Baarlandse in finale van radiowedstrijd Weer meer mensen in Zeeuws Museum 8 Fotograaf Rob Marinissen vertelt over werk en l< Rob Marinissen uit Middelburg fotografeerde de wereld. Nu is hij even terug in zijn geboortestad, om te vertellen over zijn leven en werk. PC Martine was haar deelname ei genlijk al vergeten, want nadat ze zaterdag 30 december het code woord van de winactie sms'te, bleef het in eerste instantie stil. Tot afgelopen dinsdag. Toen werd ze gebeld met de mededeling dat ze zich maandag 15 januari in Hil versum mag melden voor het fi- nalespel. „Heel bijzonder dat juist ik uit zoveel mensen ben geko zen", zegt Martine. „Helemaal omdat ik nooit meedoe aan win- acties." Waarom deze keer wel? Een opwelling, denkt de Baar landse. „Ik was thuis wat aan het rommelen, hoorde het code woord op de radio voorbijkomen en dacht: laat ik eens meedoen." Bij het jaar lang gratis leven is ook een vakantie inbegrepen en Martine heeft stiekem al een Heel bijzonder dat juist ik uit zoveel mensen ben gekozen beetje nagedacht over een be stemming. „Het lijkt me mooi om een verre reis te maken, iets wat veel geld kost en wat je normaal niet zo snel doet. De Bahama's ofzo." Maar dan moet ze wel eerst het fïnalespel zien te winnen. Een las tige opgave, want het draait om geluk en daar kun je weinig aan afdwingen. Martine maakt net zo veel kans als de andere achttien fi nalisten. Ze moeten allemaalin een vooraf bepaalde volgorde, een code kiezen. Zenuwen? Die voelt Martine niet. „Win ik niet, dan vind ik dat niet erg", zegt ze nuch ter. „Ik kan goed tegen mijn ver lies en ga sowieso met een goed gevoel naar huis." Een beetje tot verrassing van di recteur Marjan Ruiter is het be zoekersaantal van het Zeeuws Museum in Middelburg ook in 2017 gegroeid. De teller stond op het eind van het jaar op 56.102, bijna 3.000 bezoekers meer dan in 2016. Een toename van 5,4 pro cent. „We zijn hier hartstikke blij mee. In het voorjaar is namelijk één verdieping gesloten geweest vanwege de nieuwe inrichting van de vaste collectie", aldus Rui ter. „In die periode hebben we ook minder aan publiciteit ge daan. We hadden daarom reke ning gehouden met wat minder bezoekers." Tussen februari en mei werd de derde verdieping van het Zeeuws Museum, met de belangrijkste collectiestukken, compleet op nieuw ingericht. Daarvoor was een grote verbouwing nodig. Het resultaat oogstte veel waardering. Vooral de beroemde Zeeuwse wandtapijten komen nu, dankzij ander lichtgebruik, veel meer tot hun recht. Op de heropening kwamen veel mensen af. Het Zeeuws Museum heeft in 2017 de stijgende lijn doorgetrok ken die jaren geleden is ingezet. Van bijna 39.000 in 2012 is het be zoekersaantal gestaag gegroeid naar de ruim 56.000 van vorig jaar. De groei zit volgens Ruiter in de toename van het aantal bezoe kers met een Museumjaarkaart of Bankgiroloterijkaart. Er kwamen vorig jaar ook meer families met jonge kinderen. Hoogtepunt wat bezoekersaan tallen betreft, was ook in 2017 weer de N8 van de N8, het jaar lijkse evenement waarbij de Mid delburgse binnenstad in het duister is gehuld. Ruiter: „We worden steeds meer het hart van die nacht. Duizenden mensen komen dan naar het museum; vooral gezinnen met kleine kin deren." B< r ijna dertig jaar gele den sierde Rob Mari nissen de zaterdagbij- |lage van de PZC. Pre cies op het moment dat de toen 25 jaar jonge Middel burger internationaal doorbrak als popfotograaf. In september 1989 werd hij uitgeroepen tot 'music photographer of the year'. Het was het begin van een wervelende car rière. Rock-'n roll-fotograaf, do cent, pionier in de digitale foto grafie, coach van talenten, organi sator. In New York, Den Haag, Amsterdam, Dubai. En nu, sinds vorig jaar, in Mos kou. Het was niet in