25 Nederlaag handballers Prijzengeld WK darts omhoog SCHAATSEN EK AFSTANDEN IN KOLOMNA De populariteit van de eerste EK afstanden ooit lijkt bij voorbaat twijfelachtig. Geen Ireen Wüst, geen Sven Kramer en geen Kjeld Nuis op de deelnemerslijst. Van de twintig olympische langebaanschaatsers zijn er deze week maar acht afgereisd naar het Russische Kolomna. De zes redenen waarom zij dit weekeinde wel, óf niet meedoen. UITSLAGEN PROGRAMMA 6. Wedstrijdritme In de ruime maand die rest tot de Spelen staan er nog maar twee in ternationale wedstrijden op het programma: deze en de wereldbe kerwedstrijd in Erfurt over twee weken. Wedstrijdritme op het hoogste niveau is belangrijk. Zo voerde Ronald Mulder dit aan als reden waarom zijn broer Michel, de re gerend olympisch kampioen, vo rige week naast de tickets voor de Spelen greep op de 500 meter. „Doordat hij plaatsing voor de wereldbekerwedstrijden miste heeft hij te weinig wedstrijden op het hoogste niveau gereden." Tij dens belangrijke internationale wedstrijden is de druk hoog en het ijs doorgaans beter. Voor Leenstra is het behouden van wedstrijdritme de belangrijk ste reden om naar Kolomna af te reizen. „Ik heb wel een beetje ge twijfeld hoor, maar de doorslag gaf dat er nog maar zo weinig wedstrijden zijn voor de Spelen. Ik denk dat het belangrijk is om op hoog niveau te blijven rijden." nationale schaatsbond ISU weten dat het gewoon in Kolomna plaats zou vinden. Kjeld Nuis: „Nu in deze tijd een wedstrijd daar rijden vind ik sowieso bizar. Dat ze dat laten doorgaan." Nuis blijft thuis. Hij rijdt over twee weken een wereldbekerwed strijd in Erfurt. De dopingcontro les zullen tijdens de EK worden uitgevoerd door niet-Russische instanties, zo stelt de ISU. Voor Nuis maakt dat geen verschil: „Ik wil gewoon alles uitsluiten. Ik vind het risky, daar in Rusland." 3. De planning Alles draait om pieken en voor schaatsers gaat dit om twee mo menten dit seizoen. Het eerste is nog geen week voorbij: het olym pisch kwalificatietoernooi. Nu maken zij zich op voor het mo ment waarop ze beter willen zijn dan ooit, de Olympische Spelen. Reizen, ander eten, wedstrijd belasting fysiek en mentaal, het speelt in de voorbereiding alle maal een rol. Olympisch debutant Patrick Roest kiest ervoor niet te gaan: „We hebben heel erg naar het OKT toegeleefd en het is lastig om meteen weer goed te zijn én de Spelen goed te doen. Je kunt niet meerdere keren pieken. Dit komt te snel." 4. Het weerzien Er zijn twee eenlingen binnen de Nederlandse olympische ploeg die trainen tussen de buitenlandse concurrenten: Marrit Leenstra en Koen Verweij. Leenstra, getrouwd met de Italiaanse oud-schaatser Matteo Anesi, is sinds vorig sei zoen aangesloten bij het Italiaans nationaal team en daardoor is ze tijdens nationale wedstrijden zo als het OKT langere tijd op zich zelf aangewezen. „In Kolomna zijn de Italianen erbij en dus wil ik daar ook graag naartoe om met hen te trainen", zegt Leenstra. Verweij ging afgelopen zomer voor het eerst mee met een trai ningskamp van de Russen - een actie die het nodige commentaar opleverde. Hij wil trainen bij coach Kosta Poltavets en laat zich uitdagen door de man die hij als zijn grootste concurrent voor de Spelen beschouwt: Denis Joeskov. In Kolomna ook. 5. Ziekte Het stond in haar planning, ook nadat Anice Das wist dat ze zich had geplaatst voor de Olympische Spelen, maar uit eindelijk moest de sprint ster toch afzeggen. „Ik ben behoorlijk ziek geweest tijdens oud en nieuw en heb de laatste dagen weinig kunnen eten, ben niet fit genoeg." 1. De eerste ooit Sinds vorig jaar is er een EK sprint, maar een EK afstanden was er nog nooit. De eerste winnaars van het goud op de 500 meter en de 1500 meter van vandaag zullen altijd op een opvallende positie in de toe komstige lijsten blijven staan. En al zijn er veel afzeggingen, toch staan op de deelnemerslijst niet de minste namen, zoals Koen Verweij, Ronald en Michel Mul der, Lotte van Beek en Jan Blok huijsen. 