Cohen onderzoekt 'Moorlag- constructie' Gebruik OV-f iets gestegen 10 Vrouw vindt gestolen erfstuk weer in eigen brievenbus Na een bewogen Facebookoproep kreeg Colette Edelenbosch haar gestolen erfstuk terug. „Ik heb geleerd met compassie anderen te kijken." De rechter veegde kort voor kerst de vloer aan met de constructie van sociale werkplaats Alescon in As sen, waarbij honderden arbeidsbe- perkten via een eigen uitzendbu reau werden ingehuurd. Moorlag was tot november directeur van Alescon. Binnen de PvdA wordt druk op hem uitgeoefend om op te stappen als Kamerlid, omdat de partij tegen schijnconstructies is. „De situatie zoals die is ontstaan bij Alescon vinden wij niet wense lijk", zegt Jan-Jaap de Haan, direc teur van Cedris, tegen deze krant. „Omdat wij hechten aan correcte uitvoering van de Wet sociale werkvoorziening, waar deze uit spraak over gaat, willen wij verken nen of dit vaker voorkomt. Zoja, op welke manier en op welke schaal." Alle negentig sociale werkplaat sen in Nederland zijn aangesloten bij Cedris. Voormalig PvdA-leider Job Cohen is voorzitter van de ver eniging, maar wil zelf geen com mentaar geven. Vorige week verklaarde Moorlag bij het PvdA-bestuur dat de con structie niet uniek is. Volgens hem 'dwingt de Participatiewet tot pay- rollcontracten'. De ondernemings raad van Alescon en vakbond FNV wisten jarenlang van de construc tie. „Als dit de nieuwe morele stan daard is, dan komt de positie van honderden PvdA-bestuurders in het geding", zei Moorlag. „Dan kun je de hele middenberm van de A12 van de Duitse grens tot aan Den Haag volhangen met bestuurders die net zo opereren." Het is beslist geen muse umstuk, de gouden han ger met opaal. Maar voor Colette Edelenbosch (47), werkzaam als loop baancoach en eigenaar van yogaprak- tijk Volop Yoga, is het sieraad van grote waarde. „Het is van mijn over grootmoeder geweest en die kreeg het vermoedelijk aan het begin van de twintigste eeuw. Wat het voor mij bijzonder maakt, is dat het vier gene raties vrouwen met elkaar verbindt. Daarvan ben ik nu de laatste in lijn, want mijn moeder van wie ik het kreeg is ook overleden. Sinds ik het stuk heb gekregen heb ik altijd ge dacht: dieven moeten dit hangertje niet meenemen." Toch gebeurde het, in het week einde van 16 en 17 december. Aan vankelijk hadden Edelenbosch en haar echtgenoot uit Culemborg het niet eens in de gaten. „Toen we te rugkwamen van een scholingsweek- einde yoga in Vlissingen zagen we dat er binnen een deur open was en een krukje op een vreemde plaats stond. Verder was er niets te zien. Tot we gingen slapen, toen bleek dat een raam geforceerd was." Dat uitgerekend de hanger was ontvreemd en verder niets - 'ik mis We doen allemaal wel iets stoms. Als iemand dit lef toont, ga ik hem dit niet nadragen nog een identifier van de bank, maar die kan net zo goed ergens in huis liggen' - raakte haar enorm. Ze plaatste een bewogen boodschap op Facebook: 'Beste inbreker, ik weet niet wat jou ertoe gebracht heeft ons raam te forceren toen wij niet thuis waren. Misschien hebben jouw kin deren eten nodig. Misschien ben je boos op de maatschappij die jou te kort doet. Misschien heb je er niet over nagedacht en deed je het omdat je niet beter weet, of gekwetst bent geraakt en nu schijt hebt aan ieder een... ik weet het niet.' Verderop in het bericht roept ze de inbreker op het hangertje anoniem terug te bezorgen. 