Duizenden ouders lopen toeslag voor peuteropvang mis Ifc Excursie- en Rondreizen EUWS 11 Sinds 1 januari is de peuterspeelzaal formeel verleden tijd. Alle kinderen die daar een of meerdere dagdelen per week naartoe gaan, vallen nu onder de kinderopvang. Zo hoopt de overheid de kwaliteit van peuterspeelzalen en kin derdagverblijven gelijk te trekken. De veranderingen hebben financiële con sequenties. In het oude jaar bepaalden gemeenten hoeveel subsidie zij gaven voor peuters op peuterspeelzalen. Nu moeten werkende ouders voortaan kinderopvangtoeslag aan vragen, net als ouders die hun kind naar het kinderdagverblijf sturen. Dat hebben duizenden ouders echter niet op tijd gedaan, omdat ze niet weten hoe dat werkt of über haupt niet op de hoogte zijn van de veranderingen. „Ongeveer 20.000 ouders hebben nu recht op die toe slag, maar slechts een kwart heeft die op tijd aangevraagd om deze maand iets te ontvangen", weet Gjalt Iellesma, voorzitter van Boink. In november hadden ouders slechts twee weken de tijd om de toeslag voor januari aan te vragen. Onbe grijpelijk, vindt Jellesma. „Niet alle ouders kunnen een maand peuter speelzaal voorschieten." De Belastingdienst had tot begin november nodig om het systeem zo aan te passen dat de juiste toeslag kon worden aangevraagd. Doordat de dienst vijf weken nodig heeft om die aanvragen te verwerken en uit te betalen, was de tijd krap. Vijfduizend gezinnen hebben de toeslag begin november aange vraagd en het bedrag voor januari al op de rekening gekregen. Aan ouders die vóór half december de aanvraag indienden, keert de Belas tingdienst deze maand een bedrag voor februari én januari uit. De Belastingdienst weet niet hoe groot die groep is. Het ministerie van Sociale Zaken wijst erop dat ouders tot april de kinderopvangtoeslag met terugwerkende kracht kunnen laten uit betalen. Boink en de Brancheorgani satie Kinderopvang (BK) heke len de procedure. „Het is ingewik keld om al die formulieren in te Niet alle ouders kunnen een maand voorschieten vullen. Er zijn ouders die de aan vraag niet goed hadden gedaan. Zij hebben ook niet op tijd hun geld gekregen", aldus Saskia Speelman van BK. De brancheorganisatie en Boink vinden dat het makkelijker moet worden voor ouders om te voorkomen dat ze afhaken en de peuters thuis komen te zitten. gerend en nu hebben we niks meer. Veel mensen doen daarom ook de kerstboom nog niet weg." Daan heeft een punt. En om het nog somberder te maken (straks komt er een opbeurende tip, geen zorg) is januari qua zelfmoorden ook een piekmaand. En de Elfstedentocht heeft ons in 100 jaar ook maar zes keer (van de vijftien edities) door januari heen geholpen. „In februari hebben we tenminste nog carnaval", zegt Westerink. „Maar januari... Niet voor niets dat veel mensen die nieuwjaarsduik doen. Dat is een ritueel om met z'n allen op gang te komen." Feitelijk doen we ook echt niet veel, die eerste week. Januari, blijkt uit gegevens van de Betaalvereniging, pinnen we het minst. Al duikt februari daar nog net onder, maar dat is ook zo'n raar kort maandje. Qua files is begin januari ook een rustige week. Scholen zijn dicht, politici doen nog écht niks. En we kunnen zelfs van een terugblik op die afge kloven Top 2000 geen genoeg krij gen. Zie al die kerstlampjes in druile rige winkelstraten, pure heimwee. Niet voor niets is januari vernoemd naar Janus: de god van het begin en het einde. Een tekening van Janus spreekt boekdelen: twee gezichten heeft-ie, het ene gezicht kijkt voor uit, maar het andere nog terug. „We hebben gewoon een nieuw ritueel nodig," zegt Westerink. „Als die nieuwjaarsduik niks is, pak dan blue monday. Organiseer juist die dag iets. Niet om je depressie te vieren, maar juist om met vrien den en familie te zeggen: en nu de deur uit met die Janus. Ik zou de kerstboom ook gewoon tot die dag lekker laten staan en hem dan pas af tuigen. Blue monday, laten we daar van voortaan dé dag maken dat we zeggen: op naar het licht, de lente!" En wat helpt: eind januari is het alweer bijna anderhalf uur langer licht dan 1 januari. Houd moed! Geen moer uitgevoerd deze week? Niet erg, dat overkomt haast iedereen. We beginnen dik, brak en blut aan januari en komen amper op gang. „We hebben een nieuw ritueel nodig." We zijn met z'n allen de kerk uit gerend en nu hebben we niks meer En dan kijk je naar buiten op 1 ja nuari, het miezert en het is 4 graden of zo. Je bent nog brak van oud en nieuw en hebt geen enkele zin in je goede voornemens. Nee, dit is geen somber verhaal, dit is ook geen op maat naar blue monday, de somberste dag van het jaar (de maandag van de laatste volle week van januari); dit is een verhaal dat uitlegt waarom we de eerste week van het jaar geen bal uit voeren. Het nieuwe jaar begint niet op 1 ja nuari, het nieuwe jaar begint ergens rond 7 januari. Zeker tot 6 januari word je elke dag nog wel een keer ergens 'Nog de beste wensen, hè' toegeroepen. Steeds weer begint het nieuwe jaar opnieuw. Je eerste goede voornemens zijn al ge crasht, maar dat kun je die eer ste week nog wel goedpraten met 'Volgende week begin ik echt'. Je had tenslotte nog één pakje sigaretten liggen en het regent wel erg hard om nu al te gaan hardlo pen. „We willen gewoon niet, begin januari," zegt Daan Westerink, rouwdeskundige en pedagoog. „We zitten nog in onze cocon van december. Veel mensen zien op tegen kerst, maar we hebben het licht van kerst en de rituelen hard nodig. En dat is precies het probleem van januari: er is geen ritueel. We zijn met z'n allen de kerk uit door heel Europa www.dejongintra.nl/busreizen VAKANTIE zaterdag 6 januari 2018 GO Week 1 zit erop, nü begint het jaar Duizenden ouders met een kind op een peuterspeelzaal hebben niet op tijd kinderopvangtoeslag aangevraagd. Ouderorganisatie Boink vreest dat zij deze maand de rekening niet kunnen betalen. Ellen van Gaaien Utrecht —Gjalt Jellesma, Boink (foto) WEVER 21 Een lege Koopgoot in Rotterdam. Er wordt nauwelijks gepind begin januari fotomarcodeswart Victor Schildkamp Rotterdam —Daan Westerink, rouwdeskundige en pedagoog Verre reizen Steden reizen Busreizen Autoreizen Vliegreizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur 10T/M 14 JAN 2018 Comfort of luxury class touringcars Deskundige chauffeurs en reisleiding Gegarandeerde vertrekken Groepsgrootte: max. 44 of 38 personen Taxiservice mogelijk vanaf uw huisadres

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11