tergrond. Zo moet ik uitvinden wat de juiste hut is. Dit zijn de wensen: op de verdieping met directe toegang tot het dek met ligstoelen, in het midden van het schip (want de minste deining), zo dicht mogelijk bij de lift, met een douche (want een bad komt ze niet in) en losse bedden. Daarna zoek ik excursies uit. Mijn moeder is slecht ter been, maar de cruisemaatschappij biedt passende toch ten, met op-tijd-terug-bij-de-boot-ga- rantie. De uitstapjes kosten echter een klein vermogen. Een begeleide wande ling door Alesund? 70 dollar per persoon. Een bustoer vanuit Geiranger? 100 dollar. De hele reis heeft Mama haar roze mobieltje binnen handbereik, bovenin de rollator Dus beland ik op websites van lokale VW's, hop-on-hop-ofïbussen en toeris tentreintjes en bedenk een alternatief ex cursiepakket. De toerbus in de eerste aanlegplaats, Eidfjord, boek ik toch maar niet; de rondrit eindigt om 14.20 uur, de boot vertrekt om 15 uur. Straks sta ik daar met mijn oude moeder in een fjorden dorp te kijken naar het wegvaren van ons tijdelijke huis. Eenmaal in Eidfjord maken we een wandelingetje door het dorp waar kenne lijk zó weinig te beleven is dat de bewo ners omhulsels breien voor de bomen in de hoofdstraat. Voor een café hebben zich de Indonesische en Filipijnse personeels leden van het cruiseschip verzameld. Zij weten precies waar in de aanlegplaatsen een open dus gratis wifi-verbinding is. Passagiers volgen hun voorbeeld. Mama roept enthousiast in haar mobieltje: „Ja hoor, het gaat alle maal goed! Ze is geduldig en Noorwegen is prachtig!" De hele reis heeft Mama haar roze mobiel binnen handbereik, bovenin de rollator. Zodat ze mooie dingen kan fotograferen. En dat zijn er nogal wat. Tijdens de uren lange vaart door de Hardangerfjord richting zee staat ze in de wind op een buitendek, de ene na de andere waterval fotograferend. Je zou denken: als je er één hebt gezien, heb je ze allemaal gezien, maar hier werkt het net even anders. Gesmolten sneeuw stort spectaculair naar beneden van honderden meters hoge rotsen die loodrecht uit het water omhoog steken. Terwijl Mama geniet en fotografeert, merkt ze niets van de glimlachen en de complimenten van medepassagiers aan haar adres. „Echt waar, 89? Wat geweldig, hoe ze daar staat met die camera! Sowieso dat ze een mobiel heeft." Ik ben vooral bang dat de telefoon in het water valt. Even later in de bar, bij een Crow's Nest Cocktail, scrolt Mama door de foto's en vraagt hoe ze mislukte plaatjes in de virtuele prullenbak moet gooien. Het zijn er maar een paar. Beproeving van geduld Toen ik familie, vrienden en collega's vertelde over mijn plannen voor een cruise met mijn moeder, leverde dat heel andere reacties op dan bij eerdere vakan tieplannen. 'Bijzonder', zeiden ze. 'Moe dig.' 'Mooi om later op terug te kijken.' Zelf verwachtte ik dat het vooral een beproeving van mijn geduld zou worden en dat ik mezelf continu in de laagste ver- 401 zaterdag 6 januari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 104