Snel en af van het voor minder uitstoot €50, rk 17 Broeikasgassen opslaan onder de grond of stoppen met vervuilen? Nederland moet de Klimaatdoelen van Parijs halen, maar over de manier waaróp verschillen de meningen. Een twistgesprek. O lof van der Gaag van de Nederlandse Ver eniging Duurzame Energie (NVDE) ziet het niet zitten om op grote schaal broeikasgassen onder de grond op te slaan. We moeten eerst de bron van de vervuiling aanpakken, stelt hij. „Investeer in energiebesparing en hernieuw bare energiebronnen zoals wind en aardwarmte. Dan heb je minder C02-uitstoot." Nederland moet als de wiede weerga met C02-opslag aan de gang, stelt directeur Taco Douma van energieproducent RWE, de ei genaar van de kolencentrales in Geertruidenberg en Eemshaven. „C02 afVangen en opslaan is de goedkoopste manier om snel grote stappen te zetten in de reductie van broeikasgassen." Het kabinet ziet C02-opslag als verreweg de belangrijkste maatre gel om aan de klimaatdoelstellin gen van Parijs te voldoen. Om ver dere opwarming van de aarde te gen te gaan, wil het op grote schaal broeikasgassen gaan afvangen en opbergen onder de zeebodem. Maar liefst een derde van de totale hoeveelheid C02 die Nederland in 2030 uit de lucht moet halen, zou daarbij onder de grond verdwij nen. Het was het konijn uit de hoge hoed in het Regeerakkoord. Ne derland heeft nog geen enkele er varing met C02-opslag. Daarom verraste het ambitieuze plan, dat komende maanden verder wordt uitgewerkt in het Klimaat- en Energieakkoord, eigenlijk ieder een. Het is niet realistisch om bin nen twaalf jaar het gros van de broeikasgassen van de Neder landse industrie (18 megaton) onder de grond te stoppen, stel len ook voorstan ders, zoals RWE- directeur Douma. Aardbevingen RWE vatte tien jaar gele den het plan al op om de broeikasgassen van zijn kolencen trale in het Groningse Eemshaven ondergronds op te slaan. Maar vanwege risico's als aardbevingen stak de overheid daar destijds een stokje voor. Ook het plan voor een ondergrondse C02-opslag bij Ba- rendrecht werd na protest van om wonenden afgeblazen. En RWE's concurrenten Engie en Uniper za gen vorig jaar af van het plan om de C02 van hun kolencentrales op de Tweede Maasvlakte in lege gas- velden onder de Noordzee op te slaan. Te duur, stelden ze. Pikant, omdat het afVangen en opslaan van C02 door de overheid destijds als voorwaarde was gesteld in de vergunning om de centrales über haupt te mogen bouwen. Waarom zou C02-opslag nu ineens dan wel dé oplossing zijn? DOUMA: „Opslag op land is nu niet meer aan de orde, daar is geen enkel maatschappelijk draagvlak voor. Maar opslag op zee is vol strekt veilig. De techniek om het onder hoge druk onder de zeebo dem op te slaan, is in het buiten land al wel bewezen. C02 is ook geen enge stof, zoals kernafVal. Het zijn de belletjes in je cola. Dankzij de lege gasvelden en be staande leidingen hebben we er bovendien al een infrastructuur voor. Die is tot nu toe niet ge bruikt, omdat het te duur was." Maar dat zal volgens hem gaan veranderen, omdat er als ge volg van het Klimaatakkoord linksom of rechtsom een hogere belasting zal komen op de uitstoot van C02. Daarbij kunnen bedrijven voortaan subsidie krijgen om C02 op te slaan. Dat geld komt uit de pot die tot nu toe was bestemd om duurzame energieproductie te sti muleren. Een slechte zaak, vindt zijn op ponent. VAN DER GAAG: „Het onder de grond stoppen van C02 gaat dan regelrecht ten koste van de transi tie naar schone energie. Boven dien laat de overheid burgers zo opdraaien voor de kosten van de vervuiling door de industrie." De subsidiepot wordt namelijk ge vuld met een toeslag die burgers en bedrijven betalen via hun ener gierekening (SDE+). Internationaal loopt Nederland achter als het gaat om het aandeel hernieuwbare energie. „Pas 6 pro cent van onze energie is afkomstig uit