2. De Russen Dubieus is het wel: een groot in ternationaal toernooi organiseren in het land dat in opspraak is door omvangrijke do- I pingpraktijken. Er waren r geruchten over Meen verplaatsing naar Berlijn, maar vorige vrijdag 5 januari 2018 HANDBAL De Nederlandse handballers hebben hun eerste nederlaag geleden in de kwalificaties voor het WK van 2019. De ploeg van bondscoach Erlingur Ri- chardsson verloor in en tegen Turkije met 30-27. Oranje was de kwalificatie reeks begonnen met zeges op Griekenland (29-20) en België (26-25) en daardoor met het nodige zelfvertrou wen afgereisd naar het Turkse Aksaray Merkez voor de eerste van twee ontmoetingen met de Tur ken. Komende zondag is de thuiswedstrijd in Sittard. Na de eerste helft stond Ne derland nog voor met 16-14, maar de thuisploeg werd in de tweede helft allengs sterker en maakte in de slotfase het verschil. Luc Steins en Bobby Schagen (foto) waren de topschut ters voor Oranje met ieder vijf treffers. DARTS Het prijzengeld van het WK darts schiet om hoog voor de komende edi tie. De organiserende bond PDC meldde gisteren dat de totale verdiensten voor de darters met 40 procent stijgen: van 1,8 naar 2,5 mil joen Engelse pond. Omge rekend is dat van 2 naar 2,8 miljoen euro aan prij zengeld. Voor de wereld kampioen ligt er over een jaar een hoofdprijs klaar van 500.000 pond, omge rekend 560.000 euro. Dat is ruim een ton meer dan de winnaarsbonus van af gelopen editie voor kampi oen Rob Cross. TENNIS Mannen Maharashtra (India), kwartfinale: Cilic (Kro/1) - Herbert (Fra/8) 6-3 6-2, Simon (Fra) - Lara (Spa) 6-2 6-3, Paire (Fra/4) - Haase (Ned/5) 7-5 2-6 6-3, Anderson (ZAf/2) - Kukushkin (Kaz/7) 6-7 (3) 6-4 6-2. Doha, kwartfinale: Thiem (Oos/1) - Tsitsipas (Gri) 7-5 6-4, Pella (Arg) - Basic (Bos) 6-2 6-3, Roeblev (Rus) - Coric (Kro) 6-3 7-5. Brisbane, tweede ronde: Dimitrov (Bul/1) - Millman (Aus) 4-6 7-6 (8) 6-3, Ed- mund (GB) - Chung (ZKo) 7-6 (3) 5-7 6-4, Istomin (Oez) - Donaldson (VS) 7-6 (5) 6- 2, Harrison (VS) - Hanfmann (Dui) 6-7 (5) 6-4 6-2. Vrouwen Shenzhen (China), kwartfinale: Halep (Roe/1) - Sabalenka (WRu) 6-2 6-2, Begu (Roe/4) - Babos (Hon/8) 7-5 7-5, Sjarapova (Rus) Diyas (Kaz) 6-3 6-3, Sini- akova (Tsj/6) - Pliskova (Tsj) 6-2 6-2. Brisbane, kwartfinale: Sevastova (Let/7) - Krunic (Ser) 6-2 6-4, Sasnovitsj (WRu) - Cornet (Fra) 3-6 6-2 6-3, Svito- lina (Oek/3) - Konta (GB) 1-6 7-6 (6) opg., Pliskova (Tsj/2) - Kanepi (Est) 3-6 7-5 6-2. 'Dit komt te snel' MANNEN 500 meter: Ronald Mulder, Hein Otterspeer, Michel Mulder 1000 meter: Koen Verweij, Tho mas Krol, Hein Otterspeer 1500 meter: Koen Verweij, Tho mas Krol, Marcel Bosker 5000 meter: Jan Blokhuijsen, Marcel Bosker, Simon Schouten Massastart: Simon Schouten, Jan Blokhuijsen Ploegenachtervolging: Jan Blok huijsen, Marcel Bosker, Simon Schouten Teamsprint: Ronald Mulder, Hein Otterspeer, Koen Verweij, Michel Mulder VROUWEN 500 meter: Letitia de Jong, San- neke de Neeling, Mayon Kuipers 1000 meter: Marrit Leenstra, Le titia de Jong, Lotte van Beek 1500 meter: Lotte van Beek, Mar rit Leenstra, Linda de Vries 3000 meter: Carlijn Achtereekte, Annouk van der Weijden, Esmee Visser Massastart: Annouk van der Weij den, Carlijn Achtereekte Ploegenachtervolging: Marrit Leenstra, Lotte van Beek, Melissa Wijfje Teamsprint: Mayon Kuipers, San- neke de Neeling, Letitia de Jong biandlov; Kjeld Nuis (I) is niet bij het EK. Koen Verweij wel. fotos anp Vandaag, vanaf 14.30 uur (Nederlandse tijd) 500m vrouwen 500m mannen 1500m vrouwen 1500m mannen Morgen, vanaf 13.15 uur 1000m vrouwen 1000m mannen 3000m vrouwen 5000m mannen Zondag, vanaf 14.30 uur Ploegenachtervolging vrouwen Ploegenachtervolging mannen Teamsprint vrouwen Teamsprint mannen Massastart vrouwen Massastart mannen EK afstanden. Vandaag t/m zondag. Op TV vandaag: NP01, vanaf 16.50 uur Tim Reedijk en Lisette van der Geest Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25