Centrale Doel blijft zorgenkind 1953 schoenfabriek Bata in Best trof 5 Datagebruik groeit sterk en kijkgedrag verandert Met een kastje van Delta kun je naar televisiekijken wanneerjewiltof het nu op tv, tablet of telefoon is. Televisie kijken via het internet. Steeds vaker kijken mensen naar televisie of diensten als YouTube wanneer het hen uitkomt. Daarom introduceert Delta 'Interactieve TV'. Een kastje waarmee je naar te levisie kunt kijken wanneer je wilt, of het nu op tv, tablet of tele foon is. Ook kun je programma's herstarten, zeven dagen terug kij ken en opnemen. Interactieve TV is tv kijken via internet. Dat kon al via de app van Delta op mobiele telefoon en ta blet, maar met een apart te huren kastje kan dat nu ook op het televi siescherm. Het is een extra moge lijkheid, benadrukt Delta. Wie geen trek heeft in de voordelen van Interactieve TV kan via de ver trouwde coax-kabel blijven kijken. Maar wie wel op een tv pro gramma's wil kijken wanneer het uitkomt, kan voor 3,50 euro per maand een kastje huren bij Delta. Dat wordt niet aangesloten op de coax-kabel, maar verbonden met internet (een internetabonnement is dus ook nodig). Dat kan draad loos via wifi, al heeft een netwerk kabel de voorkeur. Op het kastje log je, net als in de Delta-app, in met het Delta-ac count. „Vanaf dan kun je een elek tronische programmagids oproe pen en live tv-kijken", vertelt Joost Jiskoot van Delta. „Schakel je te laat in, dan kun je een programma als nog vanaf het begin kijken. Ook terst moderne huizen met bad of douche, aansluiting op het riool, gratis stromend water en gas en elektriciteit tegen fabrieksprij zen. Batadorp is een hechte ge meenschap met een boerderij, sportvelden, een bioscoop, win kels, kapper, restaurant en een school. Dekkers heeft het er zo naar zijn zin, dat hij besluit meer eilandgenoten te laten overkomen. „Hij heeft daarmee een soort van ambassadeursfunctie voor de Ba- tafabriek vervuld", vertelt Trom- mar. Samen met de burgemeester van Oude Tonge en iemand van kun je programma's opnemen en gemiste programma's terugkij ken." Opnames worden niet op het kastje bewaard, maar in de 'cloud', op internet zelf dus. Dat betekent 97 procent van de jongeren kijkt naar social-video dat elke opname vanaf telefoon, ta blet of televisie te bekijken is. Ook kun je net zoveel programma's te gelijk opnemen als je wilt. De enige grens is dat op een Delta-ac count maximaal 250 uur aan beeld past. Programma's blijven overi gens maximaal een jaar bewaard. Interactieve tv is niet nieuw. An- Bata belegt hij een informatiebij eenkomst over het werk in de fa briek. Een clubje van vijftien a twintig jongemannen laat zich overhalen zich in Best te vestigen. Dan is daar de beruchte nacht van 31 januari op 1 februari 1953. Een noordwesterstorm in combi natie met springtij stuwen het Veel slachtoffers van de Ramp blijken familie Batapersoneel dere aanbieders zoals Ziggo en XS4all bieden het ook aan. Maar het kijkgedrag verandert en Delta wil daarin meegaan, legt Jiskoot uit. „97 procent van de jongeren kijkt naar social-video en daarvan kijkt negen op de tien naar You Tube. Niet voor niets groeien dien sten als Netflix en zijn apps van NPO al jaren ingeburgerd." Delta ziet het datagebruik dan ook sterk groeien. „Daarom inves teren we in het netwerk, verhogen we de internetsnelheid en maken we ruimte (bandbreedte) vrij door over te schakelen op digitale tv en radio." Wie ook in de slaapkamer inter actief wil kijken op een tv-scherm, moet een tweede kastje huren (ook voor 3,50 euro per maand). „Veel mensen kijken veel via de app op tablet of telefoon naar de tv", vult Delta-woordvoerder Tim Brouwer aan. Delta biedt niet de Noordzeewater tot recordhoogte. De dijken in het Deltagebied bre ken en grote delen van Zeeland, Zuid-Hollandse Eilanden en West-Brabant staan onder water. Het eerste bericht in de Bata Koerier over de Watersnoodramp is van 6 februari en nog van een al gemeen karakter. Een week later wordt duidelijk hoezeer de Bata- gemeenschap is getroffen. De dorpskernen op Goeree-Overflak- kee, waar veel werknemers van daan komen, tellen veel dodelijke slachtoffers. „Meer dan 300 in Oude Tonge, dat is 10 procent van mogelijkheid om het kastje te ko pen. Brouwer: „Het blijft ons