Ver aardaa Na 30 jaar vervolging in zedenzaak is 'extreem uitzonderlijk' Kruidvat haalt sigaret voorgoed uit schap 3 dgn Bad Bentheim 69.-1 2 WILLEM VAN DAM 7 69.- ZE Column Het liefst was ik de hele dag in bed gebleven. Met mijn hoofd diep onder de de kens. Zeventig geworden! Ik weet het, er zijn er genoeg die het niet halen. Maar zeventig, sodeju, dan ben je toch echt wel een ouwe lui geworden. 'Kop op, joh', sprak mevrouw Van Dam mij op een geen-flauwe- kul-toontje toe, 'je bed uit, straks komt er visite'. Visite - alleen het woord al! Nog geen uur later viel de hele kudde kleinkinderen bin nen, wapperend met de tekenin gen die ze voor me hadden ge maakt, en de digitale postbode be zorgde een kleine honderd felici taties. „Zie je wel", keek mevrouw Van Dam triomfantelijk, „het valt best mee, het leven van een 70-ja- rige is zo slecht nog niet."„Pa", hadden de vier volwassen kinde ren me een paar dagen eerder ge vraagd, „weet je al wat je voor je verjaardag wilt hebben?" „Doe maar een mooi boek of een mooie cd", antwoordde ik. Maar ja, die riedel kennen ze zo zoetjesaan wel. Die horen ze elk jaar. Dus ver zonnen ze iets anders: „Tadadaa- aah", riepen ze, „als cadeautje trakteren we je op een etentje." Ze hadden het keurig geregeld. De volgende dag zouden ze me rond het middaguur ophalen en naar een leuk restaurant in de Goese binnenstad rijden, waar we uitgebreid zouden lunchen. „Leuk, pa?" Hartstikke leuk, natuurlijk. Wat is er leuker dan met je drie dochters en je zoon uit eten gaan? In gedachten zag ik ons al zitten. We zouden een wit wijntje drin ken, een visje wegprikken, een coupe toetje-moeilijke-naam leeg- lepelen, de laatste dorpsroddels uitwisselen, de plannen voor het komende jaar bespreken en - voor uit, de laatste dan - nóg een glaasje wijn bestellen. Het kwam er niet van. De dag van het etentje bleef ik in bed. De hele dag. Met mijn hoofd diep on der de dekens, gekweld door koorts en een snerpende oorpijn. Ik zei het toch? Zeventig worden is niet leuk. We zouden een wit wijntje drinken, een visje wegprikken DESTELLING Vandaag: Ik ben niet van bang voor een beetje storm Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VEEL MELDINGEN NA ZWARE RUKWINDEN ONS HUIS STAAT IN EEN ANDERE WIJK - Meer klachten over vuurwerk Boerin Bertie begint vlog Zeeuwse Stromen beste kusthotel IJZENDIJKE Bij nader inzien „Extreem uitzonderlijk", noemt mr. Jeroen Soeteman, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Straftrechtadvocaten, de zaak die vandaag voor de rechtbank in Mid delburg dient. Een nu 71-jarige man uit de ge meente Sluis staat vandaag voor de rechter omdat hij verdacht wordt van seksueel misbruik van zijn dochter in de jaren tachtig. De Zeeuws-Vlaming wordt ervan be schuldigd tussen 1981 en 1988 zijn kind te hebben misbruikt. Zijn dochter was toen tussen de vijf en twaalf jaar. Het komt zeer zelden voor dat iemand dertig jaar na de feiten waarvan hij of zij verdacht wordt moet voorkomen. Soeteman kan zich in elk geval geen zedenza ken voor de geest halen waarin het Openbaar Ministerie na het ver strijken van zoveel jaren tot straf vervolging is overgegaan. Sinds 1 april 2013 verjaren ern stige zedenmisdrijven zoals deze niet meer en kunnen daders altijd nog voor de rechter worden ge bracht. Voor dit soort feiten gold tot die datum een verjaringstermijn van twintig jaar, ingaande vanaf de achttiende verjaardag van het slachtoffer. Misdrijven die voor de wetswij ziging verjaard waren blijven ver jaard. Volgens de oude regels had deze Zeeuws-Vlaamse verdachte Sinds 1 april 2013 verjaren ernstige zedenmisdrijven niet meer vanaf 2014, het jaar waarin zijn dochter 38 jaar werd, niet meer ver volgd kunnen worden wegens ver jaring. De wetswijziging was echter een jaar eerder