „Hij geeft veel aan liefdadigheid, maar dat zou hij moeten doen, nadat hij een fiks deel van zijn vermogen aan de staat heeft overgemaakt. We willen geen maat schappij waarin de rijken bepalen welke pu blieke be langen wel en niet wor den gefinancierd. En al helemaal geen samenleving waarin de aller rijksten de politici financieren die hun belangen het beste bedienen." Piketty ziet de politieke deining in de VS en in mindere mate Groot- Brittannië als het directe gevolg van de ongelijkheid. „De achterblijvers stemden in groten getale vóór Trump en vóór de brexit." Trump beloofde de graaiende elite aan te pakken met zijn 'draining the swamp'. Volgens analisten hielp het hem in het zadel dat de Amerikaanse middenklasse het zat was om niet vooruit te komen terwijl de rijken veel rijker werden. Is dat de opschud ding die hij voor ogen heeft? „Je kunt veel zeggen van Trump, maar de race naar zo min mogelijk belasting betalen is hij niet begon nen. In Europa wordt al decennialang de winstbelasting voor bedrijven naar beneden geschroefd. Het enige wat Trump nu doet, is dat niet langer gedwee door de vingers zien." Europese hoop Toch is Europa Piketty's grote hoop. De enige manier om de groeiende ongelijkheid wereldwijd te keren, is als alle landen het Europese model met sterke sociale zekerheden en grote overheden overnemen, wijst zijn studie uit. „Om het sociaal stelsel overeind te houden, moeten grote landen als Duitsland en Frankrijk nieuwe spelregels afspreken over bij voorbeeld winstbelasting. De kleine landen als Nederland en Luxemburg staan dan voor de keuze: óf ze sluiten zich aan en profiteren mee óf ze zet ten hun race naar de bodem voort, op straffe van fiscale uitsluiting." zaterdag 6 januari 2018 GO 20 procent van het wereldin komen gaat naar de rijkste - 1 procent van de werelo^En dat wordt alleen maar meer, verwacht Piketty. Thomas Piketty in 2016 in Parijs. FOTO HOLLANDSE HOOGTE/ POLARIS IMAGES Thomas Piketty FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21