Meer loon voor zwaar werk VVD wil van dorp naar dorp met commissies Feestje Schoondijke wegens fusie kerken Momo 2 De stakingsbereidheid is groot onder de Zeeuwse chauffeurs van Connexxion. Ik wil niet zeiken, maar fatsoenlijk kunnen plassen.' STAKING STREEKVERVOERA Commentaar Nederland discussieert behalve over een voltooid leven ook over een voltooid arbeidzaam leven. Het probleem is zwaar werk. De verhoging van de AOW- leeftijd brengt mensen in zware beroepen in grote proble men. Zij zijn niet in staat langer te werken. Daarom zijn poli tici, werkgevers en werknemers al een tijdje in gesprek over een speciale AOW-regeling die kwetsbare groepen ontziet. Dat klinkt goed. Maar onderzoekers van het econo misch instituut SEO halen de sociale partners uit de droom. Zo'n aparte AOW is onuitvoerbaar, want het is te moeilijk om vast te stellen wat 'zwaar' is. Ook ontbreekt een goede registratie van de mensen die al lang belastend werk doen. SEO adviseert de oplossing te zoeken in vroegpensioen en deeltijdpensioen. Dat kan echter alleen als de inkomens van de mensen die eerder moeten stoppen hoog genoeg zijn om flinke aanvullende pensioenrechten op te bouwen. Daarmee kunnen ze eerder stoppen. Het hangt er dus vanaf of mensen in zware beroepen hun huid duur kunnen verkopen. De tijd lijkt er rijp voor. Neem de notoir zware bouw. Die sector leeft zo sterk op dat er wellicht loonruimte is om meer aan pensioenen te doen. Het alternatieve scenario is inktzwart. Als er geen oplos sing komt, wordt arbeidsongeschiktheid de scherprechter. Dat zou betekenen dat meer en meer mensen hun oude dag beginnen met een krakkemikkig lijf of met een gebro ken geest. Met als bonus gebrek aan geld. Arbeidsongeschiktheid wordt de scherprechter als mensen niet tijdig kunnen stoppen Het is één van de speerpunten van de liberalen voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. De VVD, nu met één raadszetel in de oppositie, wil na de verkiezingen zitting nemen in B en W. De partij wil dat bewerkstelligen door tij dens de verkiezingstijd bijvoor beeld vol in te zetten op het behoud van buslijn 19 (Hulst-Antwerpen- Breda). Ook moet er een openbaar- vervoerverbinding met de bedrij ven op de Linkerscheldeoever van Antwerpen komen. Ook het bedrij venterrein in Kloosterzande moet beter benut worden. De grond is er relatief goedkoop. Een marketing campagne moet kleinere bedrijven Liberalen willen na de raadsverkiezingen oppositie ruilen voor plek in college B en W lokken. Daarnaast moet er een nieuwe, goede ontsluiting naar de Provincialeweg vanaf het Hof te Zandeplein komen. Verder willen de liberalen het betaald parkeren in de Hulster binnenstad weer afbou wen. Parkeren op de bolwerken wordt gratis. In het centrum moe ten bovendien de bibliotheek en een cultureel centrum komen. ALMANAK Een paar jaar al probeert het Mid delburgse stel hun zoon aan zijn verstand te peuteren dat hij 's ochtends zijn bed pas uit mag komen als Momo zijn oogjes open heeft. Voor wie Momo niet kent: dat is een klok/wekker in de vorm van een aapje. En wa rempel, nu hij bijna 6 jaar is, lijkt het concept tot hem door te drin gen. Een week geleden kreeg de jongeman een nieuw groot en stoer bed. Toen hij onder de wol ging, wees hij zijn ouders op zijn wekker en drukte hun op het hart: „Pas als Momo zijn oogjes opendoet mogen jullie bij mij in bed kruipen." Snoep weg, lingerie komt Eerbetoon aan muziekhelden Cadzandse dracht voor het voetlicht HULST Gratis parkeren in binnenstad Buschauffeur Erik van Britsom heeft een incontinentieluier aange trokken in de kantine van de bus stalling van Connexxion in Terneu zen. Over zijn broek wel te verstaan. Om maar aan te geven dat hij tij dens zijn diensten nauwelijks tijd heeft om zijn blaas te legen. Van Britsom en bijna al zijn collega's hebben hun bus donderdagoch tend bij aanvang van de dienst laten staan. Ze doen mee aan de lande lijke staking in het streekvervoer. Wim de Hamer, gehuld in een hesje van de FNV, lacht als hij zijn collega ziet. „Erik beeldt onze slo gan uit: Ik wil niet zeiken, maar fat soenlijk kunnen plassen." De 'hoge nood' door een volle blaas achter het stuur is hét symbool geworden van de werkdruk in het streekver voer. Op een enkeling na staken alle 35 chauffeurs van de 'stalling' Ter- neuzen. De Hamer heeft geen mo ment getwijfeld aan de stakingsbe reidheid van zijn collega's, want hij weet hoe groot de onvrede is. Aan 