17 per gedupeerde klant „De totale compensatie aan klan ten bedraagt zo'n 700 miljoen euro. De uitvoeringskosten zijn al leen dit jaar al bijna 100 miljoen euro. En die kosten lopen op", legt Van den Nouwland uit. Derivaten zijn complexe pro ducten en die complexiteit komt nu als een boemerang terug bij de banken. Het begint al met te bepa len welke ondernemer gedupeerd is. In totaal heeft de Rabobank 11.500 klanten uit het midden- en kleinbedrijf met een rentederi vaat. „Daarvan zijn er 1.500 een deskundige of professionele partij en komen daarom niet in aanmer king voor de compensatierege ling", aldus Mirjam Kesnich, Hoofd Uitvoering Rentederivaten bij de Rabobank. Daarna gingen de medewerkers aan de slag met het samenstellen van de dossiers. Van elk derivaat en klant moeten alle documenten, correspondentie en dergelijke vanaf het begin verzameld wor den. Een flinke speurtocht. „We hebben hier naast juristen en eco nometristen ook criminologen werken. Die vinden het leuk om dit soort puzzelstukjes op te spo ren", vertelt Kesnich. Als er infor matie ontbreekt doet de Rabobank een aanname. „Die is altijd in het voordeel van de klant", benadrukt Van den Nouwland. „Zodat de klant nooit te weinig schade ver goed krijgt." VAN A TOT Z NAGEKEKEN Elk derivatendossier wordt van a tot z nagekeken door een accoun tant. Deloitte heeft daarvoor 100 mensen beschikbaar gesteld. Pas als die hun fiat hebben gegeven, kan de brief met het compensatie- voorstel naar de klant. Zorgvuldigheid gaat boven snel heid. De berekening moet klop pen, want de klanten zijn toch al wantrouwend naar de bank. „We doen het juist zorgvuldig omdat we het vertrouwen willen terug winnen. Daar worden we op afge rekend", zegt Van den Nouwland. „Natuurlijk is de vertraging zuur, zeker als je het water al aan de lip pen staat. Vandaar dat we via een spoedprocedure voorschotten uit keren aan de meest kwetsbare klanten. Los daarvan bieden we onze klanten een voorschot aan. Dit jaar keren we al 300 miljoen euro aan voorschotten uit." ALLEEN MAAR VERLIEZERS Advocaat Pieter Lijesen vindt de berekeningen van de Rabobank om de gedupeerden te compense ren goed. „Natuurlijk zijn er altijd mensen die niet tevreden zijn. Maar wat ik tot nu toe heb gezien aan berekeningen is netjes." Lijesen houdt nog wel een slag om de arm. De meeste klanten hadden relatief simpele derivaten, maar soms werden er heel com plexe producten verkocht. De vraag is of die schade wel goed be rekend gaat worden. Advocaat Hendrik Jan Bos, die ook gedu peerde ondernemers bijstaat, vindt de compensatieregeling te mager. „Die is goed voor mensen die geen sterke zaak hebben. An ders levert procederen je meer op." De vertraging betekent ook een extra financiële strop voor de Ra bobank. De uitvoeringskosten blijven doorlopen en ook de rente die vergoed moet worden aan ge dupeerden loopt op. Van den Nouwland is wel optimistisch over 2018. „Het meeste werk is ge daan. Ik denk dat we voor de zo mer de meeste klanten een voor stel kunnen doen." De hele derivatenhandel is een verhaal met alleen maar verliezers. „Ik denk niet dat we er uiteindelijk iets mee verdiend hebben", ant woordt Van den Nouwland op de vraag of de winst op de derivaten- verkoop groter is dan de kosten van de compensatie. Daarnaast is de relatie met tienduizenden klan ten beschadigd en heeft de bank grote reputatieschade geleden. 639,- 849,- i@(§>n Busreizen 2018 donderdag 4 januari 2018 oad.nl/BEBEOI oad.nl/BEATIO Idyllisch Istrië I O-daagse busreis - Kroatië klantbeoordeling: 8,7 o.a. Pula, Brijuni eilanden, Opatija Riviera, eiland Cres Natuurwalhalla Slowakije 12-daagse busreis - Slowakije inclusief ontbijt, lunch diner o.a. Slowaaks Paradijs, Hoge Tatra, vlottentocht Dunajec oad.nl/BEHROI oad.nl/BESKOI Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. GO Medewer kers van de derivaten- straat op het Hilversumse kantoor van Rabo. -4 Hiernaast: Mirjam Ke snich en Lau- rent van den Nouwland. FOTO'S SHODY CAREMAN EN RABO BANK in de Rabo-derivatenstraat Vier landen, Moezel Parijs Wenen Wienerwald 6-daagse busreis - België klantbeoordeling: 8,7 o.a. Parijs, wijnstad Remich, Trier, Dinant 8-daagse busreis - Oostenrijk verblijf in het uitstekende hotel Wienerwald hof*** bezoek Slot Schönbrunn met lokale gids

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17