16 Nederlanders Anil S. en Burak A. strijden voor een socialistisch Turkije De Schorpioen. Zo noemden ze hem. En De Schorpioen moest dood. In Athene, waar hij op 7 de cember een historisch bezoek zou brengen. Daar zouden ze toeslaan. Negen Turken, acht mannen en een vrouw, werden op 28 november opgepakt in de Griekse hoofdstad. Ze zouden van plan zijn geweest de Turkse president Erdogan op te bla zen. Onder hen twee Nederlanders, ogenschijnlijk keurige studenten: de Amsterdammer Anil S. (26) en de 23-jarige Burak A. uit Eindhoven. Dit was het plan, althans volgens de Griekse veiligheidsdiensten: de negen zouden zich opsplitsen in drie groepjes, en zich opstellen langs de route van het konvooi van Erdogan in het centrum van Athene. Als de auto passeerde, zou den twee groepjes het konvooi on der vuur nemen. Het derde zou de auto van de president te lijf gaan, om het werk af te maken. Maar het liep anders. In de laatste week van november zag een agent in de Atheense wijk Kallithea een beruchte Turkse activist, tegen wie een arrestatiebevel liep. De Griekse politie besloot de activist te volgen. Zo ontdekten ze dat hij andere Turkse activisten ontmoette. Toen daar ook nog eens een Turkse Ne derlander bij bleek te zitten die in eigen land al eens een incident had veroorzaak tijdens een staatsbezoek van Erdogan, besloot de politie de negen op te pakken. Anil S. en Burak A. zijn geen on bekenden voor de Nederlandse vei ligheidsdiensten. Die houden het duo al in de gaten sinds 21 mei 2013, de dag dat president Erdogan een bezoek aan Nederland brengt. Anil gaat met medestanders naar Den Haag, waar Erdogan een ontmoe ting heeft met premier Rutte. Als het Turkse konvooi op het Binnen hof arriveert, gooit één van hen - volgens betrokkenen Anil - een lege fles naar een auto in het kon vooi. Agenten pakken drie mensen op, onder wie Anil S. Hij studeert rechten in Amster dam. Maar zijn tijd gaat steeds meer op aan activiteiten voor radicaal linkse Turkse organisaties, zoals Dev Gene (Revolutionaire Jeugd). Het zijn clubs die strijden tegen westers imperialisme en islamise ring, en voor een socialistisch T\ir- kije. Ze zijn actiefin Turkije en in West-Europa. „Anil is een politiek actieve jongen, fel tegen het fas cisme in Turkije", zegt een gelijkge stemde. Hij wil anoniem blijven, Deze jongens zijn geen terroristen, ze doen geen mier kwaad maar zijn identiteit is bekend bij de redactie. „Anil is een socialist, die zich opwindt over wat er in Turkije gebeurt. Er is geen vrijheid van me ningsuiting meer, andersdenken den worden onderdrukt." Ook over de situatie in West-Europa maakt Anil zich druk, zegt zijn vriend. „Hij was tegen het feit dat drugs verkoop hier legaal is, en dat prosti tutie normaal wordt gevonden." Activisme In de kleine kring van politiek ac tieve, linkse, jonge Turken in ons land ontmoet hij vier jaar geleden Burak, timmermanszoon uit Eind hoven, die studeert aan de Avans Hogeschool in Den Bosch. „Keurige jongen, heel bescheiden", zegt zijn voormalige buurman. „Over poli tiek heb ik hem nooit gehoord." Maar vanaf zijn late tienerjaren stort ook Burak zich in het politiek activisme. Hij gaat naar bijeenkom sten waar hij Anil ontmoet, maar ook wat oudere kameraden. Ze or ganiseren demonstraties tegen Er dogan, onder meer voor het Turkse consulaat in Rotterdam. Ze gaan de straat op in wijken waar veel Tur ken wonen, om folders uit te delen over de strijd voor een socialistisch Turkije. En ze bezoeken demon straties en concerten in België en Duitsland, waar vergelijkbare groe pen actief zijn. Jaarlijks hoogtepunt is de 1 mei demonstratie, waar alles wat radi caal links is, zich verzamelt. Zo ook in 2015, in Istanboel. Maar de Turkse regering heeft de demonstratie ver boden, en pakt ruim 200 activisten op. Onder hen is Anil. Wekenlang zit hij vast, terwijl in Nederland zijn familie en vrienden demon streren voor zijn vrijlating. Pas na anderhalve maand komt hij vrij. De AIVD staat nu op scherp. De inlichtingendienst vreest dat de jongeren worden gebruikt door een radicaal linkse Turkse organisatie: de DHKP-C. Dat is een marxisti sche beweging die in Turkije al di verse aanslagen heeft gepleegd, en door de EU als terroristische orga nisatie wordt gekenmerkt. DHKP- C is in stilte ook in Nederland ac tief, stellen ingewijden uit de in lichtingenwereld. De Turkse veilig heidsdiensten stellen zelfs dat de opdracht voor een zelfmoordaan slag in 2013 in Ankara vanuit Ne derland werd gegeven. De AIVD vermoedt dat Anil, Bu rak en nog wat jongens worden ge bruikt om de club overeind te hou den in Nederland. Dat idee wordt versterkt doordat ze geld zouden inzamelen voor DHKP-C, en dat ze het blad Yuruyus verspreiden, dat in Turkije op de zwarte lijst staat. De jongens hebben contact met een oudere DHKP-C-activist die hier al jaren woont. Ze komen met gelijk gestemden bijeen in een pand in Rotterdam. De AIVD besluit in juli 2017 Anil, Burak en nog twee man nen, onder wie de oudere activist uit Brabant, op de sanctielij st terro risme te laten zetten. Ze kunnen niet meer bij hun bankrekening. Anil is dan al gestopt met zijn rechtenstudie, en ook Burak laat zijn opleiding achter zich. Ze heb ben steeds meer contact met bui tenlandse groepen - ook in Grie kenland. Die besluiten ze in no vember op te zoeken. Enkele weken later zijn ze wereldnieuws. Aanslag De Griekse politie zegt dat bij de ar restatie van de negen notities zijn gevonden, die duidelijk wijzen op een voorgenomen aanslag. Maar volgens een vriend van de twee is daar niets van waar. Het is de lange arm uit Ankara die de Nederlandse Keurige jongen, heel bescheiden. Over politiek heb ik hem nooit gehoord Turken te pakken heeft, zegt hij: die zorgde ervoor dat Nederland het duo op de terreurlijst zette, en dat de Griekse autoriteiten hen arres teerden. „Wie tegen de Turkse re gering is, wordt door Turkije ver volgd. Deze jongens zijn geen ter roristen, ze doen geen vlieg kwaad. Geld inzamelen voor DHKP-C? Ja, ze zamelden geld in. Dat was om concerten te bekostigen. Het had niets met geweld te maken. Het zijn gewoon socialistische jongens." De advocaat van de verdachten wilde niet reageren, net als de familie van Anil S. De familie van Burak A. wil al leen kwijt 'volledig verrast' te zijn ge weest dat hij in Griekenland opdook. zaterdag 6 januari 2018 GO Twee jongens die president Erdogan wilden opblazen Peter Groenendijk Cyril Rosman Rotterdam —Vriend van de verdachten Anil S. (links) en Burak A. FOTO POLITIE ATHENE buurman van Burak A.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16