II KAMERA EXPRESS 7 F16 deze keer vooral ingezet voor verkenningen in Midden-Oosten GOPRO HERO+ LCD CANON EOS 1300D 18-55mm 70-300mm Het 'huis van bezinning' staat er nog. De minimarkt en zelfs de afge dankte straaljager bij de poort, die militairen ooit schonken aan een van de commandanten van de Ne derlandse missie. Kamp Snow City in Jordanië ligt er nog bijna net zo bij als toen de Nederlanders het in de zomer van 2016 achterlieten. Be ter zelfs, want de tenten waarin ze toen nog moesten eten en sporten, zijn nu vervangen door vaste ge bouwen met goede koeling. Vanaf vandaag brullen hier de motoren van de Nederlandse F-16's. Laten de vliegers weer hun snor staan, net zoals de Amerikaanse vlieger Robin Olds dat deed in de Vietnamoorlog om zichzelf 'bullet- proof te maken. De in totaal 150 militairen nemen de basis over van de Belgen, die er de afgelopen maanden vochten te gen IS. En hoewel het kamp voor veel militairen zal voelen als een feest van herkenning, is het werk dat zeker niet. Sterker, de schok kan voor sommigen best groot zijn, ver wacht defensiedeskundige Dick Zandee van instituut Clingendael. „De Nederlanders gingen weg mid den in de strijd tegen IS, maar ko men terug nu IS bijna is verslagen. Dat maakt het werk een stuk saaier, vrees ik." Terwijl de Nederlandse F-16 pilo ten afgelopen jaar hun kennis op haalden, verdreven coalitiepartners IS uit de laatste bolwerken die het nog had. Mosul viel. Raqqa. Zo'n 98 procent van het door IS uitgeroepen kalifaat is herveroverd op de terro risten en teruggegeven aan de oor spronkelijke bewoners, zo maakte de hoogste Amerikaanse generaal, Paul E. Funk II, van operatie Inhe rent Resolve, bekend in zijn nieuw jaarstoespraak. Sinds de start van de strijd in 2024 hebben 7,7 miljoen bewoners hun vrijheid terug. De Nederlanders droegen ook een aardig steentje bij in die strijd. Ze gooiden tijdens hun vorige mis sie in 2015 en 2016 meer dan 2.000 bommen. Maar aanvallen doen de piloten nauwelijks nog, ondervon den de Belgen de afgelopen maan den al. In december hoefden zij slechts vier keer in actie te komen. Toch valt er nog genoeg te doen, zeggen defensiedeskundigen. Ook de laatste achterblijvers van IS moe ten worden opgespoord. „Als we dat niet doen dan dreigt eenzelfde scenario als in Afghanistan. Voor je het weet, krijgt IS dan weer voet aan de grond zoals de Taliban nu daar", zegt veiligheidsadviseur en voormalig luchtmachtcomman dant Peter Wijninga. Sensoren Niet voor niets blijven de Amerika nen dagelijks rondvliegen met spionagevliegtuigen en drones om er achter te komen waar de laatste IS-strijders zich ophouden. Ook de Nederlandse F-16's zullen daar nu nadrukkelijker een rol in gaan spe len, verwacht Wijninga. „De Ame rikanen vergaren vooral strategi sche informatie. Die scannen grote Nederlanders komen terug nu IS bijna is verslagen. Dat maakt het werk een stuk saaier, vrees ik gebieden, maar Nederlandse vlie gers hebben sensoren bij zich waar mee ze uitstekend verdachte objec ten nader kunnen bekijken en daar bijvoorbeeld foto's van maken. En als het nodig is kunnen ze direct in grijpen met wapens." Al moet de waarde van die ver kenningen volgens Dick Zandee van Clingendael ook weer niet wor den overdreven. „Er zijn nu ook grondtroepen actief die ook veel in formatie kunnen ophalen, en vaak beter. Dat was er nauwelijks toen IS grote gebieden controleerde en de F-16's dus een veel grotere rol van betekenis speelden." Militair gezien is de inzet van de Nederlandse F-16's dan ook geen pure noodzaak, vindt Zandee. De belangrijkste reden dat Neder landse militairen er nu zijn, is vol gens hem de solidariteit met de an dere partners. „We zijn aan deze operatie begonnen en dan kun je niet uit het bootje stappen als het allemaal iets minder spannend wordt. Het is samen uit, samen thuis." Full HD actioncam LCD-touchscreen Waterdicht tot 40m. Deel de beelden direct dankzij WiFi 18 megapixel sensor Inclusief 2 objectieven: samen 17x zoom! Ingebouwde WiFi Amsterdam Arnhem Breda Den Bosch Den Haag Eindhoven Groningen Leeuwarden Rotterdam Utrecht Zwolle Antwerpen Samen beter in beeld. vrijdag 5 januari 2018 Massaal bommen gooien op IS is verleden tijd Meer dan 2.000 bommen gooi den Nederlandse jachtvliegers twee jaar geleden in Irak en Syrië op IS-strijders. Vanaf van daag maken ze vanuit Jordanië opnieuw jacht op de terroristen, al zal dat voor sommige vliegers een stuk minder spannend zijn nu 'het kwaad' zo goed als ver slagen is. Raymond Boere Den Haag Nederlandse F-16's vertrokken woensdag van de basis in Volkel naar Jordanië, fotoanp -Dick Zandee, defensiedeskundige I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7