Eis driejaar cel in dertig jaar oude incestzaak 3 BUURTBUS De 71-jarige verdachte uit de ge meente Sluis die - waar anderen ontkennen - zich beriep op zijn zwijgrecht of zei het zich niet meer te herinneren en verder nauwelijks enige compassie of emotie toonde. Twee dochters die jarenlang door hem waren misbruikt, maar waar van het vermeende misbruik van de oudste dochter nét was verjaard en een zaak waarvan het misbruik dertig jaar geleden zou hebben plaatsgevonden. Drie jaar cel en het betalen van een schadevergoeding van in totaal 15.938 euro eiste officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk tegen hem. Volgens de verklaringen van de jongste dochter, inmiddels 41 jaar, begon het misbruik in juli 1981 toen zij vijfjaar was. Bijna acht jaar later kwam een eind aan vaders escapa des. Het begon allemaal onder de douche waar, zo had de verdachte bij de politie verklaard: „Hij met zijn handen soms wel eens op plaatsen kwam waar ze niet be hoorden te zijn." Daar bleef het niet bij. Er moes ten gezamenlijk seksfilmpjes wor den bekeken, zoals Porky's en Tiro- lerfilms. „Films voor boven de zes tien en zeker niet voor kleine kin deren", stelde Suijkerbuijk. „Ik moest als klein meisje dingen van volwassenen doen. Het was afschu welijk, zeker als hij had gedronken. Wij willen erkenning en een sorry", aldus een deel van de slacht- offerverklaring. En 'sorry' wilde de verdachte wel zeggen, maar dan alleen als het be wezen was. Verder verbaasde hij zich erover dat de meisjes nooit te gen hem hadden geklaagd over zijn seksuele activiteiten met hen.Wat er allemaal in die jaren met de meisjes op seksueel gebied was ge beurd was verjaard en daar kon de man dus niet voor worden ver volgd; met uitzondering van het seksueel binnendringen. Sinds 1 april 20t3 geld de verjaring namelijk niet meer voor seksueel binnen dringen (verkrachting). Voor de oudste dochter, die eveneens door haar vader zou zijn misbruikt, kwam deze wetswijziging echter nét te laat. Immers: dezelfde wet bepaalde dat misdrijven die voor de wetswijziging verjaard waren dat ook blijven. En dus kon de ver dachte ook niet voor dat seksueel misbruik met haar worden ver volgd. Volgens de jongste dochter, inmiddels 41 jaar, begon het misbruik in juli 1981 Maar dan het bewijs. Vaak moei lijk omdat één bewijs géén bewijs is en er bij zedenzaken veelal geen getuigen zijn. Of er moeten om standigheden zijn die de verklarin gen van het slachtoffer ondersteu nen, zoals in dit geval de verklaring van de oudste zus. Die was ook slachtoffer en die had gezien wat vader deed bij haar zusje. Bewezen en schuldig, aldus Suijkerbuijk die óók voor een dertig jaar oude zaak de geëiste drie jaar cel 'een pas sende straf vond. Raadsman P. Bakkum van de ver dachte dacht daar beduidend an ders over. Die vond dat de man moest worden vrijgesproken. Er was niemand bij geweest, niemand had iets gemerkt, de moeder was ook nooit in vertrouwen genomen en uit het dossier was niet gebleken dat er iets was gebeurd. Ook vroeg hij zich af waarom de vrouwen pas in 20t6 en niet eerder aangifte had den gedaan. vrijdag 5 januari 2018 Een verlaten busstation in Middelburg, fotorubenoreel Alleen de buurtbusjes rijden nog, zoals hier in Goes. fotomarcelledavidse zijn gejakker beu Stakende chauffeurs zitten in de kantine van Connexxion in Terneuzen. fotocamileschelstraete GOES Wie met de bus naar bijvoorbeeld Oud-Sabbinge of Hoedekenskerke moest rei zen, had geluk gisteren. De kleine buurtbusjes reden wel in Zeeland. Zij worden be stuurd door vrijwilligers die buiten het cao-conflict tussen de bonden en werkgevers staan. „Ik heb vanochtend nog wel gevraagd of we gaan rijden", zegt Ton Hoogerwerf, vrijwilli ger bij de buurtbus op Zuid- Beveland. „Ze rijden inderdaad alle maal", bevestigt coördinator Kees van den Pol. „We hebben er uiteraard over gesproken of we op de stakingsdag zou den gaan rijden. We hebben echt wel sympathie voor de beroepschauffeurs. Maar het conflict is niet direct onze zaak. Onze vrijwilligers heb ben prima diensten en salaris speelt uiteraard geen rol. Wij hebben tegenover de provin cie ook de verplichting om te rijden." Het was in meerdere opzichten een opmerkelijk zedenzaak die gisteren voor de rechtbank in Middelburg diende. Ad Roos Middelburg Uitspraak 18 januari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59