'En als je het geld écht nodig had, bel dan aan. Dan kan ik je misschien iets geven wat écht van waarde is voor jou'. Ook doet ze de oproep om uit te kijken bij juweliers of goudhandela ren. „Ik had behoefte het te delen, ook omdat ik me afvroeg wat iemand bezielde om zo netjes een huis bin nen te sluipen. In mijn studententijd heb ik een inbraak gehad waar ie mand door de kamer was geraust. Dit was haast het tegenovergestelde." Haar bericht wordt ruim 23 duizend keer gedeeld. En dan is het 3 januari en vindt ze haar erfstuk terug. Opnieuw plaatst ze een bericht op Facebook, deels ge richt aan de inbreker van wie ze ver moedt dat die - of zijn of haar omge ving - ook meeleest: 'Ik voel me ont roerd, geraakt. Dat jij de moed had je te laten raken en terug te komen. Het risico nam dat ik je zou zien.' Aangifte Edelenbosch had aangifte gedaan bij de politie, maar beslist nu de zaak te zaak te laten rusten. „Ik hoop dat het leven van deze persoon iets beter wordt. Ik heb geleerd, ook vanuit mijn yoga-achtergrond, met compas sie naar mezelf en anderen te kijken. We doen allemaal wel eens iets stoms, ik net zo goed. Als iemand dit lef toont, ga ik hem dit niet nadra gen." Om te besluiten: „Het mysterie dat er nu aan blijft kleven is ook wel mooi." Dat blijkt uit cijfers die deze krant bij NS heeft opgevraagd. De OV- fiets is met afstand de populairste deelfiets van Nederland. Sinds rei zigers per 1 januari 2017 geen abon nement meer hoeven af te sluiten voor 10 euro per jaar, is het aantal gebruikers van de OV-fiets geste gen van 200.000 naar 500.000. „De abonnementskosten bleken een drempel te vormen voor het ge bruik van de OV-fiets", zegt NS- woordvoerder Corien Koetsier. 50 cent Om een OV-fiets te kunnen ge bruiken is nu alleen nog een per soonlijke OV-chipkaart of NS- Business Card nodig. Daarnaast wordt er jaarlijks 1 cent afgeschre ven ter controle van persoons- en betaalgegevens. Reizigers huren nu W Sinds reizigers geen abonnement meer hoeven af te sluiten, is het aantal gebruikers gestegen een fiets voor 3,85 euro, dat is 50 cent duurder dan toen het abonne ment nog verplicht was. De OV-fiets begon in 2003 als zelfstandige stichting en is in 2008 door NS overgenomen. Op 300 lo caties staan nu in totaal bijna 15.000 OV-fietsen. Door de grote groei blijft de be schikbaarheid van de OV-fiets 'een punt van aandacht', geeft de NS-woordvoerder toe. „Daarom hebben we het plan om 6.000 nieuwe OV-fietsen te bestellen. Maar het kan zijn dat we bijvoor beeld in mei tot de conclusie ko men dat er weer meer fietsen bij moeten komen." In 2017 kwamen er ook al 6.000 OV-fietsen bij, onder meer op sta tions Amsterdam Zuid, Den Haag en Utrecht Centraal. De beschik baarheid is volgens NS ook verbe terd door nieuwe software. Koet sier: „Er kan eerder ingespeeld wor den op locaties met tekorten en we weten beter wanneer een fiets aan vervanging of reparatie toe is." vrijdag 5 januari 2018 GO De landelijke koepel van sociale werkplaatsen Cedris, waarvan PvdA-prominent Job Cohen voorzitter is, gaat onderzoeken of meer gemeenten arbeidsbe- perkten inhuren via een schijn constructie. Vakbond FNV én bekritiseerd PvdA-Kamerlid Wil- liam Moorlag stellen dat het veel vaker gebeurt. Peter Winterman Den Haag Bracht inbreker met spijt hangert j e terug? Bram van Schaik Culemborg Colette Edelen bosch met het gouden hangertje. FOTO WILLIAM HOOGTEYLING —Colette Edelenbosch Er zijn nu bijna 15.000 OV-fietsen. Door de toegenomen interesse is de beschikbaarheid volgens NS 'een punt van aandacht', fotoanp In 2017 is er een recordaantal van 3,2 miljoen ritten gemaakt met de OV-fiets. De vraag naar de geel-blauwe huurfiets van NS is met een derde gestegen ten opzichte van 2016. Marcia Nieuwenhuis Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10