eerste instan tie het werk dat hem naar Rusland dirigeerde. Ze heet Tatyana, woont in Moskou, hij had al een jaar of zeven een lat-relatie met haar. Hij vond het tijd voor dicht bij en meer huiselijkheid, ze zijn getrouwd. Het bevalt hem goed in de stad van Poetin: „Overweldi gend, bruisend. We wonen vlakbij het Kremlin. Moskovieten hebben een grote liefde voor kunst. Wordt er een expositie geopend of een lezing gegeven, dan is het altijd bomvol met mensen die echte in teresse hebben." Momenteel is de 53-jarige Mari nissen even in Middelburg. Bin nenkort geeft hij er een lezing en een workshop. Zijn moeder woont er nog altijd. Zijn vader Jo Marinissen is zes jaar geleden overleden. Rob zoekt op zijn tele foon een foto van zijn vader op de boulevard van Vlissingen: „Dit was kort voor zijn overlijden. Ik voelde dat ik op dat moment een foto moest maken." Vader Mari- Popmusici zijn goden. Die sfeer, de verheffing van de mens, dat spreekt me aan nissen was fotograaf in Middel burg en Arnemuiden. Zoon Rob keek al vanaf zijn zesde door de zoeker. Aanvankelijk wilde hij al les worden behalve fotograaf. Maar na een jaar hts kroop het bloed waar het niet gaan kan. 'Die jongen heeft het in zijn klauwtjes'. Marinissen herinnert zich de uitspraak van Haven Steenhuis, destijds onderdirecteur van de School voor Fotografie in Den Haag. De studie werd een be vestiging van zijn gesignaleerde kwaliteiten. Hij vertelt: „In de laatste jaren in Den Haag heb ik mijn eigen compositie-theorieën ontwikkeld. Ik heb sterke foto's op een rij gelegd en zocht de rode draad. Vorm en kader, verhaal en symboliek, licht en toon, kleur: dat zijn de onderdelen in je werk. Ik heb de theorie toegepast in mijn eindexamenwerk en slaagde in 1987 cum laude. Dat heeft mijn carrière wel een zet gegeven." Marinissen legde zich toe op geënsceneerde popfotografie. Met Nederlandse groepen als The Nits en De Dijk. En internationale grootheden als Lenny Kravitz, Pe- arl Jam, Bon Jovi, Philip Glass, Ian Dury, Bob Geldof. Hij werkte eerst in Londen, daarna in New York. Het waren vooral de glitter en kortstondige roem die hem trokken. Hij zei destijds: „Die pop musici zijn goden. Die sfeer, de verheffing van de mens, dat spreekt me aan." In 1993 keerde hij terug naar Ne derland. Hij zette een punt achter zijn rock-'n roll-periode en werd docent en vervolgens hoofd van de afdeling fotografie op de acade mie in Den Haag. Vrijwel tegelij kertijd raakte hij in Amsterdam betrokken bij een werkplaats voor digitale fotografie. Hij voorzag dat 3D-animatie belangrijk zou wor den en begon een eigen studio. In 2003 pakte hij zelf de camera weer op en werkte voor reclamecam pagnes en gesponsorde maga zines. In 2013 ging hij naar Dubai, waar hij vier jaar lang woonde en een studio voor fotografie, film en 3D-animatie runde. Vorig jaar ves tigde hij zich in Moskou. Dertig jaar in de fotografie. Hij noemt het een uniek vak: „Je ont- donderdag 4 januari 2018 Een jaar lang gratis leven. Het klinkt als een lokkertje, maar voor Martine Traas uit Baar land zou het wel eens werke lijkheid kunnen worden. De 24- jarige student verpleegkunde is één van de negentien finalis ten van het spel 'Leef een jaar gratis' van radiozender Sky Radio. De winnaar hoeft in 2018 geen geld uit te geven aan vaste lasten als de hypo theek, boodschappen of ben zine; die kosten neemt het ra diostation voor zijn rekening. Ellen Jobse Baarland Martine Traas - Martine Traas, student Voor het vijfde achtereenvol gende jaar kwamen er meer mensen naar het Zeeuws Mu seum in Middelburg. Theo Giele Middelburg Het bezoekersaantal van het Zeeuws Museum is sinds 2012 gestegen met 44 procent. Met een fotocamera je de hele wereld ro Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36