Nederland blijft Soedanezen uitzetten ondanks rel in België 7 Noord-Korea doorbreekt zwijgen met vraag over Olympische Winterspelen Ze hebben na één jaar en negen maanden weer eens met elkaar gebeld, de beide Korea's. Het opnieuw in gebruik nemen van de militaire hotline geldt als een diplomatieke doorbraak. Opeens hing Noord-Korea aan de lijn. Met de vraag of het land mag meedoen met de Olympische Spelen, die over enkele weken beginnen in Zuid-Ko- rea. De militair achter het het plompe telefoontoestel schrok zich waar schijnlijk een ongeluk. De telefoon was al tijden niet meer overgegaan. Zuid-Korea probeerde elke dag het noorden te bereiken. Maar niemand nam op. Noord-Korea had de telefoonlijn af gesloten. Pyongyang was kwaad om dat Zuid-Korea fabrieken die het in Noord-Korea heeft, had stilgelegd. Dat gebeurde weer als reactie op nucleaire proeven die Noord-Korea in januari 2016 deed. Het enige overgebleven communi catiekanaal tussen de Korea's waren luidsprekers op de grens. Zo schreeuwden de Zuid-Koreanen een keer naar de buren dat ze een schip van hen in beslag hadden genomen omdat het voer op een plek waar dat niet mocht. Maar Zuid-Korea liet ook propa ganda uit de luidsprekers schallen. De Noord-Koreaanse militairen werden er hoorndol van en schoten de boxen in 2015 kapot. Noord-Korea liet zelf ook luidsprekers aanrukken. Maar die zouden van zulke slechte kwaliteit zijn, dat de boodschappen nauwelijks waren te verstaan. Vredeshuis Ihssen 1950 en 1953 vochten het com munistische Noord-Korea en het wes terse Zuid-Korea een bloedige oorlog uit. Sindsdien geldt er een gespannen wapenstilstand, die geregeld wordt geschonden. Officieel zijn de twee landen nog in oorlog. Om ongelukken te voorkomen, is de militaire hotlijn op de grens in 1972 in gebruik genomen. De telefoon van de Zuid-Koreanen staat in het 'vredes huis', een klein kantoor in het grens dorp Panmunjom. De 'noord-zuid-di- rect-telefoon' heeft vanwege het beeld scherm wel iets weg van een oude spel computer. Een groene hoorn is voor de uitgaande telefoontjes, een rode voor de inkomende. Naast het toestel staat een fax, waar uit geregeld een bericht van de Noord- Koreanen komt rollen. Dat kunnen vragen zijn over de logistiek op de grens, maar ook regelrechte bedreigin gen. Minder dan 100 meter verderop staat het gebouwtje waar de Noord-Ko- reanen achter hun toestel zitten. Los van de militaire hotline lopen nog 33 telefoonlijnen door het kan- Op de even dagen belde het zuiden, op de oneven dagen het noorden toortje in Panmunjom. Via die ver bindingen kunnen de landen over heidsinformatie geven, afspraken maken over economische samen werking of een datum prikken voor een telefonische vergadering. Tijdsverschil Voordat de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un de militaire hotlijn af sloot, belden de beide Korea's twee keer per dag met elkaar. Om gebak kelei te voorkomen over wie als eer ste belt, spraken de landen af dat het zuiden op de even dagen het initiatief neemt, het noorden op de oneven dagen. En altijd stipt om 09:00 uur en 16:00 uur. Dat liep mis toen Noord-Korea in 2015 besloot de klok voorgoed een half uur terug te zetten, waarmee er tussen beide landen een tijdsver schil ontstond. De verklaringen van de uitgezette Soedanezen leidden in België tot een politieke rel. „Ze hebben mij meteen na de landing in Soedan opgepakt, urenlang verhoord en met stokken op mijn voeten gesla gen. Pas twee dagen later lieten ze mij vrij", vertelde een van hen de Belgische media, doelend op de lo kale veiligheidsdiensten. De rel ontstond omdat de Belgi sche staatssecretaris Francken in september nog verklaarde dat Bel gië illegale Soedanezen zonder problemen kon terugsturen. Hij haalde zelfs een delegatie ambte naren uit Soedan naar België om te helpen bij de identificatie van ruim 40 ongedocumenteerde mi granten, van wie de asieldienst België stopt na folterverhalen met terugsturen van Soedanese illegalen vermoedde dat het Soedanezen waren. Belgische media wezen er toen al op dat er aanwijzingen wa ren dat die delegatie voor een groot deel uit mensen van de inlichtin gendiensten bestond. Na de folterverklaringen van de Soedanezen besloot premier Mi- chel, onder druk van de oppositie, de uitzettingen tot eind januari op te schorten. In de tussentijd wordt onderzocht of de verklaringen van de Soedanezen kloppen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie en Veiligheid in Nederland meldt dat 'de ont wikkelingen in België geen grond zijn voor een beleidswijziging in Nederland'. Nederland kan afge wezen asielzoekers uit Soedan desnoods gedwongen laten terug keren. Net als België werkt Neder land met Soedan samen: dit najaar was er nog een delegatie uit het land te gast bij de Nederlandse Dienst Terugkeer Vertrek. Er hebben dit jaar zo'n 250 Soe danezen asiel aangevraagd in Ne derland. Hoe vaak die aanvraag is afgewezen en hoeveel Soedanezen zijn uitgezet was deze week niet te achterhalen. „In Soedan krijg je al snel te maken met de veiligheids diensten, en die zijn berucht", zegt Ruud Bosgraaf van Amnesty In ternational. „En volgens interna tionale verdragen geldt: bij twijfel niet terugsturen." www.dejongintra.nl/wintersport donderdag 4 januari 2018 GO Hallo, is daar iemand? Pyongyang hier... Gerben van 't Hof Rotterdam/Panmunjom De telefooninstallatie in het Zuid-Koreaanse vredeshuis. De groene hoorn is voor uitgaande gesprekken, fotoepa België is tijdelijk gestopt met het terugsturen van illegale Soedanezen nadat die verklaar den na terugkomst te zijn gefol terd. Nederland laat het beleid vooralsnog ongewijzigd. Cyril Rosman Den Haag De Belgische staatssecreta ris Theo Francken (r). fotobelga Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur SCR De beste hotels, pensions, chalets en appartementen Per auto, luxe pendelbus, vliegtuig of Alpen Express trein Skipas, skischool en skihuur naar wens bij te boeken Diverse wintersportvakanties met sneeuwgarantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7