wind, zon, biomassa en aard warmte. Dankzij onder meer de nieuwe windmolen parken die in aan bouw zijn op zee, verdubbelt dat aandeel nu snel. Die groei moet je niet afbre ken, maar op volle kracht voortzet ten." Vooral met het duurza mer maken van huizen is volgens hem haast geboden. „Wekelijks worden nog duizend nieuwe woningen op aardgas aan gesloten, terwijl er per dag dui zend huizen van het gas af zouden moeten. Met subsidie kun je men sen motiveren om hun spouwmu ren, vloer en dak te isoleren of een warmtepomp te installeren. Maar je kunt ook warmtenetten aanleg- gen om complete wijken of steden van aardgas af te krijgen. Geother- mie, aardwarmte, is een fantasti sche energiebron. Je prikt een gat in de grond, spuit er koud water in en je haalt warm water naar bo ven." DOUMA: „Zo gemakkelijk is dat niet. In Groningen is zo'n plan om gaten in de grond te prikken on langs afgekeurd vanwege het risico op aardbevingen." VAN DER GAAG: „C02-opslag op zee heeft, na kernernergie, het minste maatschappelijk draagvlak. Nederlanders zien meer in zonne panelen, windmolens en energie besparing, blijkt uit onderzoek. We moeten burgers meenemen in de energietransitie, niet ertegen in het harnas jagen. Dus moeten we kiezen voor maatregelen in hun omgeving, zoals energieneutrale huizen." DOUMA: „Je praat dan over waan zinnig hoge bedragen. Alleen al om de woningvoorraad te ver duurzamen is zeker 150 miljard euro nodig. Voor een tiende van dat bedrag kun je eenzelfde hoe veelheid C02 afvangen en opslaan. En de harde waarheid is dat alle re keningen van het Klimaatakkoord komende jaren op het bordje van de burger terecht zullen komen." VAN DER GAAG: „Zelfs als C02- opslag op dit moment de goed koopste optie is, zegt dat weinig. In 2013, toen het Energieakkoord werd gesloten, was het bijstoken van biomassa in energiecentrales verreweg het goedkoopst. Toch werd besloten om ook groot in te zetten op wind op zee. Dankzij het stimulerende overheidsbeleid en de opschaling wordt nu het eerste windmolenpark op de Noordzee gebouwd zonder een cent subsi die. In vier jaar tijd is de prijs voor wind op zee met 60 procent ge daald. Datzelfde kan de overheid met bijvoorbeeld aardwarmte doen." DOUMA: „Ik ben ook niet tegen geothermie, windenergie of zon. Integendeel. De opgave van het Klimaatakkoord is zo groot, dat we alle opties moeten aangrijpen. Dus ook biomassa en C02-opslag. An ders gaan we de klimaatdoelen nooit realiseren. Het grote voor deel van opslag is dat we er zelfs een negatieve C02-uitstoot mee kunnen bereiken. Wij willen onze kolencentrales ombouwen tot bio massacentrales. Ook de C02 die daaruit vrijkomt, kunnen we af vangen. Op termijn hebben we die koolstof namelijk hard nodig als grondstof voor bioplastics en an dere producten die nu nog van fos siele aardolie en gas worden ge maakt. Niet zozeer het opslaan, maar hergebruiken van CO2 is in de toekomst onontkoombaar." Rondreizen 2018 I 149,- 1299,- 1529,- 2199,- s®(S> vrijdag 5 januari 2018 GO Nee! Annemieke van Dongen t/m 31 pnuan vroegboek- korting Hoogtepunten van Frankrijk 13-daagse busrondreis - Frankrijk o.a. Provence, Dordogne, Parijs, Ardèche ook per luxe Excellent bus Engeland, Wales Schotland 13-daagse busrondreis - Groot-Brittannië unieke rondreis met Oad reisleiding o.a. Snowdonia Nationaal Park, Oxford, York, Cotswolds oad.nl/BRFR42 oad.nl/BRGB46 Grand Tour Oekraïne 17-daagse busrondreis - Oekraïne unieke rondreis met Oad reisleiding o.a. Tunnel of Love, De Gouden Poort, Kamyanets-Podilskiy en Kiev oad.nl/BROE06 Noordkaap, Lapland Lofoten 17-daagse busrondreis - Scandinavië alle vertrekken per luxe Excellent bus o.a. Midzomernachtzon, Vogelsafari Noordelijke IJszee, Stockholm, Poolcirkel oad.nl/BRSC42 Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res, kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17