'de overkant' van de Wester- schelde zijn wat meer werkwilli gen, maar ook daar zijn de stakers ruim in de meerderheid. Connex xion besluit 's ochtends snel om de uitgereden bussen terug te roepen om verwarring te voorkomen. De vervoerder wil voorkomen dat hun klanten halverwege hun reis stran den door een ontbrekende aanslui ting of later op de dag de terugreis niet kunnen maken. Chauffeurs voelen zich opge jaagd door de krappe dienstregeling die volgens hen nauwelijks speling biedt. Vier uur rijden en dan een kwartiertje pauze. Als het mee zit. Jakkeren en jagen om op tijd te zijn en te zorgen dat de passagiers hun aansluiting niet missen. Loonsver hoging is mooi, maar het belang rijkste is dat de werkdruk omlaag gaat", zeggen de chauffeurs. Een van hen laat het dienstrooster zien. Achter de meeste namen staat de leeftijdsaanduiding 50+ of 60+. „De De komende tien jaar gaat een groot deel van de chauffeurs met pensioen gemiddelde leeftijd hier is 57 jaar", zegt De Hamer. „De komende tien jaar gaat een groot deel van de chauffeurs met pensioen. Je zal dus wel met goede arbeidsvoorwaarden moeten komen, wil je jonge men sen enthousiast maken voor het vak van buschauffeur." Het publiek blijkt goed op de hoogte te zijn van de staking. Bij de haltes is geen mens te zien. Maar er blijven altijd uitzonderingen: in Goes heeft een vrouw met haar jonge kinderen, die net met de trein is aangekomen, het nieuws gemist. „Rijdt de bus naar Axel niet?" De officiële akte wordt onderte kend tijdens een openbare bijeen komst in de protestantse kerk in Schoondijke. Die begint om 10.30 uur. Eerst is er samenzang, dan de ondertekening en vervolgens zijn er meerdere toespraken. Vanaf 11.45 uur is er een programma met spel letjes en muziek, onder meer van het Bressiakwartet en Adrie Oos terling. Er wordt afgesloten met een gezamenlijke lunch. De fusie is een gevolg van het da lend aantal kerkbezoekers. De kerk gebouwen in de vier betrokken dorpen blijven voorlopig allemaal in gebruik. Voor de diensten wordt gerouleerd. De protestantse ge meente is eigenaar van de kerken in Breskens en Schoondijke, en huurt die in Groede en Waterlandkerkje voor diensten. De kerkgemeente gaat wel kijken hoe dat in de toe komst verder moet, en of het de kerken in Breskens en Schoondijke wil behouden. vrijdag 5 januari 2018 n Als tijdens commissievergaderin gen van de gemeenteraad dorps- specifieke agendapunten behan deld worden, moeten die vergade ringen op locatie gehouden wor den. Omwonenden hebben dan makkelijker inspraak in de politiek, denkt de VVD in Hulst. Bob Maes Hulst Tip? redactie@pzc.nl HULST Het voormalige pand van Jamin in de Gentsestraat in Hulst heeft een nieuwe invulling. Lingeriezaak Jojo is er neergestreken. De winkel voor onder mode, bad- en nacht goed zat eerder aan de Steenstraat 17. Daarmee raakt de Gentsestraat, de drukste winkelstraat van Hulst, steeds voller. Onlangs betrok ook ge schenkenwinkel Buijsse er een pand. De zaak zat daarvoor aan de Lange Nieuwstraat. TERNEUZEN Museumeetcafé De Vlie gende Hollander in Oud- Terneuzen brengt zon dagmiddag een eerbe toon aan artiesten en componisten die in 2017 overleden zijn. Onder de noemer De Hemel Draait Deur brengen lokale ar tiesten nummers ten ge hore van onder meer grootheden als Chuck Berry (foto), Malcolm Young (van AC/DC) en Adèle Bloemendaal. De aanvang is om 15.00 uur, de toegang is gratis. RETRANCHEMENT Vrijwilligers van museum De Karrekasse uit Nieuw- vliet houden morgen in Retranchement een pre sentatie over Cadzandse klederdracht. Dat ge beurt tijdens de nieuw jaarsreceptie van stich ting d'Ouwe Kerke, die de voormalige kerk uitbaat. Er zijn foto's van 'Truze- mentenaren in Cad zandse dracht' te zien. De bijeenkomst is van 16.00 tot 18.00 uur, de presentatie om 17.00 uur. Parkeren in de binnen stad van Hulst is zater dag gratis. Dat is elke eerste zaterdag van de maand het geval. Het Hulster college van B en W mag jaarlijks twaalf dagen aanwijzen waarop parkeren in het centrum gratis is en doet dat in samen spraak met onderne- Chauffeurs Theo Giele Terneuzen - Wim de Hamer, buschauffeur Het is al een hele poos bekend, maar morgen wordt het officieel: dan fuseert de protestantse ge meente De Verbinding (Schoon dijke, Groede en Waterland kerkje) met die van Breskens. De naam De Verbinding blijft be houden. Martijn de Koning Schoondijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71