ingegaan, dus valt deze zaak onder de nieuwe regel. De verjaringstermijn voor moord werd eerder al, in 2006, afgeschaft. De wetswijzigingen van 2006 en 2013 hebben niet geleid tot veel meer 'oude zaken' voor de recht bank, aldus Soeteman. Het blijven uitzonderingen. „Na al die jaren is het moeilijk om belastend bewijs of verklaringen te kunnen toetsen." Kruidvat en Trekpleister zijn de eerste grote retailers in Europa die tabak in de ban doen. Het manage ment van beide winkelketens vindt dat de verkoop van rookwaren niet meer past bij het imago van Kruid vat en Trekpleister, die zich steeds meer presenteren als gezondheids winkels. Kruidvat heeft in Neder land 933 filialen, Trekpleister 190. In België telt Kruidvat nog eens 250 winkels. Kruidvat en Trekpleister komen voort uit de supermarkt branche, waardoor beide winkelke tens van oudsher nog steeds siga retten verkopen. Kruidvat sluit zich aan bij de Alliantie Nederland Rookvrij, het initiatief van KWF Kankerbestrijding en andere orga nisaties om Nederland geheel van de sigaret af te krijgen. P13 3 dgn aan de kust 3 dgn Veluwe diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693/ocPg Vanaf: Halfpension donderdag 4 januari 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Nieuwjaars recepties zijn hartstikke leuk 885 reacties VLISSINGEN Op het Meldpunt Vuur- werkoverlast zijn rond de jaarwisseling 1.684 klachten uit Zeeland bin nengekomen. Dat is een aanzienlijke stijging ver geleken met vorig jaar, toen het er 1.288 waren. Landelijk kwamen er ruim 53.000 klachten over vuurwerk binnen, een stij ging van 10 procent ten opzichte van vorig jaar. De uitschieter in Zeeland was Middelburg met 254 klachten (vorig jaar 175). Het meldpunt is een ini tiatief van GroenLinks. RENESSE Bertie Steur is een vlog begonnen over haar boe renbedrijf. Dat liet ze gis teren weten in een eer ste op YouTube ge plaatste video. Boerin Bertie wil kijkers een jaar lang een inkijkje bieden op haar boerderij. Dat is voor veel kijkers interes sant, denkt ze: „Ik ben natuurlijk wél bezig jullie eten te verbouwen. Er zijn de laatste tijd zoveel foodblogs, maar ik kom niet heel veel boeren- blogs tegen." RENESSE Hotel de Zeeuwse Stro men is door Hotels.nl uit geroepen tot het beste Kusthotel van Nederland. Hiernaast heeft het Re- nesser hotel de award 'Beste Hotel van Zeeland' in de wacht gesleept. De awardwinnaars worden bepaald aan de hand van de reviewscores van de ruim 2.000 hotels in het aanbod van Hotels.nl. In 2017 hebben 40.000 ho telgasten hun ervaring gedeeld. In de eetrubriek van Margot Verhaagen van afgelopen zaterdag zijn enkele foutjes geslo pen. Smaak IJzendijke verkoopt producten onder de naam Am- bachterie. Ze maken geen 70 a 80 bitterbal len per uur maar per mi nuut. En hun custom- made kroketten zijn niet alleen voor sterren chefs. De rechtbank in Middelburg be handelt vandaag een incestzaak uit de jaren tachtig. Theo Giele Middelburg Winkelketens Kruidvat en Trek pleister stoppen volledig met de verkoop van sigaretten. In alle 1.373 filialen in Nederland en België wordt de verkoop van rookwaren helemaal afge bouwd. Victor Schildkamp Renswoude 3* Beachhofel Cape Helius (8,0) 4* Golden Tulip Ampt van Nijkerk (8,1) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis wifi en parkeren pg lx een diner (dagschotel) In Hellevoetsluis gelegen ^**va Gratis gebruik wellness Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Ontdek de Duitse kuurplaats Bad Bentheim, net over de grens bij Enschede. 2 nachten incl. ontbijt in 3* dS Hotel Bad Bentheim [7,7) -7 O 2 keer een 3-gangen diner, gratis wifi en parkeren Incl. koffie of thee met gebak en zwembadkaartje Bij aankomst op do t/m za is de prijs 79,- p.p.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2