Kannibalistische zeehonden voor de kust 3 SU «site In een jaar tijd kreeg Jaime van Gastel (45) zo n 100 zakkenrollers achter de tralies. Nu gaat de YouTuber zijn werkterrein uitbreiden van Amsterdam naar andere steden. „Ik blijf strijden tegen onrecht." 'hey, boevenspotter', terwijl hij net iemand achtervolgt. „Ja, ik verlies de zakkenrollers dan nog wel eens uit het oog", erkent hij lachend. Makkelijke slachtoffers De boevenspotter wil in meer steden en bij andere attracties op zoek gaan naar zakkenrollers. Den Haag en Rot terdam staan hoog op de wensenlijst, maar hij zou ook wel eens naar De Keukenhof in Lisse willen. „Toeristen zijn makkelijke slachtoffers, met name Aziaten. Die lopen met veel contant geld op zak en hebben dure spullen." Ik werd als God behandeld, kreeg gratis eten, mocht gratis naar de wc en kreeg een parkeerplek Het onrecht dat die 'onschuldige toe risten' wordt aangedaan, staat voor deze boevenjager op de eerste plaats om steeds weer de straat op te gaan. Ondanks alle tegenslagen die hij kent. „Mensen denken vaak dat ik ge lijk beet heb als ik over straat loop. Maar soms ben ik zeven uur op pad geweest en keer ik met lege handen terug. Dat is zo frustrerend", be schrijft hij. De boevenspotter haalt zijn energie uit de succesverhalen. Eergisteren nog, kreeg hij een berichtje via de po litie. Een zakkenroller die mede door zijn ingrijpen is gepakt, heeft zeven maanden cel gekregen. Jaime: „Ik zag hoe hij de portemonnee van een Amerikaan rolde op het Rem- brandtplein." In zijn beste Engels - „Ik spreek geen woord, maar gooide er iets uit van: somebody stole yourpocket, wait here" - rende Jaime eerst langs de toe rist, om vervolgens de drie zakken rollers te volgen en de politie te bel len. Die sloeg het drietal in de boeien. Jaime trots: „Ze stonden hoog op de wensenlijst van de politie." „Dit kenden we tot dusver alleen uit het buitenland", zegt zeehon denkenner Jaap van der Hiele van het Reddingsteam Zeedieren (RTZ). Hij heeft de vier doodgebe ten zeehondenjonkies bij de Brou- wersdam opgehaald. „De bijt- wonden zijn specifiek van grijze zeehonden die in één geval in de keel en in een ander geval in de fon tanel hebben gebeten. Als de pups dood zijn, dan vreten ze de voed zame delen uit de ingewanden, zo als de lever en het hart, weg", legt Van der Hiele uit. Dat gebeurt vol gens hem vanwege de paringsdrift. „Zodra een vrouwtje geworpen heeft, wil de grijze mannetjeszee hond haar weer bevruchten, maar hij duldt geen concurrentie. Hij doodt dan de pups, zodat alle aan dacht voor hem is." De Zeeuw, die een protégé is van 'zeehondenmoeder' Lenie 't Hart en al vele jaren gewonde en dode zeehonden voor de kust van Zuid- Holland en Zeeland weghaalt, vindt dat 'je je ogen niet mag slui ten voor wat je ziet'. Agressief „Voorheen zag je kannibalisme on der grijze zeehonden alleen in het buitenland, maar ik vermoed dat het nu ook hier voorkomt, doordat deze zeehonden naar ons gebied zijn verkast", zegt hij. Bovendien kan een reden zijn dat de populatie grijze zeehonden voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust het laatste jaar flink is toegeno men. Waarom ze agressiever zijn, kan hij niet verklaren. De dode pups worden vrijdag op gestuurd naar de diergeneeskun dige faculteit in Utrecht die hun doodsoorzaak verder onderzoekt. Volgens de zeehondenkenner valt niets aan het elkaar doden van zeehonden te doen. Eerder werd al ontdekt dat grijze zeehonden regel matig bruinvissen doodbijten van wege hun spek. „We moeten niet vergeten dat zeehonden de grootste roofdieren zijn", stelt Van der Hiele. „Mensen vinden ze vaak zo schat tig, maar ze zijn verwant aan beren. Ze hebben een soortgelijk gebit." Het voelde als 'een paradijs op aarde': de Zaanse Schans, een plek vol toeris ten, met een dijk waaraan de molens en musea liggen. Kortom, een wal halla voor zakkenrollers. En niet in mindere mate een paradijs voor boe venspotter Jaime van Gastel uit Al- mere. „Ik kon zo op een dijk gaan staan en zag hoe ze toeristen rolden. Het staat allemaal op beeld." De YouTuber wordt weer enthousiast als hij erover vertelt. Het begon met een mailt je van de directeur van een fietsenver- huurbedrijf. Of Jaime alsjeblieft eens naar de Zaanse Schans wilde komen. Ze werden er gek van de zakkenrollers die toeristen hun telefoons en portemonnees ont futselden. Jaime: „Dus ging ik er heen. Nou, ik werd als God behan deld. Kreeg gratis eten, mocht gra tis naar de wc, kreeg een parkeer plek toegewezen." En veel belangrijker: hij kon er doen waarvoor hij kwam. „Ik heb echt een grote schoonmaak gehou den", vertelt Jaime. Vooral Aziaten bleken het slachtoffer van Oost-Euro- pese zakkenrollers. Terwijl ze een foto stonden te maken, sloegen de dieven toe. Boevenspotter Jaime legde hun werkwijze vast met zijn camera. Om ze vervolgens niet meer los te laten en door de politie in de boeien te laten slaan. „In een paar we ken tijd is daar een hele bende opge rold. Ze hebben er nu echt minder last van daar." Veiliger In de jacht op zakkenrollers timmert Jaime van Gastel aan de weg. Al jaren probeert hij de straten van Amster dam veiliger te maken. Sinds een jaar maakt hij er filmpjes van en zet die op zijn eigen YouTube-kanaal Boeven spotter. Zijn achterban groeide in rap tempo van 2.500 naar dik 32.000 vol gers. De video's zijn miljoenen ke ren bekeken. Als het aan Jaime ligt, groeien die aantallen flink door. Hoe wel die schare fans soms ook lastig is. In Amsterdam willen passanten regelmatig met hem op de foto. Of ze roepen vrijdag 5 januari 2018 GO Boevenspotter Jaime zit zakkenrollers op de huid —Jaime van Gastel Zeehondenpups worden doodgebeten en opgegeten door soortgenoten. Voor de kust van Ouddorp zijn kannibalistische grijze zeehon den actief. Er zijn de afgelopen weken al vier zeehondenpups gedood en deels opgegeten door volwassen mannetjes. Theo Teitsma Ouddorp Ellen van Gaaien Zaandam De boevenspotter Jaime haalt zijn energie om de straat op te gaan uit de succesverhalen. Zoals dat van een zakken roller die mede door zijn ingrijpen is gepakt en zeven maanden celstraf eeg. FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3