ei gendom, net als het kabelmodem. Het voordeel is dat we, zolang je betaalt, garantie, support en upda tes bieden. Bij problemen wisselen we hem om. Je ziet dat de millen niumgeneratie (na 1980 geboren, red.) minder gehecht is aan bezit. Die least of huurt een auto en koopt die niet. Bovendien is het door de lage prijs voor meer men sen aantrekkelijk in te stappen." De Interactieve TV-ontvanger is op ieder type tv aan te sluiten (via HDMI of SC ART). Het kastje on dersteunt een standaard voor kwa litatief betere beelden (4K) en krijgt binnen een paar maanden een digitale winkel om apps zoals YouTube te downloaden. Ook komt in het voorjaar een ver nieuwde app voor tablet en tele foon (zowel voor iOS en Android). Meer: DELTA.nl/interactievetv de bevolking." In Best neemt Bata het voortouw in de hulpverlening, later onderneemt ook de ge meente actie. De fabriek stuurt schoenen, laarzen en kousen uit de eigen productie. Op 9 januari om 20.00 uur geeft Peter Trommar een lezing over de Watersnoodramp in de kleine zaal van Prinsenhof in Best. Naast de rol van de Batafabriek in Best fo cust hij zich op de rol van Eindho ven, waar al snel na de ramp de hulpverlening op gang kwam. Er zijn filmbeelden te zien. Ook ko men er nazaten van Piet Dekkers. In september werd reactor 3 van Doel stilgelegd voor langdurig on derhoud. De centrale moet in april weer volledig draaien. De stillegging had te maken met de afnemende kwaliteit van de betonnen bunker in het niet-nucleaire gedeelte. De Bel gische kernenergiewaakhond FANC oordeelt dat energieprodu cent Electrabel het beton van de kerncentrale niet goed heeft onder houden. Een jaar geleden viel er een zwaar gewonde toen er stoom ontsnapte in de machinehal van Doel. Ook toen werd de kernreactor enige tijd bui- tenbedrijf gesteld. De gemeenten Bergen op Zoom, Tholen en Steen bergen sloegen wederom alarm over de 'onveilige' situatie net over de grens bij Woensdrecht. Het is een gebed zonder einde. De vier reactoren van Doel zijn verou derd en veroorzaken telkens proble men. Daarnaast spelen menselijke fouten een rol. Als het een keer echt misgaat, worden negen miljoen mensen getroffen. Er deden zich de afgelopen zes jaar al zo'n dertig inci denten voor. Van haarscheurtjes in het beton tot een oververhitte tur bine. Afhankelijk Het heikele punt is dat België voor een groot deel afhankelijk is van zijn kerncentrales. Het land heeft boven dien een achterstand op het gebied van duurzame energie. Alle goede voornemens ten spijt: voorlopig worden de centrales niet afgestoten. Eerder was dat reden voor de Neder landse overheid om aan haar jonge burgers jodiumpillen te verstrekken. De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant heeft de beschikking over eigen stralingsdeskundigen en voertuigen met meetapparatuur. Echt geruststellend is het allemaal niet. Temeer omdat Belgische we tenschappers medio vorig jaar al concludeerden dat het onverant woord is om de centrales van Doel en Tihange langer open te houden. Buitengrenzen De Tweede Kamer roert zich onder tussen. Parlementariërs willen op bezoek bij de FANC voor uitleg. Er wordt openlijk opgeroepen tot de sluiting van de centrales in Doel en Tihange. En datzelfde gebeurt in Duitsland. Kerncentrales werden ooit als vanzelfsprekend in uithoe ken en langs buitengrenzen ge bouwd, maar in een verenigd Eu ropa levert dat feit nu verhitte ge moederen op. De aanhoudende protesten in Bel gië, Nederland en Duitsland moeten zo langzamerhand wel tot maatre gelen gaan leiden. Velen vinden de voorgenomen sluiting in 2025 te laat. vrijdag 5 januari 2018 PC Delta brengt interactieve tv naar de woonkamer Jeffrey Kutterink Middelburg - Joost Jiskoot, Delta Kerncentrales en België: het is een ongelukkige combinatie. Al jaren liggen de centrales van Doel en Tihange (bij Luik) onder het vergrootglas van politici en inspecteurs. Nu blijkt weer dat het betononderhoud van Doel niet goed is. De controles op het werk laten ook te wensen over. Geert Nijland Doel UUR OVER VAN 250 Gênant® Lijven 2 pioyiflinnia's Geloof en een Hoop Lief. I piOflffliTliM Joost Jiskoot: „Niet voor niets groeien diensten als Netflix en zijn apps van NPO al jaren ingebur gerd." FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33