Zandkliffen in Knokke Hoe schoenfabriek Bata in Best getroffen werd door de Ramp Pauwenburg na de schietpartij Cor Burger coördineert buurtpreventie in een fijne wijk die wel wat zorgen kent Ligt hier een Zeeuwse smokkelaar? Achttiende-eeuws wrak gevonden bij Mexico Sanering voormalige fosforfabriek kan duurder uitvallen De begroting voor de sanering van Thermphos is niet sluitend. Diederik Samsom heeft een rekenfout gemaakt van 2,3 miljoen euro. In zijn advies over de sanering van de voormalige fosforfabriek Thermphos bij Nieuwdorp heeft Diederik Samsom zich verrekend. Dat blijkt uit de financiële overeen komst tussen het Rijk, de provincie en havenbedrijf Zeeland Seaports, die door staatssecretaris Stientje van Veldhoven (Infrastructuur en Waterstaat) naar de Tweede Kamer is gestuurd. De oud-PvdA-leider heeft in zijn financiële oplossing ruim 2,3 mil joen euro te veel toegerekend aan de provincie. Dat staat nu als een te kort op de begroting. Als er aan het eind van de rit geen meevallers zijn, moeten de drie partijen dat bijpas sen. Op advies van Samsom hebben zij namelijk afgesproken dat zij niet alleen de resterende 83 miljoen euro die nodig is voor de sanering door drie delen, maar ook eventuele mee- of tegenvallers. Over een jaar of vijf zal blijken of de rekenfout van Samsom gevolgen heeft. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat verwacht van niet. In de begro ting zit namelijk een zo ruime re serve, dat er heel wat moet gebeu ren, wil die helemaal worden opge soupeerd. En de sanering kan ook goedkoper uitvallen. De Bat: „We kunnen nu dus nog niet spreken van een tegenvaller." Uit de financiële overeenkomst, die kort voor kerst is ondertekend, blijkt dat Samsom een streep heeft getrokken bij 1 april 2017. Alles wat voor die tijd is be taald of toegezegd, blijft staan. Het overblijvende bedrag is door drie gedeeld. Voor het Rijk is dat 27,7 miljoen euro. De provincie had al 14,05 miljoen uitgegeven, dus die komt op een totaal van 41,75 mil joen. Het havenbedrijf had 20 mil joen toegezegd voor de sanering en staat voor 47,7 miljoen aan de lat. Als er 'over plusminus vijfjaar', als de sanering afgerond is, 'substanti ële bedragen' overblijven, staat in de overeenkomst, delen de partijen die door drie. Dat gebeurt in prin- We kunnen nu dus nog niet spreken van een tegenvaller cipe na aftrek van kosten. De afge lopen maanden is daarover nog flink onderhandeld. Daarbij heeft Zeeland Seaports, dat door de fusie met de haven van Gent inmiddels is opgegaan in North Sea Port, aan het langste eind getrokken. De ha ven mag in de business case die dan wordt gemaakt de 20 miljoen euro die zij uitgeeft aan de sanering wél als kosten opvoeren, de provincie haar 14 miljoen niet. Dat is niet gelukt, erkent De Bat. „Maar het belangrijkste is dat er nu een financiële overeenkomst is ge tekend waardoor er 83 miljoen euro beschikbaar is om de sanering af te maken." Het faillissement van Therm phos is veroorzaakt doordat Europa de dumping van goedkope fosfor uit Kazachstan heeft toegestaan. Er wordt daarom nog steeds gelobbyd voor een bijdrage uit Brussel. Mocht Europa alsnog meebetalen aan de schoonmaak van het fa brieksterrein, dan wordt dat als een meevaller beschouwd die de drie partijen mogen verdelen. It vrijdag 5 januari 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND4 ZEELAND 4 ZEELAND 8 KNOKKE-HEIST Het is weer bal op het strand bij Knokke-Heist, en ook ver derop aan de Vlaamse kust. De storm van afgelopen dagen heeft voor ravage gezorgd. Kliffen tot anderhalve meter hoog ontstonden. En dat niet voor het eerst. De Vlaamse regering spendeerde vorig voorjaar vele miljoenen aan de herinrichting van het strand, nadat een winterstorm voor veel schade had ge zorgd. Desalniettemin was het vorige maand weer raak, en nu dus opnieuw. Er gaan steeds meer stemmen op voor een duurzame oplossing. Dat kost echter enorm veel geld. Wordt dus vervolgd, foto peter nicolai Tekort op begroting Thermphos Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Jo-Annes de Bat, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70