Miljardenclaim tegen Spotify Tweede kans voor Boef 20 MEDIA CULTUUR Met Bureau Korea leven Erik Dijkstra en Frank Evenblij vijf weken lang toe naar de Olympische Winterspelen in Zuid-Korea. „Wij zijn de voorpret." BUREAU KOREA M t Volgens Wixen heeft de Zweedse streaming- service, die in Europa marktleider is, te weinig royalty's aan de componisten van de songs afge dragen. In de claim die de uitgever heeft neergelegd gaat het om ongeveer 10.000 liedjes waarover niet of te weinig rechten zouden zijn betaald. Spotify zou de liedjes beschikbaar hebben ge maakt voor zijn klanten, zonder daarvoor een overeenkomst te hebben met de uitgever van de componisten. Om welke liedjes het precies gaat, is niet duidelijk, maar Wixen vertegenwoordigt behalve eerder genoemde artiesten ook grote na men als Missy Elliot, Stevie Nicks (Fleetwood Mac), Santana, Neil Young en rockbands Journey en The Black Keys. DiCaprio komt naar Amsterdam Quote van de dag Dispuut Spotify heeft niet gereageerd op de claim. Het bedrijf, dat volgens diverse media een officiële aanvraag ingediend heeft voor een beursgang aan de New York Stock Exchange, is vaker aange klaagd voor schendingen van het auteursrecht. Rechtendeskundigen menen dat het dispuut draait om het in licentieovereenkomsten vaak genoemde recht op 'distribueren en verveelvou digen'. Die terminologie stamt uit het tijdperk van het vinyl en later de cassette en de cd. Spo tify vindt echter dat er bij streaming sprake is van distributie noch verveelvoudiging. Toch trof het bedrijf in 2016 een schikking van 30 miljoen euro met een muziekuitgever die een soortge lijke zaak had aangespannen. Taylor Swift scoort goed I et woorden sloeg rapper Boef een be hoorlijke deuk in zijn eigen imago, dat I begin vorig jaar juist zo verbeterd leek. De artiest kreeg tijdens de jaarwisseling een lift van drie vrouwen die hij prompt 'kechs', straat taal voor hoeren, noemde. „Het is aan Boef om te laten zien wie hij echt is", reageert SPEC, zijn management, dat zegt 'erg geschrokken te zijn van de uitlatingen van Boef, omdat we hem daarin niet herkennen'. Sofiane Boussaadia (24) heeft excuses ge maakt. „We staan daar achter", aldus SPEC in een verklaring. „Boefis nu één jaar beroemd en leert elke dag wat het betekent om BN'er te zijn. Dit soort gedrag past daar niet bij. Dit weet hij ook en hij deelt deze mening." SPEC blijft achter zijn artiest staan. „Want je kunt een fout niet goedpraten met woorden, maar wel met daden." SPEC is het label en management van direc teur Ali B., de man die Boussaadia begin vorig jaar onder zijn hoede nam en met hem een dikke hit scoorde (Ik ga weg). Het al bum Slaaptekort, met gast- bijdrages van Ali B., Ron nie Flex en Lil' Kleine, brak in maart vorig jaar diverse records, onder meer het vaakst gestreamde album op één dag in Nederland. Zijn doorbraak kwam precies op tijd, want de rapper kwam daarvoor vaak negatiefin het nieuws met provocaties en beledigingen in vlogs. „Als je het hebt over de positiviteit die nu ontstaat door mijn muziek en mijn nieuwe vlogs kan je zeker spreken van een nieuwe Boef', zei hij in deze krant na het uit brengen van zijn album. „Die omslag heb ik zelf moeten maken. Waar ik vandaan kom, is het ook niet makkelijk om in één klap beroemd te zijn. Ik wist in het begin er minder mee om te gaan dan nu." Toch ging het dus mis met de protégé van Ali B., die wordt bedolven onder kritiek. CDA-Ka- merlid René Peters roept clubs op om hem niet meer te boeken voor optredens, terwijl de Vlaamse dj Karolien Debecker ('In de Middel eeuwen hadden ze meer respect') van jongeren zender MNM en Mattie Valk (QMusic) weigeren de muziek van Boef nog langer te draaien. Doodsbedreigingen De artiest krijgt zelfs doodsbedreigingen. „Er is veel ophef over de fout die ik heb gemaakt en dat is terecht, valt niet goed te praten", zo re ageerde Boef op Instagram. „Maar ik krijg ook duizenden racistische reacties van mensen die mij sowieso nooit iets gunden. Nu gebruiken ze mijn fout om mij kapot te maken en zelfs letterlijk dood te wensen!" Maar Boef krijgt een nieuwe kans. Op grote festivals als Noor derslag en Paaspop is hij gewoon welkom en het sponsorcontract met reisorganisatie GOfun, de jongerentak van Coren- don, blijft intact. „Maar hij moet het natuurlijk niet nog een keer gaan zeggen", waar schuwt woord voerder Dick Gussen. Streamingdienst Spotify moet de uitgever van artiesten als Tom Petty, Janis Joplin en rockband The Doors zo'n 1,3 miljard euro be talen. Dat eist de Amerikaanse muziekuitge verij Wixen, die de rechten op hun liedjes be heert. Stefan Raatgever FILM Leonardo DiCa prio verschijnt 15 februari op het Goed Geld Gala van de Na tionale Post code Loterij in Amsterdam. De acteur spreekt daar namens zijn Leonardo DiCaprio Foun dation, die zich inzet voor een beter klimaat. A Stevie Nicks (Fleetwood Mac), Dan Auer- bach (The Black Keys), Neil Young en Carlos Santana (vanaf linksboven met de klok mee). FOTO'S EPA.AFP MUZIEK Taylor Swift heeft in één week voor 150 miljoen euro aan kaartjes voor haar Repu- tation Stadium Tour verkocht. Als het in dit tempo door gaat, haalt Swift 375 miljoen euro op. Dan is het een van de best lopende tours ooit. Sofiane Boussaadia, alias rapper Boef, blijft gewoon aan het werk na zijn omstreden uit spraken over 'kechs'. „Want je kunt een fout niet goedpraten met woorden, maar wel met daden." Dennis Jansen A Rapper Boef heeft excuses gemaakt, foto anp kippa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20