12 De Nijmeegse singer-songwriter Frank Boeijen start het jaar met een nieuw album, Palermo, dat op 26 januari verschijnt. Daarop brengt Boeijen een ode aan de liefde. Voor het eerst waagt hij zich ook aan een nummer van zijn grote idool Bob Dylan. lk geloof in liedjes. Uiteindelijk is je complete repertoire een heel groot lied rend. Mijn broer Gerard zegt: 'Dylan is mijn huis'. Met z'n vieren gaan we nog steeds naar bijna elk concert dat hij in Nederland geeft. Toch vond ik er als kind niet zoveel aan. Ik luis terde liever naar The Beatles en The Stones. Maar als tiener begon ik zelf liedjes te maken en ging ik vooral zijn teksten waarderen. Hij kan zo poëtisch over onrecht zingen, maar ook over de liefde. Ik heb nu op mijn nieuwe album voor het eerst een eigen tekst gemaakt op een nummer van Dylan. Niets is volmaakt is mijn interpretatie van When the deal goes down, met de zinsnede 'I'll be there', ik ben bij je. Dat gaat over mijn vriend Geert Henderickx, die in september overleed. Hij was re censent bij OorenHeaven. Hij interviewde me in t983 voor het eerst en daar is een vriendschap uit ontstaan. Ook de column 'Op het terras', dat hij op het laatst over ons schreef, heb ik op muziek gezet en staat op het album." „Dat was eervol, een prachtige happening. In de Nijmeegse schouwburg kreeg ik een hommage van mensen als Racoon, Mathilde Santing en Henk Hofstede, die nummers van me zongen. Dat voelt een beetje raar. Ik vind het zelf ook heel lastig om muziek van anderen te spelen die dan ook nog in de zaal zitten. Maar iedereen deed het fantastisch. Kronenburg Park door Racoon was bijvoorbeeld prachtig gedaan. Daarna hebben we zelf nog ge speeld. Het hele programma is opgenomen en later op tv uitgezonden. Maar misschien ben ik nog blijer met de Lennaert Nijgh Prijs die ik in 2015 kreeg. Dat was een prijs voor mijn teksten. En ik was zelf een groot bewonderaar van Lennaert Nijgh, hij heeft mooie dingen gemaakt voor Boudewijn de Groot, waar ik veel naar luisterde. Ik doe het op intuïtie. En ik geloof in liedjes, het heeft een duidelijke vorm en soms maak je variaties op een thema. Zo als beeldend kunstenaar Klaas Gubbels telkens koffiekannen blijft maken, omdat hij voelt dat er iets nog niet helemaal klopt. Uiteindelijk is je com plete repertoire een heel groot lied." oor een gelauwerd zanger die de liefde zo vaak op fraaie, drome rige en poëtische wijze heeft bezongen, laat Frank Boeijen (1957) in in terviews meestal weinig los over zijn privéroerselen. Zijn huwelijk met de Britse presentatrice Amanda Re- dington in de jaren 90 was dankbaar materiaal voor de roddelpers. Sindsdien draait hij bij directe vragen om zijn liefdesleven heen. „In interviews heb ik wel eens heel lang over mijn laatste project gepraat en op het eind werd het dan even privé. Toch ging het artikel dan gro tendeels over het laatste." En ook: „Dit nieuwe al bum gaat over vele vormen van liefde: de liefde voor muziek, de liefde voor een overleden vriend." In een interview met Opzij in maart 2015 was hij wat openhartiger over zijn vriendin Agnes. „In het verleden heb ik een aantal lange relaties gehad. Nu ben ik al een tijdlang samen met Agnes. Agnes is een heel krachtige vrouw die haar eigen gang gaat en haar eigen sociale leven heeft. Ik denk dat het ook heel belangrijk is in een relatie, dat je niet he lemaal afhankelijk van elkaar wordt. Reizen kun nen Agnes en ik heel goed samen. Dat zegt iets over een relatie. Als je het leven beziet als een reis, dan komen er mensen bij en vallen er mensen weg. Agnes en ik delen een geschiedenis samen, van ouders die overlijden en vrienden. Dat ge deelde leven maakt onze band hechter." „Dat denk je meteen, maar dat is niet zo. Het gaat niet eens over de stad. Ik vind 'palermo' een heel mooi woord. Als je het letterlijk vertaalt, betekent het: veilige, volledige haven. Het is een album vol met liedjes die bijna allemaal over liefde gaan. Daarmee wil ik tegen de stroom ingaan van het cynisme van deze tijd. Ik denk dan bijvoorbeeld aan die meneer in Amerika. Ik wilde daar niet rechtstreeks een nummer over schrijven, want daarvoor is het nog te vroeg. Eerst moet je weten hoe het afloopt. Dus zing ik over de liefde. Wat heel toevallig is: de burgemeester van Palermo heet altijd elke vluchteling persoonlijk welkom. Heel moedig, want ook hij gaat zo totaal tegen de tijdgeest in." „Het is het vijfde album dat bestaat uit een boek werk met daarin cd's. Twee cd's dit keer. Het heeft bijna het formaat van de langspeelplaat. Ik vind het gewoon mooi om het op die manier te doen. Mijn vader was typograaf bij een drukkerij, waarschijn lijk komt het daarvan. Ik herinner me dat ik vroe ger met een nieuwe elpee bij hem thuiskwam en dat hij zei: 'wie heeft dat in elkaar geflanst?' Dan stonden bijvoorbeeld de letters scheef." „De eerste cd gaat helemaal over de liefde. Met Ton Snijders ging ik achter de piano zitten, we pro beerden iets en zo ontstonden de nummers. Het ene liedje was weer een reactie op het andere. Die tien liedjes hebben een soort chronologische volg orde die ik intact heb gelaten. We zijn naar Praag gereisd om deze nummers met orkest op te ne men. Dat was een bijzondere ervaring. Die orkest leden kregen de bladmuziek voor zich en begon nen te spelen. De arrangementen zijn gemaakt door Ton Snijders en Sebastiaan Koolhoven. We hoorden het daar voor het eerst. Op de andere cd staan zeven op zichzelf staande nummers. Over de vergankelijkheid van het bestaan, vriendschap en poëzie: zo heb ik het gedicht Berceuse Nr. 2 van Paul van Ostaijen op muziek gezet. Het is een slaapgedicht." „Ik ben de jongste van tien kinderen. Ik heb drie broers en die speelden Dylans muziek voortdu- zaterdag 6 januari 2018 GO Na diverse Edisons, de zendtijdprijs van Radio 2, een lintje, kreeg u onlangs de Radio 5 Oeuvre Award. Was dat het mooiste eerbetoon? Geert Willems Nijmegen U nieuwe album heet Palermo. Heeft u de num mers daar geschreven? Het album is opnieuw geen cd in een simpel kunststof doosje. Waarom niet? Palermo wordt gepresenteerd als een soort conceptalbum. Wat is het centrale thema? Vrijwel altijd noemt u Bob Dylan als grote voor beeld. Waar komt die liefde vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12