Gemeente bestrijdt stank in Zierikzee met storten grond 6 Kerstboomverbranding succes Heel leuk Mister Hoofdprijs Driftig zijn de kinderen in de weer geweest om kerstbomen te verza melen. Voor iedere ingeleverde boom kregen ze vijftig cent en een lootje voor de loterij. Echte fanatie kelingen gingen met wel twintig euro naar huis. Conny van der Werf van de Oranjevereniging is blij dat ze dit weer organiseren samen met de brandweer en de dorpsraad. „Het is jaren niet gedaan, nu weer wel. Je moet er toch een paar dingen voor regelen, zoals een locatie en ver gunning. Er moet iemand zijn die dat oppakt. Vorig jaar werden er tachtig bomen opgehaald, nu is dat bijna het dubbele. Het dorp loopt ervoor uit." Dat vindt Bouke Pieper, vrijwil- liger bij de brandweer, goed voor de saamhorigheid. En het was voor de brandweer een goed moment om nieuwe aanwas te werven. „We la ten zien dat we ook van dit soort dingen zijn. Zelf zit ik er zo'n veer tien jaar bij, vroeger was het een eer als je gevraagd werd. Nu moeten we er echt aan trekken. We hebben ge noeg mensen, maar jonge aanwas is nodig. Ouderen gaan een keer stop pen en er zijn er ook veel die over dag gewoon werken." De brand weer was er natuurlijk ook om de veiligheid te waarborgen. Het was nog even spannend of de verbran ding door kon gaan vanwege de wind. Pieper: „Die wind was een dingetje. Het is nu windkracht 4, dan is het wel te doen. De naastge legen heg is nog goed nat geregend, dat scheelt." Het is een win-winsituatie, vindt het college van Schouwen-Duive- land. Door in het diepe water van de Ronde Weel grond te storten, wordt rottingslucht van de blub- berbodem bestreden. En dat is noodzakelijk, omdat verpleeghuis Cornelia er nieuwbouw krijgt. Nu is de Zierikzeese plas - ontstaan toen de Spanjaarden in de 16de eeuw de dijken doorstaken - erg diep. Wel vijftien meter in het mid den en dat moet vier meter worden. Dus is er veel grond nodig: 60.000 kuub, ofwel 100.000 ton. Die grond komt vrij bij bouwpro jecten overal op het eiland. Afvoe ren naar de grondbank kost 1,3 mil joen euro. Storten in de plas is goedkoper. Aannemer Van Gelder klaart de klus voor zeven ton. Een besparing van zes ton, die de ge meente inzet om de bouwprojec ten die de grond leveren, goedkoper te maken. Van Gelder zoekt het aanvankelijk heel dichtbij. Bij het pas voltooide project De Velden in de Noorderpolder is een berg zwart zand van 20.000 kuub blijven lig gen. Die gaat het eerst de plomp in. Het kan nog zes jaar duren voor de Ronde Weel is afgestort. Aannemer en gemeente hebben voor de kiepwagens de route Lange Blokweg, Sandströmlaan, Gustaaf- weg en Banninklaan uitgestippeld. Er wordt alleen bij daglicht gewerkt om de vleermuizen niet te storen. Van Gelder houdt nog een informa tieavond en er komt ook een klach tenlijn. IN DE REGIO Bijeenkomst voor nieuwjaar Contactdag stomadragers Lessen in keramiek MIJN DORP, MIJN STAD zaterdag 6 januari 2018 SD Oosterïanders zetten de fik erin Ruim 130 kerstbomen gingen gisteravond in Oosterland in de hens. Sinds twee jaar is de kerstboomverbranding er nieuw leven ingeblazen en dat kunnen met name de kinderen waarde ren. Mariska den Hartog Oosterland De kerstbomen branden goed. foto's marieke mandemaker Silas Pieper (8) uit Oosterland en Luuc Boogaard (8) uit Bruinisse. Silas: „Ik haalde negen kerstbomen op en mijn neefje Luuc mocht mee delen. We hebben de hele dag samen gespeeld. We vinden het vuur heel leuk! We hadden nog groen over en dat hebben we in de kachel gedaan. Mijn vader zit bij de brandweer, maar ik hoef dat niet hoor." Luuc: „Ik ook