II Anita de Munnik gaat in Afrika middelbare beroepsopleiding opzetten 7 Anita de Munnik (67) uit Sirjansland gaat minimaal een jaar naar Zambia om daar een vakschool voor technische beroepen op poten te helpen zetten. Ze wordt de directeur. Met licht leedver maak wrijft Anita de Munnik in haar handen en pookt de haard nog even ex tra op. De gure wind giert door de schoorsteen van haar huis in Sir jansland. „In Zambia is het nu zo rond de 30 graden. Ik ben er in de loop der jaren achtergekomen dat die temperatuur me toch net iets beter ligt dan dit weertype." Vanaf deze maand zal ze moe ten wennen aan de titel 'madam principal' en een bijbehorende woning op de campus van het Ge orge Korsten Vocational Training College (VTC) in het Mpongwe district. De school is met zo'n 80 leerlingen deels al in gebruik. De bedoeling is dat het opleidingsin stituut onder leiding van De Mun nik uitgroeit naar zo'n 500 cursis ten en dat ze een geschikte Zambi- aan vindt en klaarstoomt om het roer vervolgens weer van haar over te nemen. Het VTC is opgericht door de uit Limburg afkomstige Ton Korsten. Haar stichting Geef de Kinderen van Mpongwe een Toekomst (GKMT) opende eerder al basis scholen en een ziekenhuis in het Zambiaanse district. De vakschool is weer een stapje hoger op de lad der van een zelfVoorzienende sa menleving, vertelt De Munnik. „Daar kunnen ze beroepsonder wijs krijgen. Dat was er nog niet. Boeren leren er alles over organi sche landbouw; hoe ze compost kunnen maken bijvoorbeeld om de opbrengst van hun akkers ren dabeler te krijgen. Het technisch onderwijs wordt een belangrijke poot. Maar ook knip- en naaicur sussen voor vrouwen, zodat ze teur, maar zijn leeftijd bleek in de praktijk tegen zich te werken, ver telt De Munnik. „Zijn gezag werd door sommige leraren niet er kend." Zelf legt ze niet alleen een respectabele leeftijd in de schaal, haar achtergrond op onderwijsge bied lijkt naadloos aan te sluiten bij de ambities van het VTC. Ze was tien jaar teamleider van de Groene School in Sommelsdijk en later directeur van het voorberei dend middelbaar beroepsonder wijs op de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. „Met de afdelingen bouw- en metaaltechniek en zorg en welzijn; allemaal raakvlakken met vakken die in Mpongwe ook van de grond moeten komen. De focus staat op toekomstige banen in het district, zodat er uitzicht komt op een beter bestaan voor de mensen daar." De bouw van de school wordt betaald met geld uit internationale hulpfondsen, waarmee grondleg ger Ton Korsten een direct lijntje heeft. Zo heeft ze ook de basis scholen en het plaatselijke zieken huis ondersteund. Een cursus van drie maanden kost omgerekend 50 euro. Ter vergelijking: een leraar verdient 250 euro per maand. De lessen zijn dus niet voor iedereen weggelegd. Wanneer het VTC soe pel draait, wordt het overgedragen aan de Staat, net als de andere voorzieningen waar Korsten voor heeft gezorgd. zichzelf en hun gezin kunnen on derhouden." De school wordt opgezet als een klein dorp. Geen groot, plomp ge bouw, maar klaslokalen in afzon derlijke paviljoens, van duurzaam hout met rieten daken in twee halve cirkels tegenover elkaar. Het ontwerp is van een andere Neder lander: Bram Sol. Aan de rand staan straks de huizen voor de do centen én de directeur. „Die lera ren moeten soms van 150 kilome ter of nog verder komen. Dat werkt anders niet, hier", heeft De Munnik inmiddels zelf kunnen er varen. Begin december nam ze een kijkje op haar nieuwe werkplek. Voor een beperkt aantal leerlingen is eveneens een intern verblijf mogelijk. Armoede Het district Mpongwe beslaat zo'n 8.000 kilometer en telt ongeveer 100.000 inwoners. Tachtig procent van de mensen leeft onder de ar moedegrens. Het gelijknamige township waar het VTC wordt ge bouwd, telt goed 4.000 inwoners en groeit snel. De plaats ligt op een slordige 200 kilometer afstand van de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. De wegen zijn grotendeels onver hard en pas recent is het elektrici teitsnetwerk naar de school door getrokken. Verreweg de meeste mensen zijn actiefin kleinschalige landbouw. De Munnik: „De voertaal is En gels. Voor de rest spreken ze 72 dia lecten in dit land. Ik was van plan de eigen taal te gaan leren, maar dan moet ik nog wel even kiezen welke. Ik denk dat ik met Bemba het beste uit de voeten kan." De Sirjanslandse beschouwt haar buitenlandse avontuur als een unieke buitenkans. „Niet dat ik zelf ooit iets dergelijks van plan was, maar het kwam eigenlijk ge woon op mijn pad." Met dank aan dochter Eveline, die het project op internet voorbij zag komen. „Ze heeft het meteen doorgemaild naar me en zei; 'Mam, dit is écht iets voor jou. Dit moet je doen! Ik heb er eerst eens twee dagen rus tig over nagedacht; een warm land en mooi om daar iets te kunnen betekenen voor het onderwijs. Toen heb ik een mail gestuurd, ben gelijk uitgenodigd voor een gesprek bij de stichting en het Niet dat ik zelf ooit iets dergelijks van plan was, maar het kwam eigenlijk gewoon op mijn pad klikte." Ze blijft minimaal een jaar met een optie voor een tweede of zelfs derde periode. Het VTC heeft het eerst nog ge probeerd met een 28-jarige direc- vrijdag 5 januari 2018 SD Het reeds gerealiseerde schoolterrein van het George Korsten Vocational Training College (VTC) in het Mpongwe district in Zambia, Zeeuwse runt school in Zambia Marcel Modde (met wit T-shirt) Bram Sol die de De bouwploeg met rechts van het midden de nieuwe directeur Anita de Munnik uit Sirjansland en links campus heeft ontworpen. Leslokaal. -Anita de Munnik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61