De Scheldegalm eert George Sponselee II 7 PLEEGGEZIN FAMILIE VAN DUIJN VERBOUWT VOORMALIG CHINEES RESTAURANT Al jaren wilden Jacquelien en Arie van Duijn uit Heinkenszand meerdere pleegkinderen opvangen. Het kwam er alleen niet van. Nu gaan ze hun droom waarmaken. Ze bouwen de voormalige chinees om tot woonhuis. Axelse stichting helpt pleeggezinnen De ramen van het pand aan de Kerklaan in Heinkenszand zijn nog dichtgespijkerd met hout. Binnen schijnen de felle bouwlampen. Het is er koud en niets herinnert nog aan de bami, nasi rames of foe yonghai die hier werd geserveerd. De hele ruimte is gestript, de pla fonds liggen open en de bouwma terialen liggen hoog opgestapeld. „We wilden het al heel lang", vertellen Arie en Jacquelien van Duijn. Maar er was telkens wat. Studie, verhuizen, de eigen kinde ren. Tot drie jaar geleden. Toen was er geen reden meer om het niet te doen en hebben we ons aangemeld bij Juvent." Arie en Jacquelien van Duijn hebben zelf drie kinderen. Daar naast vangen ze langdurig een pleegzoon van 6 jaar op. Het is de bedoeling om nog eens drie kin deren op te nemen in huis voor korte of langere tijd. Daarvoor heb je een groot pand nodig. Dat von den ze in de voormalige chi nees. „Het stond al vijfjaar te koop. We kwamen binnen en za gen gelijk dat dit mogelijkheden bood." Ze kochten het pand en krijgen bij de verbouwing veel steun van de stichting Jongeren- opvang Zeeland uit Axel. Deze stichting is opgericht om mensen zoals de familie Van Duijn financieel en organisato risch te helpen hun droom te reali seren. „Want er is een enorm te kort aan pleeggezinnen in Zee land", vertelt Barbara de Jong van de stichting. Barbara is de steun en toeverlaat van Arie en Jacquelien van Duijn. „Dankzij haar hulp kunnen wij alle tijd hierin ste ken", zegt Arie terwijl hij naar de bouwput wijst. „Zij gaat op zoek naar bouwmaterialen, fondsen en sponsors." De resultaten van Barbara's in spanningen zijn overal in het huis terug te vinden. Nieuwe kunststof kozijnen die tegen inkoopprijs zijn geleverd. Een hele partij badka mertegels die ze mochten halen en een vrachtwagen vol isolatiemate riaal. „Alle hulp is geweldig", zeg gen ze alle drie. In het oude restaurantgedeelte komen de woonkamer en een aparte voorkamer. „Daar kan ge studeerd worden of kunnen de bi ologische ouders zich even terug trekken met een van de pleegkin deren als ze op bezoek komen", vertelt Barbara de Jong. Ook de keuken komt op de begane grond. De eerste etage is uitge bouwd en daar zijn zes slaapka mers gemaakt. „En drie badka mers en extra toiletten, want als je met zoveel bent heb je dat wel no dig", lacht Jacquelien. „En op som mige kamers komt ook een wasta fel. Handig voor meisjes om op te maken en zo." In mei is de verbouwing begon nen. „Met het sloopwerk. Dat heb ben we zelf gedaan." Daarna heb ben de aannemers het casco neer gezet en nu moet het pand worden afgebouwd. Daarvoor zoekt de stichting Jongerenopvang Zeeland nog vrijwilligers. „Zonder hulp is het niet te doen", zegt Barbara de Jong. „Dan zou je jaren bezig zijn." Want om de kosten in de hand te houden, moet zelf veel werk worden verzet. Mensen die mee willen helpen, kunnen zich melden bij de stichting of via Heinkenszand Helpt. De familie Van Duijn hoopt voor de zomer in het pand te kunnen trekken. JONGERENOPVANG ZEELAND „'De dêêl'k van nonkelken' was zonder meer het lievelingsstuk van Sponselee", vertelt Nelly Boogaart van de toneelclub. „Wij hebben dat in 1990 op de planken gebracht." Sponselee schreef verhalen uit ei gen streek, uit het leven gegrepen en met herkenbare momenten. Ge assisteerd door Ed Steijns zette hij zijn verhalen in onvervalst streek dialect op papier. Voorstellingen in 'De taol waor dam'n mee groot ge bracht zijn' werden het uithang bord van De Scheldegalm. 'De dêêl'k van nonkelken' gaat 'De dêêl'k van nonkelken' was het lievelingsstuk van George Sponselee over Nonkel Fons, een vrijgezel van rond de zeventig die kerngezond is maar zich voordoet als iemand die niet lang meer te leven heeft. Dat doet hij om zijn neven en nichten te pesten: hij heeft immers wel door dat die ongeduldig op zijn erfenis zitten te wachten. Vijf mannen en drie vrouwen van De Scheldegalm brengen de streken van nonkelken op de plan ken. Morgen wordt om 20.00 uur in zaal Van Leuven in Kloosterzande de première opgevoerd. Zondag volgt daar om 14.00 uur nog een matineevoorstelling. Axel Daarna bouwt het volkstheater haar decor op in De Halle in Axel voor vier voorstelling op de vrijda gen 12 en 19 januari en de zaterda gen 13 en 20 januari, kaarten a 8,50 euro zijn te reserveren via e-mail: descheidegalm@zeelandnet.nl en telefonisch: 0114-682138. A Toneelrepetitie van De Scheldegalm. fotocamileschelstraete vrijdag 5 januari 2018 Droomhuis voor pleegkinderen Melita Lanting Jacquelien van Duijn, Barbara de Jong (stichting Jongerenopvang Zeeland) en Arie van Duijn (vlnr). foto johan van der heupen De stichting Jonge renopvang Zeeland uit Axel zet zich in voor het realiseren van opvangplekken voor pleegkinderen tussen de 12 en 18 in Zeeland. De stichting koopt zelf geen pan den, maar helpt ge zinnen die pleegkin deren opvangen met verbouwen. Dat ge beurt door middel van fondsenwerving, sponsoren zoeken en steun op organisato risch gebied. De stichting heeft op deze manier al bijge dragen aan de op vang van pleegkinde ren in Axel, Terneu- zen en Heinkens zand. Een project in Wemeldinge staat op stapel. Volkstheater De Scheldegalm uit Kloosterzande eert met het stuk 'de dêêl'k van nonkelken' haar vorig jaar overleden auteur George Sponselee. Deze streek- kenner bij uitstek schreef twaalf verhalen voor De Scheldegalm. Edy de Witte Kloosterzande - Nelly Boogaart, Scheldegalm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74