KIEK STILTE Vakantieplannen 10 ZE Monniken werk .zv Tussen kerst en de jaarwisseling gingen mijn ouders er altijd voor zitten: het kiezen van de vakantiebestemming voor de zomer. Na uren delibereren kwamen ze dan met een uitkomst. Van mijn vierde tot elfde jaar gingen we 's zomers naar Berner Oberland, waar we stee vast hetzelfde vakantiehuis huurden, vanaf mijn twaalfde gingen we naar Vorarlberg in Oostenrijk om door de bergen te wandelen. Samen etend met vrienden tijdens de afgelopen week, vlogen de exoti sche bestemmingen van onze mee- etende jongvolwassen kinderen over tafel. Citytrips, wintersportvakanties, buitenlandstages. Maar wat voor hen gewoon lijkt, is voor anderen uitzon derlijk. De SER (Sociaal-Economische Raad) becijferde in 2017 dat in iedere schoolklas gemiddeld twee kinderen leven in armoede. Het besteedbare ge zinsbudget ligt onder de armoede grens. Voor deze elf procent van de Nederlandse jongeren zit op vakantie gaan er helemaal niet in. We kregen het over bleekneusjes. Voor kinderen uit gezinnen die het zelf niet kunnen betalen zijn er toch ook mogelijkhe den om op vakantie te gaan? „Ja, hier in Zeeland ook hoor, vanuit de kerken. In Renesse, Veere...", sprak een vol wassene aan onze dis. De dagen erop werd het stormach tig, ook in mijn hoofd. Want al mai lend en rondbellend bleek dat er in derdaad wel kampementen bestaan die ooit door kerken zijn opgericht, maar dat die geen vakanties bieden voor kinderen die een oppepper kun nen gebruiken. Het CJV-Kamp in Re- nesse en het buitencentrum in Veere zijn populaire groepsaccommodaties, met blokhutten en centrale ruimten. In Veere zijn groepen welkom die zich aan de regels van natuurhandhaving en rust willen houden. Het is een low budgetaccommodatie die kan worden gehuurd voor niet-commerciële doel einden. In Renesse lijken de regels minder strikt te zijn. „Ooit zijn de locaties als ontmoetingsplekken voor jeugdgroe pen ingericht, toen de kerken nog een woord voor de wereld hadden. Maar het woord verdween en de wereld ver anderde", meldt iemand die er meer van weet. In Renesse zijn bij het CJV- Kamp wel drie vakantiehuizen, die 's zomers ter beschikking worden ge steld aan gezinnen met een kankerpa tiëntje in hun midden en waar 's win ters MS-patiënten terechtkunnen. Achter dit werk zit de stichting Thu- redriht, het initiatief is van een ser viceclub, de Lions uit Dordrecht. Het bieden van vakanties voor kin deren in de knel is een seculier geheel geworden. Humanitas biedt kinder kampen, waaraan jaarlijks tachtig kin deren deelnemen (met steun van on der meer Soroptimistclub Walche ren). Humanitas brengt onder de noe mer Actie Frisse Lucht ook individu ele kinderen voor een vakantieweek onder bij gezinnen in Zeeland. Maar kerken? Die lijken te schitteren door afwezigheid. Komt dat door de ontkerkelijking, omdat in Nederland vooral de mid denklasse kerkt of omdat goed doen 'ver weg' gewoon toch makkelijker is en leuker voor onze eigen kinderen die daar dan een kijkje kunnen ne men? vrijdag 5 januari 2018 foto Camile Schelstraete Op weg naar Antwerpen, gezien vanaf Cadzand. De zon laat zich nog even gelden. Vanuit het noordwesten nadert de depressie. Straks zijn de golven zes meter hoog. Of hoger. We varen in de stilte voor de storm. José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk José Baars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 75