Verhalen over v- n -m' P>AI,F 4 Hans en Grietje Geen heks, maar een komisch tovenaarsduo aast op Hans en Grietje in de gelijknamige musical. Het aloude verhaal heeft een heel eigen wending gekregen. Met veel dans, grapjes en... Titus en Fien. Drs Down: hilarisch en warm-menselijk spektakel Hoogtepunten uit opera's Rossini prookjes zijn onuit puttelijk en altijd weer boeiend. Als musical is dat natuur- lijk niet minder. Er is één gezelschap dat zich daarin heeft ge specialiseerd, met groot succes. Van Hoorne Entertainment is de naam. Een jonge organisatie die al sinds 2008 ieder seizoen een nieuwe sprookjesmusical produceert. Op die manier is al een aantal klassiekers op de planken gekomen. Rapunzel, De Gelaarsde Kat, Roodkapje, Sneeuwwitje en Assepoester. En nu ook Hans en Grietje. In dat overbekende sprookje wor den twee kinderen in het bos achter gelaten, omdat de vader en de stief moeder te arm zijn om voor ze te zor gen. Als ze de weg terug niet kunnen vinden, dwalen ze hongerig rond en vinden een huisje van brood en koek. De bewoner van het huisje blijkt een boze heks te zijn. Natuurlijk loopt het uiteindelijk goed af (althans in de zorgvuldig ge kuiste versies van de 19de eeuw). Kinderen vinden het machtige ver halen. Maar veel aanleiding om te la- Eerst verlekkeren ze die kinderen, dan verbieden ze het snoepen WïiTWi chen, te dansen of te zingen is er in de meeste sprookjes nauwelijks. Dus een sprookje als basis voor een musi cal is niet het eerste waar je aan denkt. Titus en Fien Het succes van de Van Hoorne musi cals zit erin, dat er altijd een nieuwe, onverwachte en humoristische draai aan het verhaal gegeven wordt. Want van een opdringerige bazin die haar voor avances ongevoelige houthakker ontslaat, kun je al heel wat méér ma ken dan van een uitgeteerde stief moeder. En in de laatste jaren is daar nog een onfeilbare factor bijgeko men: Titus en Fien. Titus en Fien vormen een komisch duo, met een eigen tv-kanaal. Hun drukke en luidruchtige humor heeft een hoog slapstick-gehalte (met ge lijkenissen van een André van Duin- pret). Ze zijn zeer geliefd bij kinderen en kunnen zo nu en dan heel verras send uit de hoek komen. Sinds Ra punzel (2015) maken de twee vast on derdeel uit van de sprookjesmusicals. Als kinderen dat tweetal al kennen, zullen ze zéker naar deze voorstelling willen gaan! In Hans en Grietje hebben Fien en Titus de plaats ingenomen van de heks. Het zijn tovenaars geworden, die voor het recept van hun nieuwste kwaadaardige toverdrankje een kin- dertraan nodig hebben. En hun ma nier om daar aan te komen, is erg ori gineel. Ze hebben een huisje van snoep gemaakt en daarmee lokken ze kinderen. Eerst verlekkeren ze die kinderen, dan verbieden ze het snoe pen. Als ze horen over Hans en Grietje, willen ze hun trucs per se op broer en zus loslaten. Het doorsnee sprookje heeft al de nodige suspense, maar door deze ver haallijn is er nog meer spanning en dynamiek. Dat is te merken aan de dans en de muziek. Scènes, liedjes en choreografieën volgen elkaar in hoog tempo op. We zien en horen veel tap dans en de nodige nummers in jazzy stijl. Later als ik groter ben en Aan de slag zijn een paar van die liedjes die over het toneel wervelen. Maar het kan ook ingetogen. Grote mensen Een sprookjesmusical is voor kinde ren, uiteraard. Vanaf 4 jaar zullen die er veel plezier aan beleven. Niet al leen tijdens de voorstelling, maar vooral ook bij de afterparty (zie ka der). Maar er komen natuurlijk vol wassenen met al die kinderen mee. Aan hen is ook gedacht. Tussen alle humor zitten ook heel veel grapjes die vooral voor 'grote mensen' is be doeld. Woordspelingen en dubbele bodems die aan kinderoortjes voor- 4 REDENEN OM UIT TE GAAN II Muziektheater Tl Klassiek donderdag 4 januari 2018 Sprookje met een twist Willem Nijssen 44 Titus en Fien als tovenaars. Zeeland is een van de laatste lo caties waar de voorstelling Drs Down te zien is. Over een jongen met Down die de universiteit haalde. Rob Marinissen is een ge vierd fotograaf en Zeeuw van oor sprong. Hij vertelt over zijn werk. Verder opera van Rossini en blues in een Zeeuws-Vlaams jasje. leder mens is uniek, maar we hebben toch veel gemeen schappelijks. Daardoor lopen de meeste dingen in het leven vlot. Maar wat als je echt anders bent? Dan is elke dag een strijd, elke stap een overwinning. Dat is het verhaal van Drs. Down. Fil misch muziektheater dat het verhaal vertelt van Lucas, een jongen met het syndroom van Down. Hij overwint zijn beper king en gaat studeren. Een ver haal uit het leven gegrepen, want Pablo Pineda-Ferrer uit Spanje deed dat écht. Hij ein digde met een universitair di ploma. Ivo Niehe ontmoette hem mTV m trrt zes jaar geleden in zijn TV Show. Dat inspireerde hem tot het schrijven van Drs. Down. Natuurlijk zijn er de clichés. Pes terijen op school. Een jaloerse broer, een gefrustreerde vader. Zelfs de toegewijde moeder zou je een cliché kunnen noemen. Daarnaast zijn er veel authen tieke en ontroerende scènes, vooral met zijn hartsvriend Tom. Lucas en Tom worden gespeeld door echte downers en dat maakt de voorstelling tot een absolute belevenis. Hilarisch en warm menselijk spektakel. Zaterdag 6 januari, Schelde- theater Terneuzen, 19.30 uur Het Symfonisch Orkest en Koor Opera Vlaanderen verzorgen in plaats van een nieuwjaarsconcert een Rossinigala. Het concert is ook een eerbetoon aan wijlen dirigent en Rossinispecialist Alberto Zedda. Op het programma hoogtepunten uit de opera's II Barbiere di Siviglia, Tan- credi, II Viaggio a Reims en Guil- laume Teil. Zat 6 januari, Elisabethzaal in Antwerpen, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48