BANA^'Fïv. 10 ZE BAMANAJ»-\^ De haven van Antwerpen neemt de rol van die van Rotterdam over als het gaat om de doorvoer van cocaïne. In20i7 werd zelfs een record gevestigd. PREMIUM Smokkelbendes lijken Antwerpen te hebben verkozen boven Rot terdam als favoriete in- en doorvoerhaven voor Zuid-Amerikaanse cocaïne. In 2017 werd er maar liefst 38 ton coke on derschept met een straatwaarde van zo'n 1,8 miljard euro, een nieuw record voor de Belgische haven. Een groot, zo niet het grootste, deel van het 'witte goud' was be stemd voor criminele groeperin gen in Nederland. Dat was volgens de Landelijke Eenheid ook het ge val met de laatste recordzending van 7.000 kilo coke, die de samen werkende Nederlandse en Belgi sche opsporingsdiensten op 30 de cember onderschepten in de Ant werpse dokken. In verband met het prille onder zoek wil woordvoerder Dennis Ja nus van de Landelijke Eenheid niet zeggen wat de precieze eind bestemming was van de laatste megazending, maar in 2017 was West-Brabant heel populair bij de smokkelbendes. Ruim 10 ton coke uit de Antwerpse haven werd er onderschept of was op weg naar een adres in de regio. Definitieve cijfers over inbeslag nemingen van coke in de steeds beter beveiligde Rotterdamse en andere Nederlandse havens wil het Openbaar Ministerie pas later deze maand vrijgeven. Vaststaat dat de Antwerpse hoeveelheden bij lange na niet worden gehaald. In het recordjaar 2016 werd in Ne derland 13 ton gepakt, in Antwer pen was dat toen al 30 ton. Wat de inbeslagnemingen precies zeggen over de werkelijke omvang van de smokkel per haven, is volgens des kundigen moeilijk vast te stellen, maar ze geven volgens hen ver moedelijk een goede indicatie. De Amerikaanse Drug Enforce- ment Administration waar schuwde vorig jaar voor een explo sieve groei van de coke-export vanuit Zuid-Amerika, waar de grootste producent Colombia is gestopt met het bestrijden van coca-velden. Het gevolg: fors ge groeide oogsten en lagere prijzen. De groothandelsprijs voor een kilo coke schommelt hier nu tussen de 20.000 en 25.000 euro Daarbij blijft de vraag naar coke in Europa volgens verslavingsdes kundigen onverminderd hoog. De groothandelsprijs voor een kilo coke schommelt in Nederland nu tussen de 20.000 en 25.000 euro. Enkele jaren geleden was dat bijna het dubbele. Het leeuwendeel van de smok kel loopt volgens Europol via Ne derland en België, waar de hoe veelheid onderschepte coke de af gelopen vijfjaar is verdubbeld. Antwerpen en de grensstreek ondervinden nu de negatieve ge volgen van de enorme opbloei van de cokehandel. Er is een keiharde drugsoorlog uitgebroken inclusief doodsbedreigingen en afrekenin gen. Om de haverklap worden wo ningen beschoten en auto's in Elke Europeaan die een gram coke koopt, is net zo schuldig aan de instandhouding brand gestoken van onder anderen (ex-) dokwerkers, van wie de poli tie vermoedt dat ze betrokken zijn (geweest) bij het 'uithalen' van coke in de haven. Een werknemer van een containerterminal in Ant werpen werd vorig jaar neerge schoten, een dag nadat een cokezending bij het bedrijf werd onderschept. Regelmatig bereikt het Belgi sche drugsgeweld Nederland. In grensplaats Putte waren in 2016 en 2017 wilde aanslagen met zware vuurwapens op auto's en huizen van Belgische (ex-)dok- werkers. Zij zitten mogelijk in de tang bij (Nederlandse) cokeben des, aldus Antwerpse bronnen. Een van de doelwitten was Thierry C., wiens woning en auto in Kalmthout vorige maand weer onder vuur werden genomen en in brand gestoken. In Rotterdam en Spijkenisse waren vorig jaar liquidaties van twee Belgen met kennelijke con necties in de Antwerpse drugswe reld. Samir el B. (29) was een ver oordeelde drugscrimineel die in zijn vaderland nog drie jaar moest zitten voor de invoer van 56 kilo coke via de Antwerpse haven (2014). Hij werkte in een bende met Michael H., een van de Belgi sche verdachten van de dubbele moord (2015) in Hooge Zwaluwe op twee Nederlandse criminelen bij een cokedeal in een vakantie huisje. El B. werd vorige week vrijdag doodgeschoten voor zijn onder duikadres in Rotterdam, volgens Belgische media vermoedelijk omdat hij een politie-informant was. Voor deze moorden zijn mo tieven en daders nog onbekend, maar ze passen bij het niets ont ziende karakter van de internatio nale cokehandel. In Antwerpen hebben ge meente, justitie, politie, douane, havenbonden - en bazen de nood klok geluid over het doorlopende drugsgeweld. In september is een zogeheten Stroomplan afgespro ken dat voorziet in de integrale aanpak door alle diensten van de ondermij nende drugscriminaliteit in de haven. Criminologen hebben hun scepsis uitgesproken over deze War on Drugs. Ook de Neder landse strafrechtadvocaat Erik Thomas, wiens kantoren cokever- dachten bijstaan, heeft twijfels: „Die producenten gaan echt niet zo maar stoppen. Bovendien: elke Europeaan die een gram coke koopt, is net zo schuldig aan de in standhouding van het probleem." donderdag 4 januari 2018 PREMIUM PREMIUM I PREMIUM j W— PREMIUM Bananen(dozen) blijken gewilde voorwerpen om coke in te verbergen, foto s era en jonas roosens/anp Antwerpen in de ban van cocaïnehandel Hessel de Ree Antwerpen - Erik Thomas, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61