Hoe de Watersnoodramp van 4 Wijkraad, buurtpreventieteam en instanties alert na geweldsvoorvallen Het laatste jaar gebeuren er roerige dingen in de Vlissingsewijk Paauwenburg Dinsdag werd er geschoten. Incidenten, bezweren politie, wijkraad, woning bouwcorporatie en buurtpreventieteam. Door de jaren heen sloegen de zorgen over de buurt aan de Sloeweg geregeld toe. Inwoners vreesden een 'Klein Bonedijke', als junks au to's leegstalen of weghaalden, als de telefooncellen weer in gruzele menten lagen en de straatruzies toenamen. Waren de onruststokers verdreven of weggetrokken, was Paauwenburg weer de plezierige, kindvriendelijke en groene woon wijk vlakbij Nollebos, strand en binnenstad. Dat is het nog steeds en dat willen we zo houden, is de boodschap van de Wijkvereniging Paauwenburg en de instanties. De wijk stelde een actieplan Leefbaar heid op dat zaterdag 27 januari wordt gepresenteerd in het nipt van sluiting geredde wijkcentrum De Burgerij. Ruim 2.500 inspraakbrieven zijn voor dat plan huis aan huis be zorgd, vertelt coördinator Cor Bur ger van het Buurt Preventie Team Paauwenburg. „Ze hoopten op een respons van vijf procent." Hij is be nieuwd. Zijn ervaring is dat de be volking in de vijf hoge complexen sociale huurwoningen zich nooit bemoeit met de rest van de wijk. „Onze mensen pakken dit rondje vrijwel altijd mee. Maar hier wor den ze nooit aangesproken. Mis schien voelt men zich bespioneerd. Die mensen komen ook niet naar de wijkpraattafels, elke laatste dins dag van de maand. In de Van den Bossestraat en de Beaufortstraat komen mensen wel op je toe. Men sen uit de laagbouwhuizen." Soci ale huur en koop staan door elkaar in de straten. Er wonen veel natio naliteiten in de wijk. Ze mengen zich onderling nauwelijks, merkt Burger. „Zelfs niet bij de jeugd." Er zijn overdag amper mensen op straat in het zuidwesten van Paauwenburg. Behalve de bezor gers van de besteldiensten. Negen mannen lopen een flat uit, verdelen zich over drie auto's en rijden in co lonne weg. „Arbeidsmigranten", weet Burger. Verder zijn er vooral bezorgers van de besteldiensten. Afgelopen dinsdagavond werd de rust verstoord door schoten op het Van Houtenplein. Vier mensen zijn aangehouden, een vuurwapen is gevonden. De vier verdachten zit- Wekunnengeen politie spelen. Wij signaleren alleen ten sinds dinsdagavond in cellen in Torentijd waar ze enkel hun advo caten mogen spreken. Vandaag be sluit het Openbaar Ministerie of de vier worden voorgeleid aan de rechter-commissaris. Het was on min tussen twee Antilliaanse fami lies, weet Burger. „Ik hoop niet dat de problemen in de Antiliaanse ge meenschap die er in Terneuzen waren hier weer de kop opsteken." Zo ja, dan houden de mensen van het buurtpreventieteam zich daar verre van, zegt Burger stellig. „We kunnen geen politie spelen. Wij signaleren alleen." De neutra liteit van het gele buurtpreventie hesje moet buiten kijf staan, herin nert hij zijn team steeds. In september vond de politie hennepkweek in een flat aan het Fransen van de Putteplein. Vijf mannen (30,35,51 en twee van 36 jaar oud) werden daar voor aange houden. Eén van de twee betrok ken families is op eigen initiatief verhuisd. L'Escaut heeft van de an dere familie de huur opgezegd. In mei was het ook raak bij de twee flats aan het Fransen van de Putte plein. Bij een ruzie tussen twee be woners werd een man uit de ene flat gestoken door een man uit de buurflat. Het slachtoffer ver schanste zich in huis en weigerde medische hulp. Hij deed geen aan gifte. De dader woont er nu niet meer, weet de politie. Die betitelt de voorvallen als los staande incidenten. Burger is daar ook van overtuigd. „Er wonen wat mensen die problemen veroorza ken." Manager Wonen van L'Escaut Fikri Bouzambou benadrukt: „Het zijn incidenten die onderling geen enkel verband houden." De ruime appartementen aan de rand van de wijk, met zicht op het Nollebos en de duinrand op de bovenste etages - maar zonder lift - horen tot de goedkoopste in Vlissingen en dat trekt een gemêleerd publiek. „Er komen weinig meldingen van overlast uit de wijk. Het bewoners verloop is ook normaal. We zijn niet blij dat er zulke dingen gebeu ren in onze complexen. Maar als ze gebeuren, treden we op. Paauwen burg heeft een goede naam als wijk en dat moet zo blijven." Hoe kan het dat ruim zes tig dodelijke slachtoffers van de Watersnoodramp familie waren van werk nemers van schoenfabriek Bata in Best? Bijna 65 jaar na de ramp zocht Peter Trommar het uit. Een opvallend bericht in de Bata Koerier van vrijdag 13 februari 1953. Nogal wat slachtoffers van de Wa tersnoodramp in Zeeland blijken familie van personeel dat werkt bij de Bestse schoenenfabriek Bata. Het ging om meer dan zestig men sen, becijfert de Eindhovense oud aardrijkskundeleraar Peter Trom mar. Hij ontrafelde het verhaal ach ter dat grote aantal. Er blijkt zich destijds iemand te hebben opge worpen als 'ambassadeur' van Bata. Piet Dekkers blijkt die sleutelfi guur, ontdekt Trommar. Hij stuit op die naam als hij genealogisch onderzoek doet naar de betreffende families en hun nabestaanden. Dat brengt hem op het spoor van Dek kers. In de Tweede Wereldoorlog leeft deze man in Achthuizen, een klein dorp op Goeree-Overflakkee. Hij wordt echter verdreven door de Duitsers, die in 1943 en 1944 grote delen van dat Zuid-Hollandse ei land en van Tholen en Schouwen- Duiveland onder water hebben ge zet. De evacués zijn vooral boeren, boerenjongens en landarbeiders. Hun toekomstperspectief is niet best: de grond is verzilt, de huizen staan onder water. Ambassadeur Dekkers komt terecht in Brabant en wordt aangenomen bij Bata in Best, een werkgever die goed voor zijn personeel zorgt. Bata laat zijn arbeiders wonen in voor die tijd ui- - vrijdag 5 januari 2018 PC Bonje in Paauwenburg geen regel Claudia Sondervan Vlissingen Coördinator Cor Burger van het Buurt Preventie Team Paauwen burg. FOTO RUBEN OREEL - Cor Burger, coördinator Buurt Preventie Team Paauwenburg Lilian Dominicus Het Zuid-Hollandse Oude Tonge na de Watersnoodramp in 1953. FOTONARA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32