Paul de Leeuw 1 17 Ik wens rapper Boef een ritje in de bus van oud-crime- fighter Teeven ILLUSTRATOR AFSCHEID ark Rutte in de bus van Fred Tee- ven. De foto, ge plaatst in de krant, houdt me bezig. De breeduit lachende pre mier, Freds vroegere baas, zit vlak achter chauffeur Fred. De plek waar je vroeger werd gewaar schuwd de chauffeur niet van zijn werk te houden. Mark heeft een soort hoody aan. De armpjes van Fred hangen een beetje hul peloos langs zijn lichaam. Niet de meeste flitsende buschauffeur foto die ik me kan voorstellen. Maak een foto van Fred die met zijn handen aan het stuur de bocht iets te scherp neemt, waar door de brede lach van Rutte ook meteen minder wordt. 'Mag het iets minder hard, Fred?' Of een foto waarop je ziet dat ook Mark gewoon moet betalen. Uiteinde lijk is het een foto geworden waarin macht en machteloosheid samenkomen. Maar wanneer is deze spontane actie bedacht? Op oudejaars avond? Toen Rutte en zijn vrien den proostten op het nieuwe jaar, op de hulpverleners en be dachten een nieuwjaarsgroet naar Teeven te sturen? 'Appie New Year. Heb je nachtdienst, Fred? Het is Teeven doorbijten, ouwe!' Met daarbij een foto waarop de hele liberale leiding met de glazen in de lucht een toost uitbrengen. „We moeten hem gaan verrassen door morgen mee te rijden!" „Mieters!" Zo ge zegd zo gedaan. Op nieuwjaarsnacht wordt rap per Boef door drie vrouwen meegenomen. Hij staat met een lekke band en de meiden die het motto van Youp 'leef alsof het je laatste dag is' ter harte hebben genomen, geven hem een lift. Ze zetten hem af waar hij moet zijn. In plaats van deze spontane hulpverleners dankbaar te zijn, meldt hij de volgende dag op de sociale media: Opge haald door drie kechs. 'Kech' is Marokkaans voor 'hoer'. 'Kechet toch gezegd!', roepen ze in Brabant als ze hun gelijk wil len halen, maar dat is niet te ver gelijken met 'kech' uit de mond van Boef. Als ik er iets over zeg tegen mijn zoons zeggen ze: 'O, dat is weer kritiek van iemand die ouder is dan 40!' Op sociale media krijg ik een lesje in omgangsvormen en straattaal. Het moet allemaal niet zo serieus genomen worden. Maar het gaat mij om de om gangsvorm. Je gaat jonge meiden toch geen hoeren noemen? Ik begrijp het verkeerd. „Hij zegt niet dat het hoeren zijn. Het is straattaal. Kech. Begrijp dat dan!" Toch vind ik het niet normaal. Maar het is straattaal, dus we moeten het niet zo serieus ne men. „Wat zeur je nou?" „Hoe zou jij het vinden als jul lie vriendinnen voor hoer wor den uitgemaakt?" „Het is geen hoer, maar kech!" „Nou! Dat is toch hetzelfde?" Een festival in Oss schrapt het optreden van Boef. Corendon wil niets meer met hem te maken hebben. Paaspop laat dit ei ook vallen. Mijn zonen bieden uitkomst: „Die Boefis er alleen maar op uit om aandacht te krijgen!" Ik kijk nog een keer naar de foto waar Rutte triomfantelijk achter Fred Teeven zit. Schreeu wen om aandacht. Ik wens rapper Boef een ritje in de bus van oud-crimefighter Fred Teeven in z'n Kechnexxion! Bertus Klaassen uit Grave heeft de laatste tekening voor deze krant gemaakt. 40 jaar lang verzon hij dagelijks '10 verschillen'. „Aan alles komt een eind, al had ik nog best willen doorgaan." Bertus Klaassen (79) uit Grave. Zo'n 13.000 tekeningen maakt hij voor deze krant in de rubriek 10 verschillen. De laatste tekening heeft hij klaarliggen. „Dan kom je tot de ontdekking dat je ineens geen tekenaar meer bent." Want? „Ik ben beroepstekenaar, geen hobbytekenaar. Een loodgieter gaat ook niet als hij klaar is met zijn werk, thuis voor de lol buisjes aan elkaar lassen." De eerste aflevering verscheen 45 jaar geleden. „Ik maakte al weieens illustraties voor de krant, voor bij een verhaal. Op een gege ven moment bedacht ik: als ik nou twee bijna dezelfde plaatjes maak en lezers de verschillen laat ont dekken. Vonden ze bij de krant ook leuk. Eerst deed ik het weke lijks, toen dagelijks. Iemand zei: 'Dat houd je nooit vol'. Is toch aardig gelukt." Ook dankzij de lezers. „Kwam er weer eens een nieuwe hoofdredac teur die drie keer in de week wel genoeg vond. Belde zijn secreta resse een week later dat het weer elke dag moest. Het volk stond morrend aan de poorten." Zoek de tien verschillen in twee tekeningen, zelf noemt hij het een eenvoudig principe. Vaak waren het kunstschilders die een hoofd rol speelden in zijn werk. „Je kunt er makkelijk mee variëren. Het kunstwerk dat hij schildert veran dert, hij kan binnen zijn of buiten. De mogelijkheden zijn enorm." Maar ook matrozen en drenkelin gen die op een onbewoond eiland terechtkwamen, tekende hij veel vuldig. De variatie in die laatste tekeningen? Een zeehond met een whis kyvaatje is door Klaas sen zo getekend. Criterium Vroeger moest hij voor elke vakantie flink aan de slag. Tekeningen vooruit maken voor de dagen dat hij zeifin het buitenland vertoefde. De laatste jaren sloeg hij er zijn archief op na en gingen tekeningen in de herhaling. „Dan bracht VERANDERING ik een serie gouwe ouwen." Het criterium? „Ik moest zelf denken: goh, heb ik die ook gemaakt?" Of hij nooit een stripboek heeft willen maken? „Dat is zo veel werk. Je moet eerst een verhaal schrijven en er dan nog allemaal tekeningen bij maken. En vind dan maar eens een uitgever. Die zegt dan ook nog: 'Het lijkt wel erg op Kuifje'. We hebben in Nederland een kritische cultuur. Het is hier niet gauw geweldig." zaterdag 6 januari 2018 GO Straattaa Nooit meer speuren naar de tien verschillen Joost Ariaans Grave De strips Dirkjan en Pukkels hebben wereldwijd een grote schare fans. Sinds deze week staat Pukkels al op de strip pagina van deze krant en vanaf aanstaande maandag verschijnt ook Dirkjan dagelijks in de krant. Om dat mogelijk te maken hebben we afscheid genomen van de strip Elsje. We ruimen voortaan iedere werkdag een hele pagina in voor Een van de zo herkenbare tekeningen van Bertus Klaassen die in deze krant werd gepubliceerd. kruiswoordraadsels, sudoku's, cryptogrammen, prijspuzzels en meer. Het dagelijkse recept staat vanaf maandag op de weerpagina. Het zal iedere maand door een andere kok worden geschreven. Op zater dag biedt het Magazine een uit gebreider recept. Meer lekkere recepten en kooktips zijn iedere dag te vinden op onze website in de sectie Koken Eten Na ruim 13.000 tekeningen legt Bertus Klaassen zijn tekengerei neer. FOTO ED VAN ALEM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17