Overtollig regenwater krijgt ruimte in laagtes Agrariër Geluk wint strijd om zoet water van Scheldestromen 7 PLEEGGEZIN FAMILIE VAN DUIJN VERBOUWT VOORMALIG CHINEES RESTAURANT Al jaren wilden Jacquelien en Arievan Duijnuit Heinkenszand meerdere pleegkinderen opvangen. Het kwam er alleen niet van. Nu gaan ze hun droom waarmaken. Ze bouwen de voormalige chinees om tot woonhuis. Stichting biedt pleegouders hulp De ramen van het pand aan de Kerklaan in Heinkenszand zijn nog dichtgespijkerd met hout. Binnen schijnen de felle bouwlampen. Het is er koud en niets herinnert nog aan de bami, nasi rames of foe yong hai die hier werd geserveerd. De hele ruimte is gestript, de pla fonds liggen open en de bouwma terialen liggen hoog opgestapeld. „We wilden het al heel lang", vertellen Arie en Jacquelien van Duijn. Maar er was telkens wat. Studie, verhuizen, de eigen kinde ren. Tot drie jaar geleden. Toen was er geen reden meer om het niet te doen en hebben we ons aangemeld bij Juvent." Arie en Jacquelien van Duijn hebben zelf drie kinderen. Daar naast vangen ze langdurig een pleegzoon van 6 jaar op. Het is de bedoeling om nog eens drie kin deren op te nemen in huis voor korte of langere tijd. Daarvoor heb je een groot pand nodig. Dat von den ze in de voormalige chi nees. „Het stond al vijfjaar te koop. We kwamen binnen en za gen gelijk dat dit mogelijkheden bood." Ze kochten het pand en krijgen bij de verbouwing veel steun van de stichting Jongeren- opvang Zeeland uit Axel. Deze stichting is opgericht om mensen zoals de familie Van Duijn financieel en organisato risch te helpen hun droom te reali seren. „Want er is een enorm te kort aan pleeggezinnen in Zee land", vertelt Barbara de Jong van de stichting. Barbara is de steun en toeverlaat van Arie en Jacquelien van Duijn. „Dankzij haar hulp kunnen wij alle tijd hierin ste ken", zegt Arie terwijl hij naar de bouwput wijst. „Zij gaat op zoek naar bouwmaterialen, fondsen en sponsors." De resultaten van Barbara's in spanningen zijn overal in het huis terug te vinden. Nieuwe kunststof kozijnen die tegen inkoopprijs zijn geleverd. Een hele partij badka mertegels die ze mochten halen en een vrachtwagen vol isolatiemate riaal. „Alle hulp is geweldig", zeg gen ze alle drie. In het oude restaurantgedeelte komen de woonkamer en een aparte voorkamer. „Daar kan ge studeerd worden of kunnen de bi ologische ouders zich even terug trekken met een van de pleegkin deren als ze op bezoek komen", vertelt Barbara de Jong. Ook de keuken komt op de begane grond. De eerste etage is uitge bouwd en daar zijn zes slaapka mers gemaakt. „En drie badka- JONGERENOPVANG ZEELAND mers en extra toiletten, want als je met zoveel bent heb je dat wel no dig", lacht Jacquelien. „En op som mige kamers komt ook een wasta fel. Handig voor meisjes om op te maken en zo." In mei is de verbouwing begon nen. „Met het sloopwerk. Dat heb ben we zelf gedaan." Daarna heb ben de aannemers het casco neer gezet en nu moet het pand worden afgebouwd. Daarvoor zoekt de stichting Jongerenopvang Zeeland nog vrijwilligers. „Zonder hulp is het niet te doen", zegt Barbara de Jong. „Dan zou je jaren bezig zijn." Want om de kosten in de hand te houden, moet zelf veel werk worden verzet. Mensen die mee willen helpen, kunnen zich melden bij de stichting of via Heinkenszand Helpt. De familie Van Duijn hoopt voor de zomer in het pand te kunnen