NYNKEDE JONG Gerrit 6 Column Thierry Baudet vond dat weerman Gerrit Hiemstra ontslagen zou moeten wor den. Waarom? Omdat hij er een andere visie op klimaatverande ring op nahoudt dan de frontman van Forum voor Democratie. Waar dit alles plaatsvond? Op Twitter natuurlijk, thuishaven voor de snelgeraakten en de nuancemij- ders. Na een tijd haalde Thierry zijn tweet offline, maar eens ge zegd, blijft gezegd. Want er is al tijd wel iemand die je tweetje heeft opgeslagen. het allemaal luchtfietserij is. Gerrit Hiemstra is hun ultieme te genstander, samen met zijn hand langer, die dekselse Peter Kuipers Munneke. Allebei werkzaam bij die staatsomroep die niets liever doet dan ons angst aanjagen over extreme droogte en natheid. Alle bei van die windmolenfetisjisten. Ontslaan, die Gerrit! In het toe komstige land van kabinet Bau- det-I is voor Gerrit en Peter geen plaats. Moeten ze eerst maar eens wat positiever doen over smog en C02-uitstoot. Ik wens de weer mannen veel geduld en wijsheid, met de stroom aan bagger die ze dagelijks over zich heen krijgen. En terwijl al die baudettisten hun toetsenbord op capslock zet ten om de twee eens goed de waarheid te vertellen, zat ik naar het liveblog van Rijkswaterstaat te kijken. Door de regen en de harde wind sloten zij op woensdag alle vijf de waterkeringen. Het was een machtig gezicht, en broodnodig, met al dat hoge water. Zonder die keringen zou half Nederland natte voeten krijgen. Kijk, daar heb je wat aan: een Rijkswaterstaat die voorbereid is op extreem weer. Daar red je meer mensen mee dan met die toetsen bordridders die Gerrit Hiemstra willen laten ontslaan. Voor klimaatsceptici is Gerrit Hiemstra zo'n beetje de beëlzebub De eigenaren van de Nederlandse kolencentrales willen schone stroom gaan opwekken door biomassa te verbranden. In het Regeerakkoord staat dat de laatste vijf kolencentrales in Neder land voor 2030 dicht moeten. Slui ting van de meest vervuilende energiecentrales is volgens het ka binet noodzakelijk om de C02-uit- stoot te verminderen, zoals afge sproken in het klimaatverdrag van Parijs. De voorgenomen sluiting is een heet hangijzer. De energiereuzen zijn er niet blij mee. Drie van de vijf kolencentrales, op de Maasvlakte en in het Groningse Eemshaven, zijn pas net in bedrijf. Samen hebben ze bijna zes miljard euro gekost. RWE, de grootste producent van kolenstroom in Nederland, stelt daarom voor de centrales open te houden. Volgens het energiebedrijf kan zo juist méér CO2 worden be spaard. „De kolen moeten eruit, niet de centrales. Die staan er nou eenmaal, dus kunnen we ze beter recyclen", stelt directeur Taco Douma van RWE in een interview met deze krant. „Voor 2030 willen we ze voor 100 procent op biomassa stoken. Door de CO2 af te vangen en te hergebruiken voor materialen en in de industrie, kunnen we op termijn vier keer zoveel broeikas gassen besparen dan door de cen trales te sluiten." Ook energiebedrijven Engie en Uniper, de eigenaren van de nieuwe kolencentrales op de Tweede Maasvlakte, bevestigen desgevraagd van kolen af te willen. „Wij zien geen toekomst voor ko len. Voor onze centrale in Rotter dam bekijken we daarom verschil lende opties, zoals volledig ombou wen voor bio-reststromen of slui ting", zegt een woordvoerder van Engie. Greenpeace stelt dat open hou den van de kolencentrales geen op tie is. „Biomassa is veel te kostbaar om elektriciteit mee op te wekken. Er zijn niet genoeg bomen en rest stromen uit de agrarische industrie hebben we hard nodig als brandstof voor vliegtuigen en schepen, om warmte op te wekken en om bio- materialen van te maken. Voor de opwekking van elektriciteit zijn zon en wind veel betere alternatie ven." Energiedeskundige Annelies Huygen van TNO ziet echter wel wat in de plannen van de energie reuzen. „Het sluiten van de kolen centrales is symboolpolitiek. De C02-uitstoot in Europa verminder je er niet mee, omdat andere landen dan meer CO2 mogen uitstoten." De overheid zal de eigenaren moe ten compenseren. Met belasting geld worden dan kapitaalgoederen vernietigd, zegt Huygen. „De over heid moet heel goed kijken wat het meeste oplevert voor het milieu en voor Nederland: sluiten, afvan gen van CO2 of andere oplossin gen." Aan alle opties hangen flinke prijskaartjes. RWE ontvangt de ko mende acht jaar bijna 1 miljard euro subsidie om biomassa bij te gaan stoken in zijn centrales in Geertrui- denberg en Eemshaven. Ook de ei genaren van de nieuwe kolencen trales in Rotterdam benadrukken dat ze alleen van goedkope steen kool afkunnen als ze daarvoor wor den gecompenseerd. Nuon, de eigenaar van de oudste en meest vervuilende kolencen trale, heeft eerder al laten weten open te staan voor sluiting van zijn Hemwegcentrale in Amsterdam. Maar alleen als de overheid met 55 miljoen euro compensatie over de brug komt. Deze maand starten de onder handelingen over financiële com pensaties. Voor de zomer wil het kabinet met energiebedrijven en milieuorganisaties een Klimaat- en Energieakkoord sluiten. Eerder sloten vijf oude kolencen trales uit de jaren 80 hun deuren, waaronder RWE's Amercentrale 8 in Geertruidenberg. Het dichtgaan was vastgelegd in het eerste Ener gieakkoord dat ex-minister Kamp (WD, Economische Zaken) in 2014 sloot met de energiesector en mi lieugroepen. Economie Het is een dubieus hoogtepunt in de onlinecarrière van Gerrit Hiemstra. Hij krijgt namelijk nogal wat over zich heen. Voor kli maatsceptici is hij zo'n beetje de beëlzebub. Gerrit strooit kwistig met onderzoeken die toch echt aantonen dat de aarde te snel op warmt, dat de zeespiegel stijgt. En als je hem niet gelooft, gaat hij graag met je in debat. Het geduld dat hij daarbij tentoonspreidt is bewonderenswaardig. De kli- maatscepticibubbel is na melijk een hardnekkige. Al beweren 99 van de 100 klimaatweten schappers dat het wa ter ons aan de lippen staat, dan nog ge loven zij die ene die zegt dat SYRIË LUCHTAANVALLEN vrijdag 5 januari 2018 GO @nynke Een jong Syrisch meisje wordt in een ziekenhuis ge holpen aan de verwondingen aan haar gezicht. Ze liep deze op na luchtaanvallen door troepen van het Syrische leger op Mesraba en Erbeen, steden dicht gelegen bij de Syrische hoofdstad Damas- cus. Bij verschillende aanval len op woensdagavond zou den zeker 25 mensen om het leven zijn gekomen en vele gewonden gevallen zijn. FOTO MOHAMMED BADRA/EPA 'Hou alle kolencentrales open' Annemieke van Dongen Den Haag In het Regeerakkoord staat dat de laatste vijf kolencentra les voor 2030 dicht moeten. De RWE- centrale in Eemshaven krijgt subsidie om biomassa bij te stoken. FOTO BRAM VAN DE BIEZEN/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6