Ook leuk met mam snelling moest zetten. Wat voor iemand als ik nogal een opgave kan zijn. Vooraf spreken we een paar dingen af: Mama wil 's ochtends ruim de tijd krijgen om op gang te komen. Ik wil niet horen wat ze allemaal niet meer kan omdat ze oud is. Helder. En dan wordt het, toch enigszins tegen de verwachting in, ook voor mij een ont zettend leuke week. Mijn moeder en ik kennen elkaar al 55 jaar, maar nooit eerder zaten we als volwassenen zolang op eikaars lip. We zijn onafscheidelijk, behalve als ik naar de gym of de sauna ga, of tot ruim na middernacht in de 'nachtclub' blijfhangen. En die ene keer dat ik in mijn eentje een uur de natuur in trek en Mama op een terras posteer. Drie keer per dag eten is drie keer dag praten. En tijdens happy hours veel la chen en bespreken. Mama vertelt over vroegere vakanties, over haar ouders en grootouders, over het boek waar ze vol van is - De Amerikaanse prinses, van Annejet van der Zijl. In Geiranger, een dorp aan het eind van 's werelds mooiste fjord, moet ik even slikken. Midden in de baai gaat het cruiseschip voor anker. Om aan land te komen, worden passagiers overgezet met kleine bootjes, zogeheten tenders. Hangend over de reling zie ik dat er geen loopplank, maar een trap naar de tenders gaat. Omdat mijn moeder niet meer zo goed is met trappen en ik haar niet on gerust wil maken, vertel ik pas op het laatste moment over deze hindernis. Als even later een jonge gehandicapte vrouw op haar billen de treden afglijdt, weet Mama: als zij het kan, kan ik het ook. En inderdaad, de leuningen van de trap zijn stevig, de personeelsleden hulpvaardig, de andere passagiers geduldig. Kortom: geen probleem. Opgewekt kopen we even later in het dorp twee tickets voor een bustoer. Het wordt een prachtige rit, met ontel bare haarspeldbochten, die de passagiers hoger brengt, richting een gletsjer. Waar de weg ophoudt en de bus pauzeert, wil Mama verder, een zijweg in, naar de sneeuw. Ooit was ze een enthousiast magazine 41 Toppunt Vanuit Eidfjord gaan toerbussen naar de eeuwige sneeuw. Mama wil nog hoger. MET DE BUS Een 7-daagse reis naar Tsjechië, tien dagen Pyreneeën (met Lourdes), een tocht langs de klassieke hoogtepunten van Italië: het kan met de bus. Het aanbod van busreizen is groot en heel geschikt voor ouderen, of ze nou samen reizen of niet. Je laat je rijden, ontmoet ande ren en hebt geen omkijken naar het uitzoeken van diner of hotel, want dat is geregeld. Om de lange reis te breken, wordt onderweg vaak overnacht. Meestal is de chauffeur ook de reisleider, bij reizen met een thema is er soms een aparte gids. Ook prettig: busreizen zijn niet duur. Enkele grote aanbieders zijn Kras, Peter Langhout, De Jong, OAD en Bolderman. NOSTALGIETOER Neem je moeder mee terug in de tijd. Ze woont misschien al 58 jaar in Brabant, maar wat zou ze graag nog eens langs de plekken uit haar jeugd gaan, in de Achterhoek. Bestaat haar schooltje nog? En de soos? Wat is het allemaal veranderd! 'En daar kreeg ik m'n eerste kus!' Zoek in de buurt van haar middelbare school een tea room, of, nog leuker, zo'n nostalgische poffer tjeskraam. Is moeders nog een beetje fit? Dan kan een Solextochtje wat zijn. Deze voorloper van de bromfiets is tegenwoordig meestal elektrisch en gemakkelijk te besturen. Er zijn plekken, zoals in Giethoorn, waar toers te boeken zijn in combinatie met een boottocht. RIVIERCRUISE Jaaaa, zo'n reisje langs de Rijn Rijn Rijn, 's Avonds in de maneschijn schijn Waar in het liedje de Rijn wordt genoemd, kan ook gezongen worden over Moezel, Saar of Schelde (alleen rijmt het dan niet). Ontspannen glijden, afwisselende landschappen, alles binnen handbereik; rivier cruises zijn ingesteld op oudere reizigers en bieden vol pension. Arnhem is vaak de opstap plaats. Eerst even een dagje proberen? Op de IJssel zijn eendaagse cruises. Liever juist een verre rivier? Denk aan Rhöne, Donau en Nijl. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 105