OEKRAÏNE AFGHANISTAN NOORD-KOREA JEMEN SYRIË/IRAK MYANMAR 9 vrijdag 5 januari 2018 GO blijven nieuws in 2018 Over en weer schieten en elkaar over en weer beschuldigen. Al sinds 2014 woedt in het oos ten van Oekraïne een oorlog tussen het leger en separatisten, maar de strijdende partijen komen letterlijk en fi guurlijk geen meter vooruit. De Verenigde Staten willen Oekraïne nu helpen om de sepa ratisten te verdrijven. De Russische president Vladimir Poetin zegt dat het juist tot nog meer onrust en geweld leidt. Oekraïne klaagt dat de separatisten wa pens krijgen uit Rus land. De Russen ont kennen iets te maken te hebben met het conflict. Het is een aanhou dende welles-nietesdis- cussie. De burgers zijn de dupe. Bij het conflict zijn al zeker 10.000 mensen omgekomen. Diep in zijn hart wilde Donald Trump alle Ame rikaanse militairen weg halen uit Afghanistan. Daar is hij van terugge komen. Sterker nog, de president stuurt juist extra troepen naar het land. Trump wil voorko men dat Afghanistan een vrijplaats wordt voor terroristen. Na ja renlang oorlog voeren, is in het land een va cuüm ontstaan waarin terreurgroepen vrij spel hebben. De Taliban win nen weer terrein en leg gen strenge islami tische wetten op in de gebieden die ze verove ren. Het Haqqani-net- werk zit achter aansla gen in de steden. Islami tische Staat heeft voet op Afghaanse bodem gezet. Tijdens zijn ver kiezingscampagne ha merde Trump erop dat de oorlog in Afghani stan 'te veel tijd, geld en levens heeft gekost'. „Mijn eerste instinct is dan ook om ons uit het land terug te trekken", zei hij. Onlangs gaf de president toe dat zijn militaire adviseurs hem overhaalden om dat niet te doen. De knop om de kern wapens te lanceren staat klaar op mijn bu reau, zei de Noord-Ko- reaanse dictator Kim Jong-un deze week in zijn nieuwjaarstoe spraak. Of hij zijn raket ten afvuurt op zijn aartsvijand, de Ver enigde Staten, weet nie mand. Maar de spannin gen rondom Noord- Korea blijven onvermin derd groot. Kim zegt dat hij zich ook dit jaar blijft richten op de pro ductie van kernkoppen en ballistische raketten, ondanks sancties en tegen de internationale afspraken. Tegelijkertijd is het de vraag of Noord-Korea wel de techniek heeft om een raket met een kernkop uit te rusten en of die dan ook nog zo ver komt. De Ameri kaanse president Do nald Trump lijkt in elk geval niet van plan om de verbale oorlog die hij vorig jaar begon met de 'kleine raketman' te stoppen. In weinig landen is het leven zo beroerd als in Jemen. Bijna veer tien miljoen inwoners hebben honger en dorst. Er is een groot tekort aan medicijnen. De Houthi's, een sjiitische rebel lengroep, willen meer autonomie en voeren een bloedige strijd met het leger. De twee partijen zui gen het halve Midden-Oosten mee in hun conflict. De Houthi's zijn bondgenoten van de sjiiti sche beweging Hezbollah en van Iran. Saoedi-Arabië staat aan de kant van het leger en voert aan houdend luchtaanvallen uit. Vol gens de Verenigde Naties zijn sinds het begin van het conflict zeker 10.000 mensen gedood. En in de chaos die er heerst, ge bruikt Al-Qaeda het land als kweekvijver voor terroristen. Geweld, vluchtelingen stromen, er leek geen einde aan te komen in Syrië en Irak. De extre misten van Islamitische Staat zaaiden dood en verderf, maar inmiddels is de groep vrijwel ver slagen. Veel Syriërs en Irakezen keren terug naar hun huizen. Het betekent niet dat het geweld in de twee lan den stopt. Veiligheids diensten gaan ervan uit dat IS de strijd onder gronds voortzet. Indivi duele aanhangers kun nen aanslagen plegen, ook in Europa. Boven dien zal de Syrische president Bashar al- Assad de andere oppo sitiegroepen in zijn land blijven bevechten, in de oorlog die al zeven jaar duurt en aan naar schatting een half mil joen mensen het leven heeft gekost. Met enkele aanvallen op politie posten is in Myanmar een huma nitaire ramp ontstaan. De Rohin- gya-minderheid wordt er al jaren onderdrukt en toen zij haar woede daarover botvierde op de politie, sloeg het leger keihard terug. Huizen van Rohingya gin gen in vlammen op en er vielen zeker 6.000 doden. Door het ge weld sloegen zeker 650.000 Ro hingya op de vlucht naar Bangla desh, waar hen in krottenwijken een ongewisse toekomst wacht. Myanmar belooft nu dat de Rohingya, die nooit zijn er kend als staatsburgers, een iden titeitskaart krijgen als ze naar huis gaan. Of de Rohingya dat nog aandurven, is de vraag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9