niet. Ik kan wel hard rennen, maar ben niet sterk." Wouter Nikerk (11) uit Oosterland Wouter wordt ook wel Mister kerst boom van Oosterland genoemd. „Samen met mijn broer heb ik ze ventien bomen opgehaald. We heb ben ze achter de fiets aan hierheen gesleept. Het vuur is mooi om naar te kijken, zeker als ze er verlopen olie bij gooien. Dan gaat het extra hard branden." Maar zelf bij de brandweer? „Neuh, dat hoef ik niet." Iris (9) en Fleur (11) Nikerk uit Oosterland De zusjes Nikerk gingen er in de loterij met de hoofdprijs, een slag roomtaart, vandoor. Fleur: „Het is een beetje een strijd om de kerst bomen, we hebben er 26 verza meld!" Iris: „Dat vuur is leuk, maar al die vonken aan het begin vond ik wel een beetje eng. Vrijwilliger wor den bij de brandweer is niks voor mij." In de Ronde Weel bij sportpark Bannink in Zierikzee wordt de komende jaren 60.000 kubieke meter grond gestort. Dat be spaart geld en helpt tegen de stank. Ton van den Nouweland Zierikzee B-HAAMSTEDE Vereniging Vrouwen van Schouwen houdt een nieuw jaarsbijeenkomst op dinsdag 9 januari in Burgh-Haamstede. Er wordt een korte film van Peter Huis man over het leven van Jaco Cats ge toond. De bijeen komst vindt plaats in De Schutse, Juli- anastraat 22 in Burgh-Haamstede. GOES De stomavereniging organiseert een contactmiddag voor lotgenoten. Door zowel stomadragers als hun partners worden deze bijeen komsten vaak als zinvol ervaren. De contactmiddag is 10 januari van 14.00 tot 16.00 uur in de ver gaderzaal van SVRZ aan de Troelstralaan 150 in Goes. Parke ren kan gratis bij winkelcentrum de Spinne. Inloop is gratis en aanmel den is niet nodig. DREISCHOR Studio Onbekom merd in Dreischor start vanaf maan dag 8 januari met keramieklessen. Deelnemers kun nen vrij werken maar desgewenst ook opdrachten doen. Diverse op bouw- en decora tietechnieken komen aan de orde. Meer informatie op vragen en aanmel den kan via www.studio onbekommerd.nl of door te bellen naar 06-23863388. ZIERIKZEE De sportverkiezingen Schouwen-Duiveland over het jaar 2017 worden gehouden op vrijdag 2 februari in Zierikzee. Peter Houtman, stadionspeaker van Feyenoord, verleent zijn medewerking. Belangstellenden zijn op 2 februari om 19.30 uur welkom in het sportcafé van Sportboulevard Sportblok, Lange Blok weg in Zierikzee. De toegang is gratis. ZATERDAG BROUWERSDAM Informatiecentrum Grevelingen, 10.00- 16.00 uur: Informa tie, toren beklim men en schaats baan; B'-HAAMSTEDE Kerk van Burgh, 14.30 uur: Nieuw jaarsconcert met de Westhoekzan gers en Mare Canto; Steursweg, 19.00 uur: Kerst boomverbranding; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 13.00 uur: Natuurrondvaart; KORTGENE Oudedijk 3, 09.00- 16.00 uur: Rommel markt; Centrum Manypath, 14.00 uur: Lezing over Het Kennis Boek; OUWERKERK Hoek Stelweg en Zwanenburgseweg, 19.30 uur: Kerst boomverbranding; Stampottenavond; WISSENKERKE Restaurant De Kroon, vanaf 11.00 uur: Start Januari Biljartmaand; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: Les uns et les autres; ZONNEMAIRE Dorp, vanaf 09.30 uur: Ophalen oud papier door harmo nievereniging Nut Uitspanning; ZONDAG BROUWERSDAM Infocentrum Greve lingen, 10.00-16.00 uur: Informatie, toren beklimmen en schaatsbaan; NOORDGOUWE Dorpshuis, 10.00- 11.30 uur: Kerk dienst Christenge meente; WISSENKERKE Restaurant De Kroon, vanaf 09.00 uur: ATB Tour- en Wandeltocht; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: Ka pitein Onderbroek: Het eerste grote avontuur, 20.00 uur: Murder on the Oriënt Express. SPORTVERKIEZING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 138