Ook goede bergen klimmen. Het gezellige samen fietsen zoals op ons wekelijkse rondje Rotter- dam-Gouda is hier ver te zoeken. Het is ieder voor zich. Waar je in de polder als het even niet gaat lekker in het wiel van je voorganger kunt blijven hangen, ben je bergop overgeleverd aan wielergoden met namen als Conditie, Doorzettings vermogen en Lichaamsgewicht. Nu begint het onderlinge gevecht en de ordening in de groep, belangrijk bij de napret in de avonduren. Vier keer als laatste boven? Schlemiel van de avond! Vier keer als eerste? Aap op de rots. Les t uit het fietsklimhandboek: stop niet! Het haalt je uit je ritme. Maar met stijgingspercentages tussen de 10 en 15 verzuren mijn benen snel. Mijn hartslag stijgt tot grote hoogte en ik moet staand op de pedalen met de kleinste versnelling meter afdalen, hè... En ik heb dorst." Ik twijfel. Ik voel mijn benen be hoorlijk, maar ben ook benieuwd hoeveel klimkilometers er nog in zitten. Ik knik, ik ga mee. Onderaan de Planche spreken we af: wacht niet op mij. „Als ik stuk zit, keer ik om en zie ik jullie op het terras van Barthé- lémy." De eerste kilometers zijn killing. 10 procent stijgen en dat na 110 km in de benen. Ik ga volledig kapot, sleep me van bocht naar bocht. Ik val nog net niet om met m'n 6 kilometer per uur. Alles doet pijn, maar er is ook goed nieuws: het gat met mijn voorganger blijft gelijk, zo'n 200 meter. Het lukt me het feit dat ik nog niet ben omge vallen om te zetten in iets positiefs. Mijn benen roepen: keer om, maar Dat ik nog niet ben omgevallen zet ik om in iets positiefs: mijn hoofd wint het van de benen alles op alles zetten om nog vooruit te komen. Uiteindelijk is er maar één conclusie: ik moet afstappen. Té steil. En dat op de eer ste berg. Mijn plek vanavond is duidelijk. Ook op de tweede berg, de Ballon de Servance, kunnen de twee beste klim mers het niet laten om tijdens hun demarrage bij het passeren een vette grijns te produceren. Voor het mooie licht tussen de bomen heb ik nauwelijks oog, ik ploeter op het smalle weggetje dapper naar de 1.100 meter hoge top. Gaat het tijdens zo'n mannenweekend dan alleen maar over elkaar aftroeven? Op de fiets wel. Maar 's avonds worden wel degelijk serieuze opmerkingen gemaakt. Zo is een van de fietsvrienden getrouwd, na een discussie die begon met de opmerking 'Waarom vraag jij haar na zoveel jaar samenwonen niet gewoon ten huwelijk?' en eindigde met 'Jongens, jullie hebben me overtuigd! Ik ga haar vragen!' De derde berg, de Ballon d'Alsace is de minst zware van de dag, terwijl het met z'n 1.247 meter toch de hoogste is. Het uitzicht is er fenomenaal, maar daar heeft de king of the mountain van de groep geen boodschap aan. Hij kwam al tweemaal als eerste bergop aan en heeft nog wel zin in berg nummer vier. „Wie doet er mee met de laatste klim naar de Planche des Belles Filles?" roept hij. De meesten vinden het mooi geweest. „Ik ben wel klaar voor vandaag. We moeten ook nog 15 kilo mijn hoofd wint het. Met nog een paar kilometers te gaan vlakt de berg iets af. Het gat blijft 200 meter. De finish blijkt een muur. 21%, meldt een bord. Voor mij wordt geslalomd. Ik probeer nog iets wat op een sprintje moet lij ken, met de allerlaatste restjes energie. Maar na 100 meter is de tank leeg; de laatste meters volbreng ik lopend. Met een big smile maken we op Froome's berg een selfie. Hij heeft het record, in 16 minuten en 4 seconden. Wij deden er ruim 43 minuten over, maar zijn als kinderen zo blij dat we überhaupt boven zijn gekomen. 41 magazine 45 iaO COAST TO COAST Waarom we van alle mooie routes er nou net eentje kiezen waar ze links rijden? Omdat je daar geen last van hebt en omdat-ie grandioos is. 225 kilometer, van Whitehaven, aan de En gelse westkust, naar Tynemouth, aan de oost kust (of andersom), door het Lake District en de Black Mountains. Onderweg een flinke klim naar de ruim 600 meter hoge Hartside. De bewegwijzerde route gaat over landweggetjes en over vrije fietspaden, veelal over oude treintracés. In gezellige pubs drink je bier met medefietsers, en boek je een kamer of slaap zaal. c2c-guide.co.uk ■ARDENNEN Wanne, Redoute, Haute Levée, klin kende namen uit de wielerkoers Luik-Bas tenaken-Luik, aaneen geregen door machtige bossen en hoogvlak ten. Wielrennen door het Waalse deel van de Ardennen kun je zo zwaar maken als je zelf wilt. Verslikje niet: de Wanne is een 3,5 kilo meter lange beklimming naar bijna 500 meter, met soms 11 procent stijging. Het gebied is vol ledig ingericht op buitensporters: je komt met een grote groep een eetcafé binnenrollen en in no time is iedereen voorzien van een kool hydraatrijk maal. Een totale buitenlandervaring op nog geen drie uur rijden van Utrecht. DOLOMIETEN Wie klaar is met z'n Huez, Ventoux en Galibier is klaar voor de Dolomieten, in Noord-ltalië. Grillige rotsmassieven, gekartelde toppen tegen een - meestal - blauwe lucht. En pittige klimmetjes, zoals in het 77 kilometer lange rondje om de Sella (naar 2.244 meter), de weg omhoog naar de Giau (stijging van bijna 1.000 meter) en de legendarische, nietsontziende Fedaia. Tot ver in juni kan er boven sneeuw liggen, dus in licht tenue naar boven en dan op de top snel aan kleden voor de koude afdaling. Beneden wachten de heerlijkste pasta's en pizza's. Beloning Na een dag fietsen smaakt Belgisch bier nóg beter. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 109