Nog even over skimmiabendes I O r 2 ROMKE VAN DE KAA Zie de aardappels groeien Een nieuwjaar, een nieuw interieur. Marlous Snijder weet wat echt niet meer kan en wat je juist wél je huis moet binnenslepen. Dag primaire kleuren, hoi millennial pink! Column Opa, vertel je nog eens over de skimmia- bende? Vooruit dan maar: twintig jaar ge leden, zo tegen het einde van de vorige eeuw, plunderde een dievenbende skimmia's in voortuinen. De dieven kwamen de struiken on gevraagd stekken. De bendeleden gingen in het holst van de nacht rond, gewapend met snoei- scharen. Wat ze met die stekken deden? Die ver kochten ze voor veel geld aan malafide kwekers die er struikjes van kweekten. Via een witwas operatie kwamen de planten dan in de handel. Wie een skimmia kocht, werd zo onbewust een heler. Daarna hebben we nog een keer een bende gehad: de hortensiabende. Hortensia's in voor tuinen werden 's nachts kaalgeknipt. Dit keer zou het niet om de stekken gaan, maar om de knop pen van de struik, waar van je volgens oude hippies een geestver ruimende thee zou kunnen brouwen. Maar ook die illegale activi teiten zijn vanzelf weer gestopt. Jammer, want het maakte tuinieren wel spannend. Nu ver dwijnt er af en toe nog weieens een bronzen kikker uit een voortuin, maar dat is klein bier, vergeleken met de mis- daadgolven van weleer. Er is bijna geen struik die mooiere knalrode bessen draagt Is een skimmia zo begerenswaardig dat je de stekken ervan moet jatten? De vraag ernaar is groot, aan een skimmia heb je weinig werk en het formaat maakt de struik geschikt voor kleine tui nen. Ik heb weieens de indruk dat een skimmia vaker door hoveniers wordt aangeplant dan door plantenliefhebbers zelf. Misschien heeft dat te maken met het feit dat je er altijd meer dan één van plant. Skimmia's zie je altijd in een kudde. de vruchten gaat het, want er is bijna geen struik die mooiere knalrode bessen draagt dan de vrou welijke skimmia. En het allermooist is: merels en lijsters blieven die bessen niet. Ze blijven de hele winter aan de struik zitten totdat die vroeg in het voorjaar weer begint te bloeien. Skimmia's vormen gezellige, ronde, groenblij- vende heesters, die het goed blijven doen op zure grond, zelfs in de schaduw van andere strui ken. Als ze geel, of anderszins ongezond blad krij gen, zijn er twee mogelijkheden: ze hebben ge brek aan voeding, of ze hebben last van een over dosis kalk. Er is een flink aantal variëteiten in de handel. De mooiste mannelijke struik heet 'rubella' - een naam die je niet direct bij een man zou verwach ten. De bloempluimen zijn relatief groot en de geopende bloemen ruiken zoet. In de winter kleuren de knoppen opvallend rood. 'Scarlet queen' is misschien de bekendste vrouwelijke skimmia, maar wordt al gauw tweemaal zo hoog als 'de man'. Wie liever iets lagers wil, zou op zoek kunnen gaan naar 'red princess', een struik die laag blijft en die eerder in de breedte groeit dan in de hoogte. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN TIPS NIEUWS Vlak na de feestdagen maakt zich een vreemd fenomeen van mij meester. Zodra het obligate rondje om de kerk is gewandeld, de spel letjes gespeeld, de copieuze maaltij den gegeten, Harry Potter t tot en met 7 gekeken, de Christmas crackers kapotgetrokken (in mijn familie wordt er traditiegetrouw als keuken meiden gegild bij het kapottrekken van die dingen, waarna we de rest van de avond met die malle papieren kroontjes op onze hoofden aan het diner zitten)... ...dan ben ik, als door de bliksem getroffen, de versieringen in huis Na de feestdagen staat mijn huis altijd te vol Beu. Met een hoofdletter B. Sterker nog, ik ben feitelijk ineens mijn hele interieur Beu. Het huis staat, in mijn ogen, na de feestdagen altijd te vol. Het be sef dat december voorbij is en we ons door de twee meest deprime rende maanden van het jaar moeten gaan worstelen, uit zich bij mij in woede. Opruimwoede. Bezetene Ik gebruik mijn kerstvakantie dan ook meestal om rotzooi (want zo noem ik het op dat moment) in dozen te stoppen. En omdat ik dan toch bezig ben, gaat feitelijk het hele interieur op de schop. Als een beze tene ga ik tekeer. Niks is heilig, behalve dan de levende have die er wél angstvallig voor zorgt dat ze niet in mijn razende weg loopt. Want ja, je hebt niet al die moeite gedaan om de zak van Sinterklaas te ontwijken om alsnog in een vuilnis zak te eindigen. Nee, dat zal onze driejarige niet overkomen. Mijn Lief trouwens ook niet. Als de storm gaat liggen, is het huis weer opgeruimd. Leeg zelfs. En nu vraagt u zich natuurlijk af: wat is er allemaal in zo'n vuilniszak verdwe nen en wat mocht blijven? Welke in terieurtrend is het afgelopen jaar een cliché geworden en welke kan nog even mee? Kortom: wat mag weg en wat mag in 2018 nog met liefde in huis blijven? Ik zet het voor u op een rij. vrijdag 5 januari 2018 GO Die kudde wordt geleid door het mannelijke exemplaar dat in zijn eentje gemakkelijk een harem van vijf vrouwen kan bevruchten. En om Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl MAAK ER WAT VAN! 1, Maak er wat van! Katja Enseling Ruth Niehoff zijn creatief met luci ferdozen en wc- rollen (15 euro). \OKIm 1.1 VIM Nordic living De invloed van Scandinavische cultuur: mode, design en kunst (24,99 euro). De poetsplanner Hoe krijg je okselvlekken uit een T-shirt? (19,99 euro). 8 ad G van de kamerde Als je zelf groente kweekt, is het leuk om te zien hoe je planten groeien. Het merk Elho bracht daarom een bijzonder product uit om aard appelen te kweken: de Green Basics Potato Pot (11,95 euro), die bestaat uit een losse binnen- en buitenpot. Na het planten kun je het groeiproces vol gen door de binnen- pot op te tillen. Via de 'vensters' in de potwand kun je dan de wortels én de aardappelen zien. Zijn ze klaar om te oogsten, dan kun je de aardappelen ge makkelijk van de plant halen. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum 44 Marlous Snijder Interieurfashionista Marlous ruimt op. fotoshodycareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47