<D DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 THOMAS PIKETTY GELDACTIVIST Sinds zijn bestseller Kapitaal in de 21ste eeuivuit 2014 is Thomas Piketty de vaandeldrager van een 'beweging' van meer dan 100 onderzoekers. Hun doel: de rijksten der aarde ontmaskeren. „Meer gelijkheid moet worden afgedwongen van onderaf." Je kunt in deze discussie geen neutrale plek innemen, ook ik ben sociaal activist Een luttele 7 euro per maand stijgt een modaal inkomen volgend jaar netto. Mensen die het dubbele verdienen, krijgen er 16 euro bij, zo laat loonstrookjes- verwerker ADP deze week weten. Dat ons artikel hierover zou inslaan als een bom, was niet verrassend. 300.000 mensen lazen het stuk tot nu toe online. Waarom maken wij ons druk over die paar euro's, terwijl we het met de jaarlijkse cao-loonstijging heel normaal vinden. In procenten is het namelijk evenveel! Zodra we harde euro's horen, schreeuwen we moord en brand, maar over precies dezelfde verandering in procenten springen we een gat in de lucht. Ook nu weer. In de nieuwe cao's voor 2018 die afgelopen maand zijn afgesloten, is de gemiddelde loon stijging 2,14 procent. Overal lees je een groot hoera! Maar waarom eigenlijk? Wat is het argument voor loonstijging in procenten? Het betekent namelijk dat hoge inkomens er meer geld bij krijgen dan lage inkomens. Stel nou eens dat een procentuele loon stijging van 2,14 procent tien jaar lang wordt uitonderhandeld. De grafiek hieronder laat zien dat ie mand met een modaal inkomen er dan 600 euro per maand bij krijgt, terwijl iemand die een ton per jaar verdient er maandelijks 1.750 euro bij krijgt. De (bruto) loonkloof groeit zo automatisch in de loop van de de tijd. Wat rechtvaardigt een bijna drie keer grotere loonstijging voor een topmanager ten opzichte van een modaal verdiener op de vloer? Ik vroeg het aan mensen om mij Hogere inkomens 8333 heen, maar niemand heeft een idee. Zou Han Busker van de FNV zich in slaap hebben laten sussen met een percentage? Ik kan het me nau welijks voorstellen. Waarom stelt hij niet voor om de jaarlijkse loon stijging in absolute bedragen uit te keren? Iedereen 100 euro erbij bij voorbeeld, ongeacht je inkomen. Lage inkomens krijgen dan een veel hoger percentage erbij dan hoge in komens, maar so whatl Iedereen Dat de loonkloof helemaal dichtgroeit is natuurlijk onwenselijk kan er toch hetzelfde mee kopen? Dat de loonkloof uiteindelijk hele maal dicht groeit, is natuurlijk on wenselijk, maar voor de eerste tien jaar kan dat geen bezwaar zijn. Als werkgevers gaan zeuren dat ze dan niet de beste mensen kun nen aantrekken en hun concurren tiepositie verliezen, dan kan Busker dit argument ertegenaan gooien: ook hoog in de boom zitten goed betaalde, maar slecht presterende mensen. Met 'maar' 100 euro erbij op een ton, kun je hen eenvoudiger overhalen te vertrekken. De inci dentele loonruimte en bonussen laten voldoende mogelijkheden om de raspaardjes op de werkvloer ge motiveerd te houden. 1.750 per maand Lagere inkomens 2894* €607 per maand Randstad AkzoNobel Arcelor Mittal Boskalis Van elke euro die sinds 1980 extra is verdiend in de wereld, kwam bijna 30 cent terecht bij de meestverdienenden. De rijkste t procent verdiende 30 keer meer dan ze zouden verdienen als die extra euro gelijk zou zijn verdeeld. „Nu hebben ze 20 procent van het wereldinkomen, maar als we op dit pad doorgaan, trekken ze in rap tempo een steeds groter deel van de koek naar zich toe", waarschuwt Pi ketty. Thomas Piketty raakte in 2014 pre cies de juiste snaar met zijn wereld wijde bestseller Kapitaal in de 21ste eeuw. Op basis van 250 jaar aan data concludeerde hij dat de allerrijksten sneller rijker worden dan dat de eco nomie er in zijn geheel op vooruit gaat. Als je niet rijk geboren wordt, maak je weinig kans om echt rijk te worden, hoe hard je ook werkt of studeert. De boodschap, verkondigd met veel opzwepend activisme, vatte di rect vlam in het midden van de kre dietcrisis. Piketty werd vergeleken met de Occupy-beweging, zonder tent maar mét wetenschappelijk fun dament. Daarbij kwam dat politici in veel landen nog wel een appeltje te schillen hadden met hun groot verdieners. Die hadden zich steenrijk gegokt door winsten te houden en verliezen af te wentelen op de staat. Gretig werd Piketty op het schild gehesen in parlementen, op univer siteiten en bij het IMF. Piketty trok concertzalen vol mensen die zijn verhaal ademloos in zich opnamen. Activisme Maar dat was 2014. Bijna vier jaar later beklimt Piketty het podium op nieuw. Meer dan 100 onderzoekers hebben zich wereldwijd bij zijn 'be weging' aangesloten om de berg aan nieuwe informatie te analyseren over wie wat verdient op zowat elke plek in de wereld. Dat de bijeenkomst aan de prestigieuze École Nationale Su perieure in Parijs meer weg heeft van een activistische beweging dan een wetenschappelijk congres, vindt Piketty geen probleem. „Je kunt in deze discussie geen neutrale plek in nemen. Ook ik ben een sociaal acti vist, tenminste voor de helft van mijn werktijd. Deze bijeenkomst valt daar ook onder." Onderweg naar het interview ver klapt zijn naaste medewerker dat Pi ketty elke dag van 8 uur 's ochtends tot 8 uur 's avonds achter zijn bureau werkt aan het ontmaskeren van de hoeveelheid geld die de rijksten der aarden vergaren. „Ik ben ervan over tuigd dat er een beweging vanuit de samenleving moet ontstaan die hier tegen in verzet komt. Alleen dan ver andert er werkelijk iets." @sandraphlippen 100 euroerb 73 c re re E CD Q. C O E o ■iC c Sandra Phlippen is chef van de redactie economie voorbeeld hoog Inkomen (100.000 p.j.) 1x modaal 2018 2028 O zaterdag 6 januari 2018 Morgan Stanley stelde het advies voor de uitzender bij van houden naar kopen. De verffabrikant is het jaar posi tief begonnen. De staalgigant behoorde tot een bescheiden clubje dalers in de AEX. Analisten van ABN Amro waren streng over het baggerbedrijf. Ze verlaagden hun advies van neutraal naar verkopen. o CORRECTIE In het artikel over het nieuwe loonstrookje stond gisteren een storende fout. Het modale maandsalaris bedraagt 2.894 euro bruto, en niet netto zoals abusievelijk werd vermeld. Onze excuses. GO 'Iedereen moet weten hoe ongelijk deze wereld is' Sandra Phlippen Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20