tt Vakantiehuizen in dorp of toch liever niet? Camperaars mogen niet meer slapen op parkeerterreinen Onderscheidende groentezaak in Paauwenburg viert tweede lustrum 7 Met goede producten uit eigen streek redt een echte groenteboer het ook nu nog. De zaak Hans Vers van HansWelleman viert deze week dan ook zijn tiende verjaardag. Natuurlijk pronken er verse groenten en fruit in de schappen van Hans Vers in Vlissingen. Maar de koeling met verse (rauwkost) sala des, gehaktballen en stamppotten recht voor de toonbank springt nog meer in het oog. Evenals de notenbar en de kaasafdeling daar direct naast. „Een verse maaltijd met kant-en-klare productenma ken, daar houden veel klanten van", weet Welleman (46). Hij begon tien jaar geleden in 2008, net na nieuwjaar, in zijn groentezaak aan de Van Hogen- dorplaan, midden in winkelcen trum Paauwenburg. Voorganger Boers (van Groenteboers) gaf de pijp aan Maarten, en Hans Welle man nam het stokje over. „Mid denin de crisis, bleek even later, maar desondanks heb ik altijd het hoofd boven water kunnen hou den." Daar was Hans ook veel aan ge legen. Hij had een tijd een buurt super in Heinkenszand. Om van de lange werktijden af te zijn met een opgroeiend gezin, besloot hij de tent te verkopen om 'voor een baas te gaan werken'. Een baan als vertegenwoordiger of andere du velstoejager lag hem echter hele maal niet. „Dus wilde ik toch weer een zaak van mezelf." En dat werd Hans Vers, midden in de wijk Paa uwenburg. Tussen twee super markten die ook groenten verko pen. „Dat zijn natuurlijk concur renten, maar ze trekken ook volk naar deze plek. En dan kiezen veel mensen toch voor verse groenten. Omdat ik die meestal uit de buurt haal, is het prijsverschil ook niet zo groot. En mijn waren zijn na tuurlijk veel lekkerder. Er gaat bij voorbeeld niets boven de smaak van Zeeuwse kersen. Die laat ik dus niet van weet ik waarvandaan invliegen." Voor fruitmanden weten veel mensen Hans Vers ook te vinden. „Ik ben de enige die nog manden samenstelt. En dat wordt gewaar deerd, zowel door mensen die een zieke bezoeken, als door bedrijven en instellingen." Een purist is Hans niet. Hij ver- Er gaat niets boven de smaak van Zeeuwse kersen koopt ook noten en kaas. „Specia liteiten van kaasboerderij Schel lach uit de buurt, en voor andere Hollandse kaassoorten van een groothandelaar uit Bodegraven." In zijn koeling, vrolijk tussen de salades en stamppotten, liggen ook vers gedraaide gehaktballen. Die lachen de mensen toe, omdat ze mooi passen bij een maaltijd met verse ingrediënten, weet de koopman in Hans. „En ze zijn ge garandeerd vers hè. Dat weten de klanten als ze hier binnenstap pen." Het mooiste compliment kreeg hij twee maanden terug, toen scheidend collega Adrie Trimpe hem de 'laatst overgebleven groenteboer van Vlissingen' noemde. En de enige die, met marktkoopman Ruud, echt verse waar verkoopt. Trimpe ageerde te gen de voorverpakte groenten in de supermarkt. Hij 'vergat' even, zegt Welleman eerlijk, dat uitba ters van bijvoorbeeld Poolse, Ma rokkaanse en Turkse winkels en een biologische eetwinkel ook een assortiment verse groenten verko pen. „Maar vooral oudere mensen komen graag naar een vertrouwde groenteboer. Zo zijn er wel wat klanten die vroeger bij Trimpe kwamen, die nu op het fietsje naar mij komen. In de flats in Paauwen burg wonen vooral ouderen, dus ik zit hier goed". Op de vraag of hij niet bang is dat zijn publiek uitsterft, heeft de versman zijn antwoord klaar: „Er komen altijd weer nieuwe oude ren. Mensen worden vanzelf 50- plussers." Blijft het mogelijk om op Noord- Beveland een woonhuis te kopen om te gebruiken als recreatiewo ning? De gemeenteraad mag het zeggen. Sinds 2013 is het mogelijk om op Noord-Beveland een woon huis te kopen voor recreatiedoel einden. Een regeling die tijdens de huizencrisis is ingesteld om leeg stand te voorkomen en de verkoop van huizen te stimuleren. „En dat heeft gewerkt", zegt wethouder Adrie van der Maas van Noord-Be veland. Bijna vijfjaar later krijgt de gemeenteraad de keus of de rege ling moet worden voortgezet. Blijft het mogelijk om in iedere kern een woonhuis te kopen voor recreatie doeleinden of wordt de regeling af geschaft. Een derde optie is kiezen voor het opwerpen van een drem pel. In dit laatste geval is het alleen mogelijk om nieuwbouwwoningen aan te schaffen als deeltijdwoning. Uit de evaluatie van de regeling blijkt dat in Colijnsplaat (21), Kam perland (21) en Wissenkerke (20) de meeste deeltijdwoningen staan. Van der Maas constateert dat de re geling goed heeft gewerkt, maar dat er ook nadelen aan kleven. „De beste situatie is nog altijd perma nente bewoning." De vijf camperplaatsen op het par keerterrein aan de Oude Veerse- weg waar wel overnacht mocht worden, zijn per 1 januari verval len. Wel komen er twaalf nieuwe parkeerplaatsen voor campers naast het parkeerterrein, vlakbij de Cycle Hub. Die liggen haaks op de rijbaan. Ook blijven er parkeer plaatsen voor campers op de Hof van Tange en aan de Kanaalweg. De plaatsen aan de Kanaalweg zijn tijdelijk, voor nog één tot twee jaar. Dat heeft te maken met de bouw van appartementen voor studen ten op die plek. Stadscamping Zeeland Het verbod op overnachten op camperparkeerplaatsen is een ge volg van de heropening van de Stadscamping Zeeland. Daardoor zijn er weer officiële overnach- tingsplekken voor camperaars be schikbaar. In de tijd dat de stads camping dicht was, werd slapen op parkeerterreinen tijdelijk wel toegestaan door de gemeente. Dat het gratis overnachten voor camperaars met ingang van 2018 stopt, leidde medio 2017 nog tot felle protesten vanuit onder meer Camperpunt en de Nederlandse Kampeerauto Club. Die waar schuwden dat camperaars Middel burg links zullen laten liggen als ze daar niet meer gratis kunnen over nachten op een parkeerterrein. Een camping vinden ze te duur en ze hebben de faciliteiten van een camping ook niet nodig. donderdag 4 januari 2018 WA Salades René Hoonhorst en Zeeuwse kers bij Hans Vers kropsla zijn versierde winkel in. Trouwe klanten krijgen, behalve de vertrouwde goede waar, deze week verjaardag van de winkel, foto lex de meester Hans Welleman draagt een krat een presentje vanwege de tiende -Hans Welleman, beter bekend als Hans Vers Melita Lanting Wissenkerke Het was al aangekondigd en nu mag het ook echt niet meer: overnachten in je camper op het parkeerterrein op Rams- burg in Middelburg. Ook op Hof van Tange en aan de Kanaal- weg is slapen in de camper ver boden. Dat mag alleen nog op de campings in de buurt. Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35