Ook Pvd A-top onder de loep bij onderzoek naar Moorlag Passagier Ryanair: Ik ga via de vleugel 9 nm>. Ik hoop dat hij elke nachtwakker schrikt en weet dat hij fout zat houdt ze haar peuter in de gaten die om de haverklap moet plassen. Ze heeft het potje ontdekt, zegt Joanna geamuseerd. „Dit hadden mijn ou ders zó leuk gevonden." Die ge dachte maakt haar ook kwaad. „Mijn woede lijkt alleen maar te groeien sinds de geboorte van mijn dochter. De dader heeft niet alleen mij iets afgenomen, maar ook haar." Ze gebaart naar Skye, die haar opa en oma nooit zal ontmoeten. Ter herinnering heeft Joanna een por tret van haar vader laten tatoeëren op haar bovenarm. „Voor mama moet ik nog even sparen." Hij was elektromonteur, zij taxichauffeur. Ruzie Op de dag van het ongeluk heeft Jo anna een ruzie bijgelegd met haar ouders. Ze was een lastige tiener, vat ze samen. „Ik ben zo blij dat we nog gepraat hebben." Ze spreken af dat vanaf nu alles beter zal gaan, maar hun dood verandert alles. Joanna loopt studievertraging op, moet op nieuw leren lopen met krukken, ontmoet de verkeerde mensen en blijft soms nachtenlang weg. Joanna wil in het ouderlijk huis blijven wo nen. Veel te duur, achteraf bezien, maar afscheid nemen kan ze niet. Het geeft oma Wil, vandaag ook aanwezig in de kleine flatwoning van Joanna, slapeloze nachten. Te gelijk heeft ze haar handen vol aan de twee jongsten, Ashley en Djah- mila, die ze in huis neemt. Toen nog 15 en 16, inmiddels 20 en 22 jaar oud. Oma Wil: „Als grootouders doe je normaal de leuke dingen. Ga je met je kleindochters shoppen of een dagje weg. Nu moest ik opeens weer op school opdraven, omdat de één agressief werd, de andere niet met de leraar kon opschieten. Bij alles vroegen we ons af: hoe zouden mijn dochter en schoonzoon reageren? Doen we het goed? Tijd om te rou wen was er bijna niet." De politie stond in 2012 's nachts bij haar op de stoep. Woest was ze geworden op de agenten. „Ze had den de verkeerde voor zich. Dit ging niet over mijn dochter. Corina was taxichauffeur, kende elk kruispunt, elk steentje. Dit moest een vergis sing zijn." Hulpinstanties De jongste twee slagen alsnog voor hun middelbare school, maar ma ken een vervolgopleiding niet af. Jo anna, die sinds kort in een mannen modezaak werkt, vraagt zich wei eens af of zij en haar zusje al zo jong moeder waren geworden als hun ouders nog geleefd hadden. „Die hadden erop gestaan dat wij een op leiding volgden. Ik denk ergens dat we een leegte proberen op te vul len." De hulpinstanties hebben gefaald, vindt ze. Die hadden hen veel in tensiever moeten begeleiden. De psychische hulp, die ze ook nu na 5,5 jaar nodig hebben, kwam te laat op gang. Oma Wil: „We moesten al les op eigen houtje uitzoeken." Elke dag brandt ze een kaarsje voor haar man, die afgelopen jaar overleed. Ten tijde van het ongeluk was hij al 65, maar bleef jaren doorwerken om de opvoeding van de kleindochters te bekostigen. „Het waren drie tie ners. Die willen kleding, make-up, naar de kapper. We wilden dat ze niks tekortkwamen." Binnen een week zal de com missie, bestaande uit oud-Ka merlid Saskia Noorman-Den Uyl, voorzitter van Jeugdzorg Nederland Hans Spigt en wet houder in Menterwolde Thea van der Veen, rapport uitbren gen, ongeacht de vraag of Moorlag (foto) meewerkt aan het onderzoek. Voor het einde van het Tweede Kamerreces moet de kwestie opgelost zijn. 153» Volgens partij bronnen is het par tijbestuur geïrri- teerd dat Moorlag nu moeilijk doet over het onderzoek dat hij wilde. Een vertrouweling van Moorlag zegt dat het niet bijdraagt tot een oplossing als beide partijen het niet eens zijn over de opzet van het onderzoek. Moorlag vindt niet dat een willekeurige commissie kan bepalen of hij nog geloofwaardig is als Ka merlid. Dat moet de fractie be palen. Moorlag is vorige maand in opspraak geraakt door een ge rechtelijke uitspraak, waarin het werken met een schijncon structie door de sociale werk plaats Alescon onwettig werd verklaard. Moorlag was tot zijn Kamerlidmaatschap directeur van Alescon. Daarop ontstond onrust in de partij. Een tweede bezwaar van Moorlag zou zijn dat zijn handelen niet naar de erecode van de PvdA wordt ge toetst en ook niet naar de inte- griteitsnorm van goed bestuur. Uit het persbericht dat partij voorzitter Nelleke Vedelaar na twaalf dagen radiostilte uit bracht valt af te leiden dat de onderzoeksopdracht breder is dan alleen het handelen van Moorlag als Kamerlid en direc teur van de sociale werkplaats Alescon. r\ Asscher Ook het chaotische proces dat zich rond de feestdagen achter de schermen afspeelde, zal te gen het licht worden gehou den. Dat betekent dat ook naar de werkwijze van het par tijbestuur, politiek lei der Lodewijk As scher en vice-frac- tievoorzitter Sha- ron Dijksma wordt gekeken. Het partijbestuur maakt een gehar naste indruk. De be stuursleden vinden dat er een andere wind moet waaien. Compromissen heeft de PvdA van 38 naar 9 zetels gebracht, zo redeneren zij. Nu moet er een harde lijn worden getrokken. W Compromissen heeft de PvdA van 38 naar 9 zetels gebracht Dit kan ook betekenen dat PvdA-wethouders die mee werken aan dergelijke con structies, vlak voor de gemeen teraadsverkiezingen van maart, hun positie moeten opgeven. MALAGA Een passagier van Ryanair is aangehouden omdat hij het vliegtuig via de nooduitgang had verla ten. Hij zat vervolgens ge ruime tijd op de vleugel van het toestel, aldus Britse me dia. De man hangt vermoe delijk een forse boete boven het hoofd. Een andere pas sagier fdmde hoe de man, naar verluidt een Pool, met zijn bagage op de vleugel stond. Hij liet zich uiteinde lijk overhalen toch weer in te stappen. De luchthaven- politie sloeg de man in de boeien. „De Spaanse autori teiten handelen dit af', al dus de vliegtuigmaatschap pij. Het toestel zou met een uur vertraging zijn aangekomen in het Spaanse Malaga en daarna nog een half uur hebben stilgestaan. Een me depassagier vertelde de Daily Mail dat de Pool last had van zijn astma en drin gend buitenlucht nodig had. Een andere getuige zei dat de man de nooduitgang opende met de woorden: „Ik ga via de vleugel." donderdag 4 januari 2018 GO —Joanna Heath De PvdA-commissie gaat gewoon aan de slag, on danks het feit dat het in op spraak geraakte PvdA-Ka- merlid William Moorlag het niet eens is met de onder zoeksopdracht. Volgens in gewijden beraadt hij zich op de vraag of hij de commissie te woord zal staan. Jan Hoedeman Den Haag m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9