Klei schuift van dijk bij kerncentrale Meer bedrijvigheid en werkgelegenheid Rob Marinissen gaat fotograferend de wereld over Dat de economie op volle toeren draait, blijkt ook uit de toename van het aantal snel groeiende bedrijven. Zeeland telde 435 van die 'snelle jongens' in 2016. donderdag 4 januari 2018 pzc.nl ■e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl BORSSELE De extra kleilaag die op de zeedijk bij de kerncentrale is gelegd, is over een lengte van enkele tientallen meters gaan schuiven. De an derhalf meter dikke laag is een paar jaar geleden als extra beveiliging aangebracht om de dijk bij de centrale nog beter bestand te maken tegen overslaand water. Het gaat om een laag klei die boven op een stevige dijk ligt. Van een gevaarlijke situatie is geen sprake, aldus een woordvoerder van Waterschap Scheldestro- men. Medewerkers van het waterschap en de kerncentrale houden een oogje in het zeil. Dit voorjaar wordt de kleilaag hersteld en inge zaaid met gras. Voor dit werk is het nu te nat en te slikkerig, aldus het waterschap. Het schuiven van de kleilaag is al een tijdje geleden geconsta teerd en heeft niets te maken met de storm van gisteren, fotomarcelledavidse Jeffrey Kutterink Vlissingen Zeeland telt steeds meer snel groei ende bedrijven. Dat zijn onderne mingen waarvan het aantal werk nemers over drie achtereenvol gende jaren met gemiddeld tien procent is gegroeid. In 2016 waren er 435 van in Zeeland; 55 meer dan in het jaar ervoor. Dat blijkt uit CBS-cijfers die ge publiceerd zijn op Waarstaatjege- meente.nl. Bedrijven worden snelle groeiers door andere bedrijven over te nemen of door het aannemen van veel nieuwe mensen. Het aan tal van dat type bedrijven zegt iets over de stand van de economie. Dienstverlening De snelle groeiers zitten vaak in de zakelijke dienstverlening. Maar ook in de bouw en de horeca breidden veel bedrijven hun personeelsbe stand rap uit. De toename van snelle groeiers zorgt volgens het CBS voor 'meer bedrijvigheid en werkgelegenheid'. Hoewel Zeeland het over het al gemeen goed doet, bestaan tussen de gemeenten aanmerkelijke ver schillen, blijkt uit de cijfers over 2016. De meeste 'snelgroeiers' staan in Middelburg (65), Goes en Ter- neuzen (beide 55). Van die drie valt Goes op als wordt ingezoomd op de cijfers van 2011 tot en met 2026. Want in zes jaar tijd is daar het aan tal 'snelle jongens' gedaald van 75 (2011) naar 55 nu. Sluis is van alle Zeeuwse ge meenten de enige waar de hoeveel heid snel groeiende bedrijven in 2026 is gedaald. Waren er in 2015 nog 40 snelle groeiers, in 2026 wa ren dat er 30. Maar ook hier valt iets op als wordt ingezoomd op de his torische cijfers. Die laten namelijk een schommeling zien. In 2011 telde Sluis ook 30 'snelgroeiers'. Dat aan tal stijgt naar 35 in 2013 en beleeft met 40 een hoogtepunt in 2025. Een De meeste 'snelgroeiers' staan in Middelburg, Goes en Terneuzen verklaring voor de daling naar 30 in 2026 heeft het CBS niet. Opmerkelijk is dat de gemeenten met de meeste 'snelle jongens' niet per definitie de gemeenten zijn waar dat type bedrijven ook het hardst stijgt. Want als 2016 en 2015 met elkaar worden vergeleken, dan zitten de snel groeiende bedrijven vooral in de lift in Tholen (+20), Middelburg (+15) en Schouwen- Duiveland (+15). Alles bij elkaar genomen bete kent het dat op iedere duizend be drijfsvestigingen in Zeeland er in 2016 veertien kunnen worden aan gemerkt als snelle groeier. Dat is het op een na hoogste niveau sinds 2010, het jaar waarin het statistiek bureau met deze tellingen begon. Alleen in 2011 lag dat aantal op 14,8. In de jaren erna was het lager. Zee land zit precies op het landelijk ge middelde. Want in Nederland zijn ook veertien op de duizend bedrij ven 'snelgroeiers'. It ZEELAND 8 nr^Ti Steeds meer snelle groeiers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67