1 8 Ruim vijfjaar geleden kwamen Peter en Corina Heath om het leven tijdens een auto-ongeluk. Hun tienerdochters op de achterbank raakten gewond, maar overleefden het. Hoe is het nu met hen? ZUSSEN VERLOREN HUN OUDERS VIJF JAAR LATER Het waren drie tieners. We wilden dat ze niets tekortkwamen odra ze met haar auto over het heu veltje op de Burge meester van Dijk- laan in Capelle aan den IJssel rijdt, breekt het zweet haar uit. Elke keer opnieuw. Joanna Heath zit achterin de auto wanneer in 2012 plots een auto over ditzelfde heuveltje stuift en op hun weghelft slingert. De koplampen schijnen recht naar binnen. Haar moeder be gint te gillen, geeft een ruk aan het stuur. „Péét, riep ze naar mijn vader. Péét!" Dan volgt de klap. Zo hard dat Joanna's heup en bekken breken. De deuren worden opengetrokken door omstanders. Joanna voelt nog in de nek van haar moeder. Geen hart slag. Als de hulpdiensten arriveren ligt het meisje, dan 19 jaar, naast de auto op de weg, kijkend naar haar va der die vreemd ademt. „Ik was moe, ik wilde slapen maar dat mocht niet van de agent naast me. Mijn nek werd vastgehouden, maar ooh mijn benen deden zo'n pijn." Dat is waar Joanna aan denkt als ze over het heuveltje rijdt op een van de belangrijkste toegangswegen naar haar woonplaats Capelle aan de IJs sel. Op de achterbank zit nu een 2-ja- rig meisje met zilveren oorbellen, dochter Skye. Ja, er is veel gebeurd, knikt Joanna. Vijfjaar geleden wer den drie tieners (15,16 en 19) wees, nu zijn het jonge vrouwen. Twee van hen zelfs moeder. Alledrie wonen nog in Capelle, vlakbij oma Wil Berkenpeis die zich na het ongeluk ontfermde over de meisjes. Afgelopen dagen pendelde de familie dagelijks naar het zieken huis, waar de middelste zus, Ashley (22) te vroeg is bevallen van haar tweede kind. Op eerste kerstdag wa ren de zusjes even samen. Er werd gegourmet met oma en een bezoek aan het familiegraf gebracht. Tranen Joanna geeft het interview als oudste van de drie, zoals ze dat ook deed het halfjaar na het ongeluk. Daar sprak ze in de rechtbank de dader aan, die bij elke zin iets verder ineen kromp. In de nacht van het ongeluk, 26 au gustus 2012, was het Capelse gezin op de terugweg van oma's verjaar dag. Hij had net een pakje sigaretten gekocht bij het tankstation. Halver wege die twee adressen veranderde de toekomst voorgoed. De dader - die Joanna kende van feestjes - reed 114 kilometer per uur op de laan waar je 50 mag, bleek later uit onderzoek. Hij kreeg 2,5 jaar cel. Net als toen heeft Joanna haar lange golvende haren in een strakke staart gebonden, en probeert de tra nen weg te slikken. Ze weet niet of ze de dader ooit zal kunnen vergeven. Eén keer hebben ze elkaar nog gesproken, op het ge meentehuis met de wethouder als mediator. De dader moest huilen. Zij ook? Ze weet het niet meer. Ze voelt vooral boosheid en onmacht. „Ik zei: jij hebt je vader meegenomen, ik ben hier alleen. Het klinkt misschien hard, maar ik hoop dat hij elke nacht wakker schrikt en weet dat hij fout zat. Ik sta er elke dag mee op." In het weblog 'Het leven als wees' dat ze vorig jaar schreef, vertelt ze over de begrafenis die ze destijds vanuit haar ziekenhuisbed regelde. Ze zocht de muziek uit - Country Roads voor papa, No Woman No Cry voor mama - zorgde voor witte dui ven en 'verpestte' vier A4'tjes voor ze de juiste afscheidswoorden kon vin den. De gasten liet ze iets schrijven op de binnenkant van de kistdeksel. „Dan hebben ze af en toe wat te le zen." In 2012 was ze nog een meisje, nu een moeder. Met een schuin oog donderdag 4 januari 2018 GO 'Skye op het pot j e, dit hadden mijn ouders zó leuk gevonden' Hanneke van Houwelingen Capelle aan den IJssel Corina en Peter Heath. foto privé —Oma Wil Berkenpeis Portret van de zus jes Heath, die ruim vijf jaar geleden hun ou ders verloren bij een auto-ongeluk, met v.l.n.r.: Ashley, oma Wil Berkenpeis met Skye (dochtertje van Jo anna), Djahmila en Joanna. FOTO BART HOOGVELD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8