M Inwoners Zierikzee maken er een rommeltje van Schouwse tenor geeft afscheidsconcert in de Burghse Kerk Analyse 7 De Schouwse zanger Mare Canto volgt zijn droom en begint met zijn vriendin een café aan de Costa Blanca. ons. Al een hele tijd. Ik kreeg een tip over een barretje dat te koop stond in Altea, ook aan de Costa Blanca. Maar dat vonden we niks. Omdat we toch in de regio waren, hebben we nog wat rondgekeken. Moraira kende ik, omdat ik er wel eens heb opgetreden. Daar bleek deze bar te koop te staan. Voor een goede prijs en met een muziekvergunning. Nou, ik bén muziek. Dit is precies wat we zochten." Zondag 21 januari rijden Canto en Gomez-Martin met hun hele heb ben en houden in een gehuurd vrachtwagentje naar Spanje. „In het dorp hebben we een huis gehuurd. Op drie minuten lopen, staat het café. Het is nu een soort Engelse pub, maar het wordt een beachbar in Ibizastijl. De vloer en de bar bre ken we eruit. Het café is elf bij veer tien meter en heeft een flink terras. Het café heeft een muziekvergunning. Ik bén muziek, dus dit is wat we zochten Vanaf dat terras kijk je over het par keerterrein op de zee." De twee zien het wel zitten in Moraira: „Het is een van de mooiste dorpjes van de Costa Blanca. Er staan alleen maar miljoenenvilla's en het heeft een prachtige jachthaven. Er komen veel Nederlanders. Ja, heel toeris tisch maar geen low-budget hé." Vanaf eind maart belooft Canto zijn gasten dagelijks live-muziek. „Meestal zal ik dat zelf zijn, want ik blijf gewoon lekker zingen. Dan blijft mijn stem ook goed." Maria delmar, die Canto's optredens ge woonlijk begeleidt met Spaanse dans, gaat in Moraira als 'dj Love' Zijn huis in Serooskerke staat te koop en in de huiskamer liggen al een paar verhuisdozen. Beroepsartiest Mare Canto (48) verruilt zijn geboorte streek Schouwen-Duiveland voor de Spaanse provincie Alicante. Of dat wat met hem doet? „Kijk eens naar buiten, joh. Ik vertrek met vreugde." Sentimenteel wordt Canto, die eigenlijk Borsboom heet, niet van zijn vertrek. „Mijn moeder woont in Brouwershaven en ik heb nog een broer in Renesse. Die komen straks gezellig naar ons. Als je om zeven uur in Rotterdam op het vliegtuig stapt, kun je om elf uur bij mij op het terras zitten. Naar Gro ningen ben je langer onderweg." Canto zit volgend jaar dertig jaar in het vak. Hij kreeg zangles van Caroline Kaart en Christine Deute- kom en won in 1996 de Soundmix- show. Ondanks vele optredens in grote shows in Nederland, Duits land en op tv, wist de tenor nooit door te breken. En hij streeft daar ook niet meer naar, zei hij vorig jaar in deze krant. Van zijn bij elkaar gezongen ka pitaal hebben Canto en zijn vrien din Mariadelmar Gomez-Martin een kroeg gekocht in het dorpje Moraira in de Spaanse provincie Alicante. „Dat is een droom van haar muziek draaien. Canto nodigt in Spanje niet alleen zijn familie uit, maar ook zijn vrienden. En daar zit ten een paar vakgenoten tussen. „Met Ben Cramer, waarmee ik afge lopen weekeinde nog in Zierikzee heb opgetreden, ben ik goed be vriend. We zien elkaar ook privé. Maar Lee Towers ken ik nog veel langer. En als Leen een avondje bij ons komt zingen, hebben we volle bak hoor." Fans van Canto kunnen de zan ger zaterdag voor het laatst bewon deren tijdens het Nieuwjaarscon cert van de Vrienden van Burgh in de Burghse Kerk. Met name het centrum van Zie rikzee biedt de eerste dagen van het nieuwe jaar een ar moedige indruk. Plastic zakken van de prullenbakken bungelen openlijk in de wind. De omhulsels zijn - op het deksel na - tijdelijk verwijderd om vuurwerkschade te voorkomen. De bakken worden deze week terug geplaatst. Ondertussen zijn tal van zakken gescheurd en braken ze opvallend veel huishoudelijk afval uit. Het lijkt er op dat binnenstadbewoners zo een creatieve manier denken te hebben gevonden om de 1,19 euro te ontlo pen, die sinds 1 januari per keer in re kening wordt gebracht voor het ge bruik van de ondergrondse afvalcon tainers. Op Facebookplatforms verfoeien inwoners de gemeente om het nieuwe inzamelingsbeleid. Dat werkt de hoeveelheid zwerfafVal in de hand, werd bij voorbaat geroepen. Ook al gingen de basistarieven fors omlaag van maximaal 318 euro per jaar naar nu 216 euro als hoogste ta rief voor huishoudens van drie per sonen of meer. Kleinere huishou dens betalen dit jaar 167 euro in plaats van 261 euro vastrecht. Door het afVal voorstaan strikt te scheiden, blijft er minder over om weg te gooien in de grijze rolemmer (4,75 per keer legen) of ondergrondse rest- afvalcontainers. Zo hebben inwoners een verdere bezuiniging op hun af- valkosten voortaan zelf voor een be langrijk deel in de hand. Mits we er geen rommeltje van maken. Feit is dat binnenstadbewoners van Zierikzee iets worden achterge steld ten opzichte van de overige in woners van Schouwen-Duiveland. GFT en restafval moeten namelijk in één en dezelfde vuilniszak in de on dergrondse containers worden gede poneerd. Per saldo houdt een huis houden in de binnenstad zo noodge dwongen meer afval over. De door wethouder Jacqueline van Burg be loofde 'passende oplossing' ter com pensatie blijft uit. Ophaaldienst En dus zoeken sommige inwoners naar andere wegen om van hun afval af te komen, wijst de praktijk na drie dagen al uit. Daarmee realiseren ze zich niet dat die prullenbakken ook moeten worden geleegd. Medewer kers van de ophaaldienst signaleren dat waar ze doorgaans zes uur deden over een rondje om de bak ken te legen, daar nu twee dagen voor nodig zijn. Die uren moeten ook wor den betaald, dus uiteindelijk betalen alle burgers daar mooi aan mee. Het is net als met de kerstbomen. Sinds zestien jaar weet men niet be ter dan dat de jeugd die na de jaar wisseling ophaalt voor een groots vreugdevuur. Door misverstanden rond de organisatie gaat die traditie dit keer niet door. En vliegen de ver weesde dennen en sparren met een storm als die van gisteren door de straten van Zierikzee. Slechts een en keling kwam na drie dagen tot inkeer en haalde zijn boom binnen; om zelf af te voeren naar de (nog altijd gratis) milieustraat of gesnoeid te verwer ken tot groenafval. Kost niks! Opge ruimd staat netjes. Opgeruimd siert Zierikzee. donderdag 4 januari 2018 SD Canto vertrekt naar Alicante Mare Canto met zijn partner Mariadelmar Gomez-Martin foto dirk-jan gjeltema - Mare Canto Ton van den Nouweland Serooskerke Zierikzee is het nieuwe jaar rom melig begonnen. Kerstbomen lig gen her en der ver spreid op straat. Vuurwerkresten zijn achtergelaten. Openbare prullen bakken puilen uit. Bewoners wijzen heel makkelijk naar de gemeente. Maar waar eindigt de eigen verant woordelijkheid? Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60