Na de Ierse regen, nu de Siberische kou 4 dagen Veluwe 15 Problemen in Rifgebergte zorgen voor nieuwe stroom vluchtelingen Dat blijkt uit cijfers die de Europese grensbewakingsorganisatie Fron- tex gisteren bekendheeft gemaakt. Het gaat volgens Frontex om een record. „Sinds we in 2009 zijn begonnen met het bijhouden van de cijfers hebben nog nooit zoveel migranten de oversteek over de Middellandse Zee naar Spanje gemaakt", aldus de Europese organisatie, die sinds 2005 actief is. In Italië en Grieken land kwamen vorig jaar juist (veel) minder migrantenbootjes aan dan in 2016. Daardoor daalde het totaal aantal bootmigranten dat aan kwam in Europa met ruim de helft tot 204.300. Onrustig Frontex stelt dat dat de trek naar Spanje zo groot is vanwege „de si tuatie in de Rifregio in Marokko. Dat land is het voornaamste ver- trekland voor de Spanjeroute." In de Rif is het al heel het jaar onrus tig, er zijn veel demonstraties van wege de economische malaise in het gebied. „Ook zijn de smokke laars grotere boten gaan gebruiken, waardoor meer mensen de over steek kunnen maken." Zo'n 40 procent van de migran ten die in Spanje aan land komen, zijn Marokkanen en Algerijnen. De rest komt uit West-Afrika. Marok kanen en Algerijnen maken door gaans geen kans op een verblijfs vergunning in Europa en verdwij nen vaak in de illegaliteit. Het totaal aantal migranten dat in 2017 illegaal de grens met Europa overstak is 204.300. Dat is 60 pro cent minder dan in 2016. Die forse daling komt vooral doordat er in de tweede helft van 2017 veel minder bootjes vanuit Libië de oversteek naar Italië waagden. Na de zomer werden veel migranten al in Libië tegengehouden. Dat veroorzaakte veel commotie, omdat EU-geld ge bruikt zou worden voor het finan cieren van gewapende milities die de migranten onder erbarmelijke omstandigheden vast zouden hou den in kampen. In totaal kwamen 119.000 mensen via de Libische route naar Europa. Het ging daarbij voornamelijk om Nigerianen, Gui- neeërs en Ivorianen. Turkije-deal De Turkije-Griekenland route, die massaal werd gebruikt door Syriërs tijdens de vluchtelingencrisis van 2015, werd in 2016 al grotendeels af gesloten door de deal tussen de EU en Turkije. In 2017 slaagden nog 41.700 mensen erin die oversteek toch te maken. Het waren vooral Syriërs en Irakezen die op deze ma nier naar Europa kwamen. „Handschoenen, sjaal en een muts zijn vanaf morgen nodig", aldus weervrouw Diana Woei van Weerplaza. Vandaag is het nog prima te doen met 9 tot 12 graden in de middag. Maar mor gen slaat het weer om. Dan blijft het kwik bij 4 graden ste ken. „Dat komt doordat in het weekeinde een stevige noord oostenwind opsteekt. De wind maakt het voor het gevoel kou der dan het in werkelijkheid is", legt Woei uit. Weerplaza verwacht morgen op sommige plaatsen een ge voelstemperatuur van min acht graden. Ook maandag waait het soms behoorlijk. Woei: „In de nacht naar maandag gaat het licht vriezen. De plassen op de weilanden en bospaden zullen dan als eerste bevriezen. Het is zeer waarschijnlijk dat de rui tenkrabber maandag gebruikt zal moeten worden." Zoals het er nu naar uitziet, houdt de ijzige kou slechts een paar dagen aan. „Maandag is de koudste dag van de tweede week van januari. Ook in de nacht van maandag op dinsdag kan het 's nachts gaan vriezen. Vanaf dinsdag draait de wind naar het zuiden tot zuidwesten en verdwijnt de kou. De tempe ratuur gaat vanaf woensdag te rug naar normale waarden. Dat is overdag een graad of 5 en in de nacht en vroege ochtend rond of net iets boven nul." Woei heeft geen goed nieuws voor de schaatsliefhebbers. „Ik denk niet dat het mogelijk is om te kunnen schaatsen op natuur ijs. De winterse kou houdt niet lang genoeg aan. De kou wordt na een paar dagen alweer weg gedrukt." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg 4 dagen Twente Valkenburg diner zaterdag 6 januari 2018 GO r Eind oktober onderschepte de Portugese marine dit vissersbootje met aan boord 48 migranten, fotojosecenagoulao/epa Op eerste kerstdag werden tientallen migranten aan land gebracht in de haven van Malaga, foto jon nazca/reuters Op 2 januari werden 55 migranten aan wal gebracht in het Spaanse Motril. Ook zij kwamen over uit Marokko, fotomiguelpaquet/epa Migranten kiezen vaker voor overtocht naar Spanje Het aantal migranten dat met bootjes over de Middellandse Zee naar Spanje kwam, is in één jaar tijd verdubbeld naar 22.900. Cyril Rosman Brussel De zachte en vochtige lucht in ons land maakt dit weekeinde plaats voor kou, afkomstig uit Rusland. Het dalende kwik zorgt op sommige plaatsen zelfs voor een gevoelstempe ratuur van min 8 graden. Simone van Zwienen Houten Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Gelegen op een prachtig landgoed, temidden van de natuur en vlakbij Zutphen. 3 nachten in 3* Fletcher Langoed Huis Te Eerbeek (7,7) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren en gebruik van wifi Aankomsten t/m april. Betaal pas bij aankomst! 3* Hotel Wyllandrie, Ootmarsum 3* Hotel 2000, Valkenburg 3 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis wifi en parkeren q lx diner (dagschotel) pa Betaal pas bij aankomst O#»" Gratis wifi en drankje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15