Onderzoek naar oud Noord-Beveland Meer schade bij jaarwisseling Lotte van Rosevelt uit Noordgouwe gaat paarden trainen in China 7 China stond niet bepaald boven aan het lijstje van Lotte van Rosevelt (22) uit Noordgouwe. Toch pakt ze eind februari haar koffers om daar een maand lang paarden te gaan trainen. Het is de uitdaging die trekt", verklaart Lotte van Rosevelt haar besluit. Ze jaagt namelijk haar droom na en dat is van paarden trainen haar beroep maken. En als ze daarvoor naar China moet, pakt ze die kans. Haar reis wordt betaald, haar verblijf ook en ze krijgt daarnaast nog loon. „Niet heel veel, maar het is een net bedrag als je ziet wat ik al lemaal vergoed krijg." De Noord- gouwse had niet gedacht dat er voor haar plek is in dat land. Ze zette haar cv op een online plat form voor paardenmensen waar ze zag dat er in China mensen wer den gevraagd. „Dat zijn voorna melijk instructeurs en ruiters. „Ik ben geen ruiter en ook geen rij-in- structeur, maar ik dacht: wie niet waagt, die niet wint." Tot Lottes verrassing waren twee bedrijven geïnteresseerd in haar vaardighe den. En dat is namelijk paarden trainen terwijl ze ernaast staat. Vanaf de grond dus, zoals dat heet. Lotte doet dat volgens een speci ale methode. Ze heeft de opleiding instructeur Paard Gedrag afge- rond bij gedragstrainer Annemarie van der Toorn in Oudenhoorn. „Het uitgangspunt is paarden trai nen zonder geweld", vertelt Lotte. Zo zal zij nooit een paard slaan met een zweep. Ze heeft sinds ok tober haar eigen bedrijf Van Rose velt Horsemanship. Ze kwam voor het eerst met Van der Toorn in contact toen ze voor haar twaalfde verjaardag een les cadeau kreeg van haar buurvrouw. Ze was meteen om. „Ik wist dat dat mijn toekomst zou worden. Ik leerde toen met lichaamstaal com municeren met een paard. Op een laagdrempelige manier. Ook hoorde ik daar voor het eerst het druk- en ontspanningsverhaal. Dat houdt in dat een paard niet leert als je niet op tijd de druk die je op hem uitoefent loslaat. Dat is Negen op de tien keer gaat het mis in de communicatie tussen mensen paard nu de rode draad in alles dat ik doe met ieder paard: op tijd de druk loslaten." Dat klinkt misschien heel simpel, maar toch is nog niet iedereen er bekend mee. Lotte probeert mensen te leren op de juiste manier met hun paard om te gaan, zodat het paard wel doet wat ze vragen. Bijvoorbeeld de trailer inlopen of zijn been optillen voor de hoefsmid. „Negen op de tien keer gaat het mis in de communi catie tussen mens en paard als mensen bij mij aankloppen. Meestal begrijpt de mens niet wat het paard bedoelt. Maar, iets is pas een probleem als de eigenaar het een probleem vindt." Lotte gaat er dan mee aan de slag. En dat kan zoiets simpels zijn als het paard aan een touwtje laten meelopen. In China gaat Lotte bij een fok ker van pony's de dieren trainen om ze geschikt te maken voor ma- negelessen. Ze wil in die maand zoveel mogelijk laten zien wat ze kan. In elk geval wil ze een de monstratie geven voor paardenei- genaren en bedrijven uit de buurt, zodat ze naamsbekendheid krijgt. „China is op dit moment groei ende op paardengebied. Ze zijn daar happig op kennis en ik heb niet het idee dat mijn manier van paarden trainen daar heel bekend is. Het is ook in Nederland nog niet zo'n grote tak." Ze voelt zich dus een beetje pionier en sluit niet uit dat ze langer blijft dan een maand. „Ik ging naar Engeland voor een stage van twee maanden en ik bleef twee jaar." De schade die afgelopen jaarwis seling is aangebracht aan gemeen telijke zaken bedraagt 7.300 euro. Dat is meer dan voorgaande jaren. Verleden jaar bedroeg de schade 4.700 euro en bij de overgang van 2015 op 2016 was sprake van 5.000 euro aan vernielingen. Er werden voornamelijk afval bakken, verkeersborden en dis pensers opgeblazen. Opvallende vernielingen dit jaar zijn monu mentenverlichting aan het Ha venpark in Zierikzee (1.000 euro), het praathuisje van Dreischor (330 euro) en een straatkolk (580 euro) aan de Margrietstraat in Ooster- land. Voor het overige kende het eiland een kalme oud-en-nieuw- viering. Notoire overlastgevers ontvangen sinds enkele jaren een brief van de burgemeester met de oproep zich te gedragen. Risico-objecten, zoals papier containers, afValbakken en brand gevaarlijke objecten bij leeg staande panden, zijn tijdig verwij derd. „Daarnaast hebben vrijwel alle inwoners zich gehouden aan de regels omtrent vuurwerk en vreugdevuren. De burgemeester en de politie waarderen dit enorm", laat de gemeente weten. Over de geschiedenis van Noord- Beveland is aardig wat geschreven. Toch is er behoefte aan een nieuw onderzoek. Ten eerste omdat de meeste publicaties vooral deelbe- schrijvingen zijn en een weten schappelijk onderbouwd overzicht van de geschiedenis ontbreekt. Ten tweede omdat er nagenoeg niets bekend is over de periode voor 1530, het 'oude Noord-Beveland'. „Het moet een zo breed mogelijk onder zoek worden", zegt Gerard de Fouw, archiefmedewerker Noord- Beveland. Het oude Noord-Beveland raakte in 1530 onder water. Toen twee jaar later nóg een grote vloed volgde, bleven slechts twee kerktorens zichtbaar als bakens in zee. Pas aan het eind van de 16de eeuw is weer begonnen met inpolderen. In de loop van de tijd is het een en ander gevonden bij archeologisch onder zoek. Maar dit echt goed kunnen duiden blijft lastig. „Bijvoorbeeld bij Colijnsplaat praat men altijd over een kasteeltje. Maar wat heeft daar gestaan? Heeft daar een heren huis gestaan? Heeft daar een klein burchtje gestaan? Het blijft een ver dronken dorp. Ze weten de namen wel, maar waar het precies heeft ge legen is een vraag." Als er meer in zicht is in de historie kan dit ge bruikt worden bij toekomstig ar cheologisch onderzoek. Arie van Steensel, wetenschapper aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen gaat het onderzoek doen. Hij is mediëvist, een specialist op het gebied van onderzoek naar de Middeleeuwen. Van Steensel heeft eerder promotieonderzoek gedaan naar edelen in Zeeland. Het onderzoek moet resulteren in een populair geschreven boek. De gemeenteraad moet het krediet voor het onderzoek nog goedkeu ren. zaterdag 6 januari 2018 SD Pionier in de oosterse paardenwereld Valeska Nastaly Noordgouwe Lotte van Rosevelt uit Noordgouwe droomt van haar eigen trainingsstal voor paarden, fotomariekemandemaker - Lotte van Rosevelt Ton van den Nouweland Zierikzee Hoe zag Noord-Beveland er uit voor het jaar 1600? Op die vraag hoopt het college van B en W van Noord-Beveland antwoord te krijgen. Niet alleen vanuit nieuwsgierigheid naar het verle den, maar ook omdat het in de toekomst kan helpen archeolo gische vondsten te duiden. Melita Lanting Wissenkerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 139