Chauffeur schuldig ondanks fout fietsers EUWS 11 Senatoren en congresleden twijfelen aan 'opvliegende' president Die grote nucleaire knop waar Donald Trump zo trots op is? Die bestaat niet. De procedure om een kernraket te lanceren is ingewikkelder en angstaanjagender. De mijne is groter dan die van jou. Als een brugklasser op het school plein pocht Trump in een tweet over wat hij zijn 'nucleaire knop' noemt. Die bestaat niet. Ja, Trump heeft een rode knop op zijn bureau in de O val Office. Als hij erop drukt, brengt een butler hem een cola light. Maar met een kernra ket de Derde Wereldoorlog starten behelst meer. Het begint met een zwarte aktetas, de 'football' genoemd. De militair attaché die de tas draagt wijkt geen seconde van Trumps zijde. Niet op de golfbaan, niet 's nachts. Als de president slaapt, wacht de militair met de tas in de buurt van het slaapvertrek. In de 'football' zit een lijst met ste den of militaire installaties. Om het bevel te kunnen geven aan het leger moet hij zich identificeren met een code, die bewijst dat hij echt de presi dent van Amerika is. Die code staat op de 'biscuit', een kaartje dat Trump altijd bij zich draagt. Althans, dat is de bedoeling. Bill Clinton raakte de biscuit ooit kwijt en hield dat een paar maanden stil. „Trumps mond is de nucleaire knop", zegt Bruce Blair, voormalig luchtmachtofficier en tegenwoordig onderzoeker aan de universiteit van Princeton. Als officier zat hij klaar om binnen één minuut een kernraket af te vuren als de presidentiële op- dracht zou komen. Alleen als de pre sident verbaal het bevel geeft, wordt zo'n wapen afgeschoten. De tweet waarin Trump koketteert met zijn nucleaire arsenaal, roept bij zijn cri tici zorgen op. Is deze opvliegende man wel geschikt voor die rol? Strobreed Er is geen wet die hem ook maar een strobreed in de weg legt als de Ame rikaanse president besluit dat hij een willekeurig land naar de hel wil bombarderen. Blair noemt het een 'nucleaire monarchie'. „Niemand in de commandostructuur heeft het ge zag om hem te stoppen." De minister van Defensie kan protesteren, maar heeft formeel geen zeggenschap. „Overtuigingskracht, daar komt het op aan." Er zijn twee scenario's: het leger waarschuwt Trump dat de VS wordt aangevallen en dat hij moet reageren, al dan niet met nucleaire wapens; of Trump meldt het leger zelf dat hij heeft besloten een kernra ket af te vuren. In het eerste geval is er extreem weinig tijd, en is het dus niet meer dan logisch dat de presi dent alleen kan beslissen, zegt Peter Feaver, een professor die als veilig heidsadviseur voor zowel Bill Clin ton als George W. Bush werkte. In het tweede geval is er volgens Feaver nog wel degelijk een uitweg. Trump kan immers zelf de afVuur- mechanismes niet inschakelen. „Hij heeft actieve medewerking nodig Niemand in de commandostructuur heeft het gezag hem te stoppen van tientallen mensen. Zijn stafchef, de nationaal veiligheidsadviseur, de hoogste militair: als hij idioot han delt, stellen zij de ongemakkelijke vragen." Toen president Nixon in oktober 1969 nucleaire eenheden op scherp wilde zetten om Moskou schrik aan te jagen, bedacht zijn minister van Defensie Meivin Laird het excuus dat de troepen aan het oefenen waren - in de hoop dat Nixon zijn bevel zou vergeten. Later, toen Nixon tijdens het Watergate-schandaal veel dronk en zijn medewerkers bang waren dat hij emotioneel instabiel was, droeg zijn nieuwe defensieminister James Schlesinger het leger op dat nucleaire orders eerst langs hem of Henry Kis- singer moesten. Weigeren De generaal die op dit moment de leiding heeft over Amerika's nucle aire arsenaal, John Hyten, zei in een toespraak op een veiligheidstop in Canada dat hij een kernaanval zou kunnen weigeren. „Als het illegaal is, weet je wat dan gebeurt? Ik zeg: me neer de president, dat is illegaal. Hij zal zeggen: wat zou legaal zijn? En we komen met opties om te reageren op wat de ook situatie is." Sommige experts