trekken. De Noordstraat en de Suzannaweg hebben een verleden met water overlast. Na een flinke bui staat het water geregeld op straat, in tuinen en zelfs in huizen. Om dat te ver helpen, wordt de openbare ruimte 'robuust' ingericht. Voorbeelden van maatregelen zijn het verlagen van wegen, stoepranden en (ge deelten van) plantsoenen. Zo kan overtollig hemelwater dat tijdens extreme neerslag niet via het riool afgevoerd kan worden, wel via deze 'nieuwe laagtes' naar omliggende sloten afstromen. Gebr. Moerland B.V. tekent voor de uitvoering van het project. De uitvoering van de werkzaamheden staat in vijf fasen ingepland voor de periode van 15 januari tot en met 11 mei. Half december hield de ge meente een bijeenkomst in ge meenschapscentrum Wellevaete. Daar zijn omwonenden voorgelicht over de aanpak en de te verwachten overlast. Die zoetwatervoorziening is en kele jaren terug in het leven ge roepen zodat boeren op Tholen en Sint Philipsland in droge pe rioden het land kunnen berege nen met zoet water uit de sloten. Waterschap Scheldestromen pompt het water vanuit het Vol kerak-Zoommeer het gebied in. Dat gaat niet zonder kosten. Grondeigenaren betalen een ex tra heffing voor deze zoetwater voorziening. Die heffing loopt, afhankelijk van de ligging van het perceel, uiteen van 3,20 euro per hectare per jaar tot 32 euro. Voor de maatschap Geluk komt de heffing neer op 3.500 euro per jaar. „De zoetwatervoorziening is niet de taak van het waterschap", zegt Leo Geluk. „Of je nu wel of niets verdient, wel of niet gebruik maakt van zoet water, het water schap wil dat je betaalt. En dat klopt niet." De strijd van Geluk tegen het schap loopt nu bijna drie jaar. Nadat in 2015 de eerste aanslag van het waterschap op de mat viel, tekenden Leo en zijn va der Adrie bezwaar aan. De recht bank in Middelburg stelde de agrariërs begin 2016 in het gelijk. Waterschap Scheldestromen ging in hoger beroep en verloor eind vorige maand de zaak. Het waterschap wil vooralsnog niet inhoudelijk reageren op de uit spraak. Het gaat op korte termijn in gesprek met de gebruikersraad als direct betrokkenen, aldus woordvoerster Janneke La Gasse van Scheldestromen. vrijdag 5 januari 2018 Droomhuis voor pleegkinderen Melita Lanting Jacquelien van Duijn, Barbara de Jong (stichting Jongerenopvang Zeeland) en Arie van Duijn (vlnr). foto johan van der heijden De stichting Jonge renopvang Zeeland uit Axel zet zich in voor het realiseren van opvangplekken voor pleegkinderen tussen de 12 en 18 in Zeeland. De stichting koopt zelf geen pan den, maar helpt ge zinnen die pleegkin deren opvangen met verbouwen. Dat ge beurt door middel van fondsenwerving, sponsoren zoeken en steun op organisato risch gebied. De stichting heeft op deze manier al bijge dragen aan de op vang van pleegkinde ren in Axel, Terneu- zen en Heinkens zand. Een project in Wemeldinge staat op stapel. De Noordstraat en Suzannaweg in Sint-Annaland gaan de ko mende maanden op de schop. Het wegprofiel wordt aangepast om wateroverlast bij extreme neerslag te verhelpen. Michiel Bouwman Sint-Annaland Agrariër Geluk aan de Lage- weg in Sint-Maartensdijk houdt jaarlijks 3.500 euro in de zak. In hoger beroep heeft het gerechtshof in Den Bosch de zoetwatervoorziening van Waterschap Scheldestromen onverbindend verklaard. Timo van de Kasteele Sint-Maartensdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67