NIEUW SEIZOEN Elke donderdag 21.00 vanaf vanavond 25 Over veteraan KC Bout ette, 'onze' Carlijn Schoutens en de dochter van Blair Neem KC Boutiette. De voormalig marathonschaatser kan met zijn 47 jaar de oudste olympische schaatser worden sinds de Brit Albert Tebbit, die in 1924 al een dikke vijftiger was. Als het lukt wordt Pyeong- chang na Lillehammer (1994), Na- gano (1998), Salt Lake City (2002) en Turijn (2006) zijn vijfde olympi sche deelname. Daarvoor moet hij bij de trials op de massastart wel af rekenen met tegenstanders, die hij 'kinderen' noemt. Boutiette heeft overigens een hardnekkige voor liefde voor Nederland. Zijn zoon heet Braam, vernoemd naar het Ne derlandse woord voor een oneffen heid op het schaatsijzer. Nog Nederlandser is Carlijn Schoutens. Ze leerde schaatsen op de ijsbaan in Haarlem, werd voor laatste bij het NK allroud van 2013 en strijdt sinds dat mislukte sei zoen onder Amerikaanse vlag. Met succes, want op de eerste dag van de trials plaatste de 23-jarige dochter van Nederlandse ouders zich op de 3000 meter voor Pyeongchang. Een serieuze bedreiging voor Ireen Wüst en Antoinette de Jong is Schoutens op die afstand overigens niet. De kopvrouw van het Ameri kaanse schaatsen woont dan weer in het Friese Aldeboarn, onder één dak met Jorrit Bergsma. De eerste date tussen Heather Richardson en de Nederlandse kilometervreter in de Subway in Heerenveen is uit gegroeid tot een liefdevol huwelijk. Mevrouw Bergsma probeert zich deze week in elk geval te plaatsen voor de olympische 500 meter, 1000 meter en 1500 meter. Of Shani Davis nog altijd een foto van zijn grote voorbeeld Erben Wennemars op de koelkast heeft hangen, is niet bekend. Maar de eer ste donkere medaillewinnaar op de Winterspelen (2006) is er wel weer bij, inmiddels 35 jaar oud en steeds dichterbij zijn schaatspensioen. De Olympische Spelen in Sotsji liepen voor Davis al uit op een mislukking en de laatste jaren zakte zijn niveau langzaam verder af. Medaillekandi daat in Pyeongchang is de specialist op de middellange afstanden daarom ook niet meer. Dat geldt ook voor Blair Cruik- shank, maar die heeft nog een hele carrière voor zich. Vijfvoudig olym pisch kampioen Bonny Blair- Cruikshank (53) heeft, met toe stemming van haar man David Cruikshank (48), haar dochter Blair genoemd. De 17-jarige Cruikshank krijgt bij de Amerikaanse trials de kans om in de voetsporen van haar ouders te treden. Maar met per soonlijke records van 41,92 op de 500 meter en 1.26,62 op de 1000 me ter komt ze bij lange na nog niet in de buurt van de tijden van haar we reldberoemde moeder. KANAAL 11 OF 14 donderdag 4 januari 2018 GO Trials vol bijzondere verhalen De nationale trials, de Ameri kaanse variant op ons olympisch kwalificatietoernooi, worden deze week in Milwaukee gere den. Op de startlijst een handvol schaatsers met een opmerkelijk verhaal. Thomas Sijtsma Rotterdam Van boven naar beneden: Carlijn Schou tens, Heather Bergsma en Blair Cruikshank. FOTO'S AP. EPA, INSTAGRAM KC Boutiette probeert als 47- jarige weer de Spelen te halen, FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25