betwijfelen dat: de militaire cultuur is er niet naar om te twijfelen aan bevelen. Ook con gresleden vertrouwen het niet. In de senaat wordt voor het eerst in decen nia nagedacht over mogelijkheden de nucleaire macht van de president in te perken. Zo ligt een wetsvoorstel klaar dat Trump zou verbieden in een conflict als eerste nucleaire wa pens in te zetten, zonder toestem ming van het parlement. „We vrezen dat de president van de Verenigde Staten zo instabiel is, zo onstuimig, en een besluitvormingsproces heeft dat zo onrealistisch is, dat hij een kernaanval zou kunnen bevelen die hevig uit de pas loopt met de Ameri kaanse belangen", zei senator Chris Murphy namens de Democraten. Maar een gepensioneerde hoge ambtenaar van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie waarschuwt voor trage besluitvorming in tijden van crisis. „We hebben wel meer pre sidenten gehad waar mensen niet al tijd vertrouwen in hadden. Ik snap de zorgen over Donald Trump, maar het systeem disfunctioneel maken is niet het antwoord." Het neemt in het buitengebied hand over hand toe: groepjes wiel renners die het verplichte fietspad links laten liggen, omdat ze daar last hebben van fietsers die veel minder hard rijden of omdat het fietspad hobbelig is of gevaarlijk vanwege het grote aantal inritten. Dan begeven die groepen zich op de rijbaan. Vaak tot ergernis van au tomobilisten, die moeite hebben zo'n langgerekte groep te passeren. Op een zomeravond in augustus 2016 tegen 19.30 uur reden zes der tigers uit Amsterdam en omgeving met een snelheid van 43 kilometer over de Bovendijk in Wilnis. Het verplichte fietspad daar vinden ze te hobbelig en te gevaarlijk. Een 76-jarige man uit Mijdrecht komt hen tegemoet in zijn grijze Golf met een snelheid van ongeveer 55 kilometer per uur (je mag er 60). In een flauwe bocht komt de wagen op de verkeerde weghelft en rijdt de automobilist recht op de renners af. Drie van hen kunnen de wagen nog net ontwijken, maar de andere drie komen vol in aanraking met de wagen. Zij raken ernstig gewond en moeten maanden revalideren. Een van hen loopt nog steeds met kruk ken. De kans is groot dat hij blij vend invalide is. Tijdens de rechtszaak twee we ken geleden vertelden de renners welke impact het ongeluk had op hun leven en dat van hun gezin. De automobilist gaf aan dat hij door de lage zonnestand verblind was en de i Ondanks het feit dat de renners er niet mochten rijden, is de chauffeur schuldig renners niet had gezien. Zijn advo caat vond dat hem niets te verwij ten viel en vroeg om vrijspraak. De rechtbank Utrecht deed giste ren uitspraak: ondanks het feit dat de renners daar niet mochten rij den, was de automobilist schuldig aan het ongeluk. Hij had de renners moeten zien. „Dat zij daar niet mochten rijden, heft zijn schuld niet op", aldus de rechter. Volgens haar had de automobilist meteen toen hij last van de zon kreeg vaart moeten minderen om te voorko men dat hij op de verkeerde weg helft belandde. Door aanmerkelijke onoplettendheid heeft hij een on geluk veroorzaakt met ernstige ge volgen voor drie personen. De man werd veroordeeld tot 120 uur dienstverlening en mag zes maan den niet achter het stuur. De uit spraak was zwaarder dan de eis van 90 uur dienstverlening en zes maanden rijontzegging. Over de vergoeding van de geleden schade loopt een civiele procedure. vrijdag 5 januari 2018 GO Trump heeft geen 'knop' Karlijn Van Houwelingen New York Trump en zijn ge volg verlaten het hoof kwartier van de FBI. De militair achter hem draagt de 'foot ball' met daarin de nu cleaire instructies. FOTOEPA —Bruce Blair, onderzoeker Hoewel de zes wielrenners niet op de rijbaan hadden mogen rij den, werd de automobilist die hen van de weg afreed gisteren veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur. Hans-Paul Andriessen Utrecht Drie renners konden de auto op de bovendijk in Wilnis ontwij ken. FOTO PETER BAKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11