LBj 4 Ons land is sinds deze week iets groter. Maar hoe ziet het nieuwe stukje Nederland er uit? „Er stonden ineens vijf naakte mannen voor m'n neus." 'Sharleyne (8) eerst gewurgd' TURKIJE et nieuwste stukje Ne derland is 16 hectare groot, wordt bewoond door konikpaarden en gallowaykoeien, en is behalve een geliefd wandelgebied ook een populaire homo-ontmoe tingsplaats. ,,'s Zomers zie je hier altijd wel een paar naakte mannen rondlopen", zegt vaste bezoeker Dave Lieveld (37). „Ja, die Belgen weten wel wat ze weggeven." Want dit schiereiland, Presqu'ile d'Eijsden geheten, is sinds deze week officieel Nederlands grond gebied. Al sinds het verdrag van Londen uit 1839 hoorde dit lapje grond bij België, maar de laatste ja ren had de Belgische politie daar steeds meer moeite mee. Want het schiereiland is over de grond alleen via Nederland te bereiken, en dus moest de Belgische politie bij elke melding éérst toestem ming vragen om Nederlands grondgebied te betreden, óf een bootje zoeken om de Maas over te steken. „Zo kon het niet langer", vertelt burgemeester Dieudonné Akker mans van het Nederlandse Eijsden-Margraten, dat sinds een week dus 16 hectare groter is. „Er was door die gekke situatie amper toezicht. Dat lokt verstorende ele menten." Zo werd het schiereiland toneel van drugshandel, illegale feestjes en stroperij. Onthoofd Nog pijnlijker werd het in 2011, toen een wandelaar een onthoofd lijk op het eiland zag liggen. De Nederlandse politie mocht er niet heen, want het was Belgisch grondgebied - en de Belgen wil den geen tijd verspelen met inge wikkelde procedures. Dus moest een compleet rechercheteam in een bootje om op het eiland te ko men. De burgemeester: „Een bi zarre situatie." Het slachtoffer bleek zelfmoord te hebben gepleegd, maar het ge doe maakte beide landen duidelijk dat er een oplossing moest komen. Het was het startpunt van inge wikkelde onderhandelingen, die in 2016 resulteerden in een over eenkomst tussen koning Willem- Alexander en zijn Belgische col lega Filip, waarin nog twee kleine schiereilandjes werden opgeno men. Een heuse landruil was een feit. En dus is ons land een stuk grond rijker, op de oostoever van de Maas, met uitzicht op Vlaamse heuvels en een kalksteengroeve. 's Zomers zie je altijd wel naakte mannen rondlopen. Ja, die Belgen weten wel wat ze weggeven /f Veel is er niet te doen: één grind- paadje loopt er, eerst door open grasland, daarna door dicht wil- genbos. De wandelaars die we treffen, hebben nooit criminele activiteiten gezien. „Wel homo's", zegt Gerard Partouns ('Ze noemen me Jeddy'), een 70-jarige Eijsde- naar die hier vaak zijn hond uit laat. „In de zomer staan die elkaar hier af te trekken in de bosjes. Ik ben er inmiddels aan gewend." Hier en daar liggen lege bier blikjes, of een verschrompeld con doom. Een verfrommeld Swa- rovski-tasje verraadt dat het schiereiland ook wel eens echte romantiek beleeft. Handhaving Burgemeester Akkermans is be kend met de reputatie als homo ontmoetingsplaats, al spreekt hij liever van 'conflicterende activi teiten'. „Daar gaan we als eerste wat aan doen. We gaan serieuze handhaving inzetten om de orde te herstellen." En de grenspaal, die tot vorige week het einde van Nederland markeerde? Die staat nog even op de oude plek. Akkermans: „Daar moet nog een speciale grenspalen- commissie overheen. Maar bin nenkort kunt u echt zien dat ons koninkrijk een stukje groter is ge worden." Wandelaar Jeddy Partouns maakt het niet veel uit. Hij komt hier voor de ganzen, de meerkoe ten en de krakeenden. En die maakt het geen bal uit of het hier Nederland of België is, zegt Jeddy. „Dus waarom zou het mij dan wat scheien?" Aanhouding voor moorden 'Bekijk #metoo in politiek' vrijdag 5 januari 2018 HOOGEVEEN Het drie jaar geleden overleden meisje Sharleyne (8) is mogelijk gewurgd voor ze van een flat in Hoogeveen werd ge gooid. In de dagvaarding voor de eerste rechtszaak volgende week staat dat het Openbaar Ministerie Sharleynes moeder ervan verdenkt het meisje te heb ben gewurgd en haar van de tiende verdieping te hebben gegooid. Dat ge beurde in de nacht van 7 op 8 juni 2015. Sharleyne woonde met haar moeder op de tiende verdieping van woonflat De Arend in Hoogeveen. De moeder zit al maanden vast. Nederland heeft er een schiereilandje bij Peter Groenendijk Eijsden A Op het schiereiland wonen paarden en runderen, fotoanp - bezoeker Dave Lieveld Nederland is nu 16 hectare groter Nieuwe grens Lanaye Eijsden 500 m De Turkse zender TV8 heeft een boete van 220.000 euro gekregen, omdat meisjes optraden in korte broeken en top jes. Dat wakkert de woede aan van critici van presi dent Erdogan, die vinden dat deze knaagt aan het secularisme. SANTA DOMINGO Een Ve nezolaan is aangehouden in de Dominicaanse Repu bliek op verdenking van be trokkenheid bij de moord op twee Nederlanders vorig jaar. Volgens de poli tie gaf hij leiding aan een criminele groepering. De Nederlanders waren 36 en 34. Vermoedelijk ging het om een afrekening in het circuit van drugscriminelen. DEN HAAG D66 wil dat er een onderzoek komt naar mogelijke seksuele intimi datie in het parlement en bij de rijkoverheid. Volgens Kamerlid Sjoerdsma toont de ffmetoo-discussie aan dat veel vrouwen zich on veilig voelen op de werk vloer. „Dan moet de over heid het voortouw nemen en werknemers vragen of zij zich veilig voelen." A Een grenspaal markeert de overgang van Nederland naar België. De paal moet nog verplaatst worden, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4